Ne csak a plázákban, az online térben is figyelj a zsebesekre!
Ne csak a plázákban, az online térben is figyelj a zsebesekre!
Naponta egy családi ház árát csalják ki magyaroktól az online térben a kiberbűnözők. A karácsony és a Black Friday közeledtével az ilyen esetek megszaporodhatnak. A Kiberpajzs program szakértői azt tanácsolják, mindenki figyeljen oda, és ne adja ki az adatait az internetes tolvajoknak.
A világon folyamatosan támadnak a kiberbűnözők, a becslések szerint már jövőre 10 ezer milliárd dollárt meghaladó összegbe kerül a kiberbűnözés költsége (ez hozzávetőlegesen a magyarországi GDP 50-szerese), és ez öt év múlva megduplázódik. Mindenki veszélyben van, bár az idősek gyakrabban áldozatul esnek, és tőlük több pénzt visznek el. Ennek az is az oka, hogy az idősebbeknek több megtakarításuk van, és a kiberbűnözők, ha hozzáférnek a számlákhoz, minden pénzt elvisznek - hangzott el a Kiberpajzs Program sajtótájékoztatóján.
Bár az áldozatok ilyenkor sok esetben elveszítik a pénzüket, valamilyen segítséget mindig kaphatnak. Azonnali pénzügyi segélyt kérhetnek például, ha minden pénzüket elvitték a kormányhivatalokban - mondta Diamantopoulosné Kenyeres Gabriella, az Igazságügyminisztérium főosztályvezetője. Ebből fedezhetik a lakhatási kiadásaikat, élelmiszert, gyógyszert vásárolhatnak. Sokan élnek ezzel a lehetőséggel, mivel valóban minden megtakarításuk, a teljes számlaegyenlegük eltűnik ilyenkor.
Anyagi segítség mellett pszichológiai támogatás is kell
Emellett pszichológiai és jogi segítségnyújtásra is van lehetőség, ami azért is fontos, mert sokan saját magukat hibáztatják, miután bűnözők áldozatává váltak. Egyre több online térben elkövetett csalással találkoznak a Budapesti Áldozatsegítő Központban is. A hamis banki telefonhívások, az adathalászat, a csomagküldő szolgálatokkal kapcsolatos csalások és a romantikus csalások a bűnözők leggyakoribb módszerei. Voltak olyan esetek is, amikor a bank vissza tudta téríteni az ellopott összeget - mondta Bíróné Szunai Orsolya, a központ koordinátora.
Az úgynevezett romantikus csalások áldozatainak különösen nagy szükségük lehet lelki segítségnyújtásra. Ők ugyanis érzelmi függőségbe kerülnek a csalóval, aki pénz kér tőlük, és nem akarják elhinni, hogy csak kihasználják őket, és pénzt várnak tőlük, a szerelem nem fog beteljesülni. Karácsony környékén ezek a csalások is megszaporodnak, a magányos embereket könnyen bepalizzák az ilyen bűnözők.
A mesterséges intelligenciát is bevetik újabban
A mesterséges intelligenciával készült csalások folyamatosan fejlődnek. Jelenleg még gyakran meg lehet különböztetni a valóságtól az ilyen csalásokat, de nem tudni, mit hoz a jövő - mondta Halász Viktor rendőr százados, kiberbűnözés elleni szakértő. A Bank360.hu is megírta, hogy nemrég Koncz Zuzsa énekesnő és Csókay András idegsebész videós interjúit meghamisítva árultak hamis weboldalon csodszereket csalók. Hasonló csalásban használták fel nemrégt Schwab Richárd gasztroenterológus és Friderikusz Sándor tévés videóit is.
A hagyományos bűnelkövetések, például az unokázós csalások száma ugyanakkor az utóbbi években visszaesett, amióta az online csalások elterjedtek. A bűnözők a korábbi módszert át tudták tenni az online térbe, ahol sokkal kisebb a lebukás veszélye, nincsenek tanúk. Az online üzenetküldési platformokat szintén előszeretettel használják fel csalásokra, például üzenetet küldenek a szülőknek, családtagoknak a gyerekek nevében, hogy megváltozott a telefonszámuk, mentsék el az újat, majd idővel az új telefonszámról üzennek, és pénzt kérnek, hogy baj van - mondta Sonjic László, az OTP Bank vezető biztonsági tanácsadója.
Karácsony, Black Friday - sok a veszélyforrás
Most hogy közelednek az ünnepek, különösen fontos, hogy mindenki figyeljen oda, ki ne zsebeljék az online térben. Mindenki veszélyben van, nem csak az idősek, bár lehet, hogy őket könnyebben meg tudják vezetni a csalók.
- A vásárlás előtt mindig ellenőrizzék, valódi-e a webáruház, csak a márkák hivatalos oldalain vagy ismert üzletekben vásároljanak. Ha gyanúsan kedvező árú a termék, azt valószínűleg csalók kínálják, akik bankszámla-, bankkártyaadatokat szeretnének megszerezni.
- Sok csomag érkezik ilyenkor a család tagjaihoz. Fontos, hogy csak azt vegyék át, amelyiket valóban megrendelték, és várják.
- A sikertelen kézbesítésről szóló üzeneteket is gyanakodva olvassák, ezek gyakran kémprogramok letöltését, vagy banki adatok megadását kérik majd.
- Ha eladnak valamit online piactéren, és a vevő előre akar fizetni, utalni, akkor gyanakodjanak. Egy bankszámlaszámot megadva még nincs veszélyben senki, arra el tudják utalni az összeget, de ha azt kéri a “csomagküldő cég” oldala, hogy lépjenek be a bankjuk oldalán, akkor biztos, hogy csalókkal találkoztak, akik a bankszámlát akarják lenullázni.