Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Pénzkérdés: hogyan védekezzünk az internetes csalások ellen?

2023-12-21|Frissítve: 2025-03-18

Szinte iparág épül a bankszámlás csalásokra, a karácsony pedig a bűnözők számára is “ünnep”. Dina és Léna azért fordultak a Pénzkérdés szakértőihez, mert tavaly már ők is bedőltek egy ilyen csalónak, és szerették volna tudni, hogyan kerüljék el a hasonló eseteket a jövőben. 

 

Dina tavaly egy ruhát rendelt az interneten, és nagyon várta már, hogy megérkezzen. A ruha nem jött, de kapott egy üzenetet, hogy fizesse be a vámot, és akkor hamarosan megérkezik. Így is tett, de csalók küldték az üzenetet, akik azonnal elkezdték használni a bankkártyáját. Annyiból szerencséje volt, hogy a bankja ezt észlelte, és letiltotta a bankkártyát. A helyzet azonban kellemetlen volt, mivel éppen vásárolni akart egy boltba, és a pénztárnál nem tudott fizetni. 

 

Most, hogy kislánya, Léna is bankolni kezdett, és saját bankkártyája is lett, különösen aggódik, hogy valamelyikük ismét az egyre rafináltabban dolgozó kiberbűnözők áldozatává válik, ezért fordult Herman Bernadetthez, a Bank360.hu szakértőjéhez, aki Sonjic Lászlóval, az OTP Bank vezető bankbiztonsági tanácsadójával sietett a segítségükre. 

 

{"preview_thumbnail":"/sites/default/files/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/CT5XLJlJvS4.jpg?itok=Ub-ljGAO","video_url":"https://youtu.be/CT5XLJlJvS4","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}

 

Telefonon, sms-ben, kémprogramokkal próbálkoznak

 

A szakértő elmondta, melyek a fő csalási típusok, és hogyan lehet ezek ellen védekezni. Az sms-ben érkező csalások mellett, telefonon és e-mailben is sokan próbálkoznak. Azok sincsenek biztonságban, akik nem vásárolni, hanem eladni próbálnak az interneten. Őket álvevők keresik meg, akik előreutalással vennék meg az árut, amit egy futárcég vinne el hozzájuk. Általában egy emailt küldenek ennek apropóján, azonban az abban lévő link egy áloldalra vezet, ahonnan a bankok hamis oldalaira jutnak el a gyanútlan eladók. Ha ott megadják a banki adataikat, akkor a bűnözők hozzájuthatnak a bankszámlájukhoz. 

 

Az is kedvelt módszer, hogy lemásolják a hivatalos márkakereskedők oldalait, és ott árulják - sokszor meglepően olcsón - a márkás termékeket. Ha egy ilyen oldalon megadja valaki a bankkártyája adatait, akkor azzal visszaélhetnek. Érdemes minden webáruház oldalát alaposan átnézni, az általános szerződési feltételeket, a kapcsolatokat, az ügyfélszolgálatot, a cég nevét, a fizikai címét. Ha ezek valódinak tűnnek, a telefonszámok felhívhatók, akkor szabad csak vásárolni az oldalon. 

 

A harmadik módszer, hogy a bűnözők valamilyen ürüggyel - általában azt hazudják, hogy vírusirtóról van szó - egy kémprogramot telepítenek fel az ügyfél számítógépére vagy okoseszközére, és annak segítségével lépnek be a banki oldalra, alkalmazásra.

 

A pandémia után ugrott meg a kiberbűnözés

 

A covid-járvány kirobbanása után ugrásszerűen nőtt az internetes csalások mennyisége szerte a világban, és a szakértők arra számítanak, exponenciálisa nő majd a jövőben is az ilyen esetek száma. Ennek egyik oka, hogy olyan felhasználók is megjelentek a webáruházakban, akik korábban kizárólag a fizikai boltokban vásároltak, és azok is elkezdtek elektronikusan bankolni, aki azelőtt idegenkedtek ettől. A bűnözők pedig pszichológiai módszereket használva, sürgetéssel, fenyegetéssel kicsalják az érzékeny adatokat. 

 

Nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen azzal, milyen az, amikor valóban a bank keresi fel az ügyfelet, és milyen az, amikor egy csaló van a vonal, sms, email másik végén. A Pénzkérdés szakértői ehhez is adnak tippeket a nézők számára. 

Megnézem a teljes adást

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Pénzkérdés: mikortól érdemes bankszámlát nyitni a gyereknek?
2023-11-22

Pénzkérdés: mikortól érdemes bankszámlát nyitni a gyereknek?

Bankszámlát akár már rögtön a születés után is nyithat a szülő a gyerek számára, azonban jellemzően először a felső tagozatban válik ez hasznossá neki. A pénzügyi nevelésnél a legfontosabb, hogy a szülő rendszeresen és nyíltan beszélgessen erről a gyerekkel - derül ki a Bank360.hu szakmai támogatásával készülő Pénzkérdés műsorsorozat első részéből.

Elolvasom
Pénzkérdés: hogyan őrizheti meg az értékét a megtakarításunk?
2023-11-30

Pénzkérdés: hogyan őrizheti meg az értékét a megtakarításunk?

Akinek 2 millió forintja van otthon készpénzben vagy lekötés nélkül a bankszámlán, naponta nagyjából 1000 forintot veszített az idén az infláció miatt. Mégis tömegek vannak, akik nem fektetik be a pénzüket. Mi ennek az oka, és mit tehetnének az ellen, hogy a megtakarításuk elégjen az infláció tüzében

Elolvasom
Pénzkérdés: Miből lesz lakása egy fiatalnak?
2023-12-08

Pénzkérdés: Miből lesz lakása egy fiatalnak?

Már a sok millió forintos önerő előteremtése is hatalmas kihívás a fiatal párok számára, a folyamatosan változó támogatási rendszerben való eligazodás, az előnyök és a buktatók mérlegelése pedig még nagyobb fejtörést okozhat. A Pénzkérdés új részében ezt a kérdést járják körül a szakértők.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrisebb hírek

Lízingelt diagnosztika: elérhetővé válik a legmodernebb technológia
2025-04-17

Lízingelt diagnosztika: elérhetővé válik a legmodernebb technológia

A lízingkonstrukciók révén az egészségügyi intézmények, szolgáltatók komolyabb egyszeri befektetés nélkül juthatnak hozzá a legújabb és legmodernebb eszközökhöz. Ez a finanszírozási forma nem csak a betegek és a klinikák életét teszi könnyebbé, de társadalmi szinten is nyerhetünk vele.

Elolvasom
Tovább bővül a lakossági állampapírok kínálata
2025-04-16

Tovább bővül a lakossági állampapírok kínálata

Új, hosszabb futamidejű lakossági állampapírokkal bővül az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) termékpalettája. A módosítás keretében a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) futamideje 3 és 5 évről 4 és 6 évre emelkedik, megjelenik a 3 éves mellett az 5 éves Fix Magyar Állampapír (FixMÁP), valamint 10 éves lesz a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) futamideje.

Elolvasom
Nőni kezdett a bankok feketelistája
2025-04-16

Nőni kezdett a bankok feketelistája

Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma. Összesen 517 ezer aktív mulasztást tartanak már nyilván, 5 ezerrel többet, mint februárban.

Elolvasom