Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Undorító átverés terjed a Facebookon, beteg emberekre vadásznak a csalók

2024-11-13|Frissítve: 2024-11-13

 

 

A mesterséges intelligencia segítségével lopják el közismert emberek hangját, hamisítanak videókat, minisztériumi honlapokat, hogy rávegyék a gyanútlan áldozatokat a vásárlásra. Nehogy megadjad nekik az adataidat! 

 

A csípő- vagy térdprotézis csak egy humbug, sokkal jobb és gyorsabb megoldás is létezik az évek óta fennálló csillapíthatatlan fájdalmak kezelésére - állítja egy videóban a Facebookon Csókay András világhírű idegsebész. A szakember, akit főleg a bangladeshi sziámi ikerpár szétválasztása kapcsán ismert meg az ország, az ATV Start műsorában beszél erről, és ajánlja azt a csodálatos készítményt, amely akár három nap alatt megszünteti a hosszú évtizedek során kialakult porckopásokat. 

 

Rögtön ezután Koncz Zsuzsa is ajánlani kezdi a csodakészítményt. Az énekesnő szintén egy ATV-s műsorban, az Egyenes Beszédben mesél arról, hogy kevesen tudják róla, de bizony nemrég kerekesszékbe kényszerült, és ha nem jut hozzá ehhez a szerhez, ki tudja, mi lett volna, talán még mindig rokkant lenne. 

 

 

Minden csalás és ámítás

 

Akit ez a két videó meggyőzött arról, hogy érdemes a szert kipróbálni, egy kattintással ott teremhet azon az internetes oldalon, amelyikről megrendelhető a készítmény. A weboldal “érdekes”, hiszen a fejléce megegyezik az Emberi Erőforrások Minisztériumáéval (EMMI). Persze gyanús lehet, hogy hogy a linkek nem működnek, az url-nek semmi köze a kormányhoz, és különben is ez a minisztérium már bő két évvel ezelőtt megszűnt. Gyanús lehet emellett az is, hogy a tévécsatorna műsoraiban ilyen direkt reklámok nem nagyon fordulnak elő, egy idegsebész pedig miért ártaná bele magát az ortopédusok munkájába. 

 

Nyilvánvaló, hogy a rendeléseket fogadó honlapot csalók hozták létre, akiknek semmi közük az EMMI-hez. A videókat szintén csalók készítették. Vannak már olyan eljárások ugyanis, hogy a mesterséges intelligencia segítségével ellopják emberek hangmintáját, hangszínét, hanglejtését. Ezzel a hanggal elmondatnak egy tetszőleges szöveget, és az egészet rádolgozzák egy videóra, amelyben az illető valami egészen másról beszél. 

 

Koncz Zsuzsa például az eredeti ATV-s videóban a Kulka Jánossal közös munkájáról, a lemezeiről és a koncertjeiről beszélgetett a műsorvezetővel. Egyetlen szó sem esett az ízületi fájdalmairól, vagy arról, hogy valaha is kerekesszékbe kényszerült volna. 

 

Gyanakodjon és vigyázzon!

 

Tény viszont, hogy a reklám rendkívül meggyőző, és aki elhiszi, valóban nagy veszélybe kerülhet. Régebben még csupán híres emberek fotóival, hamisított cikkekkel és hírportál-oldalakkal győzködték a csalók a hiszékeny embereket. Akkor is előkerült már referenciaként Csányi Sándor, Mészáros Lőrinc, Gálvölgyi János vagy éppen Palvin Barbara is, akik a reklám szerint a mesés vagyonukat hirdetésben ajánlott applikációval szerezték. 

 

Most azonban szintet léptek a csalók, és már nemcsak hamis újságcikkekkel, hanem hamisított videókkal is támadnak. Nagyon fontos, hogy aki ilyen hirdetéssel találkozik, semmiképpen se töltsön le az adott weboldalról semmilyen programot, ne vásároljon ott semmit, és ne is adja meg az adatait. Ha megadja a bankkártyája adatait, azzal könnyen visszaélhetnek a csalók, az is megtörténhet, hogy kémprogramot, vírust telepítenek az eszközére, amelyen keresztül hozzáférhetnek az érzékeny adataihoz, akár az internetbankhoz is. 

 

További hasznos tanácsokról azzal kapcsolatban, hogyan védekezhet az internetes csalások ellen, itt olvashatsz. 

 

 

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Kiberbűnözés: kiderült, kiknek a pénze van a legnagyobb veszélyben
2024-05-17

Kiberbűnözés: kiderült, kiknek a pénze van a legnagyobb veszélyben

Két év alatt megtízszereződtek a kibercsalásokkal kapcsolatos kérelmek a Pénzügyi Békéltető Testületnél. A legnagyobb arányban a 40-es, 50-es korosztályt palizzák be a csalók, akik még személyi kölcsönt is vettek fel az áldozat nevében, amit aztán elloptak.

Elolvasom
Havi hárommilliárd forintot lopnak el a bankügyfelektől a csalók
2024-09-17

Havi hárommilliárd forintot lopnak el a bankügyfelektől a csalók

Három hónap alatt csaknem 9 milliárd forint kárt okoztak a bankkártyás és bankszámlás csalók. A kártyaadatokat az interneten lopják el, a számlás visszaéléseknél döntően a mobil- vagy internetbankba lépnek be a bűnözők, gyakran több milliót megszerezve.

Elolvasom
Újabb fontos intézkedést vezetnek be az online banki csalások ellen
2024-07-18

Újabb fontos intézkedést vezetnek be az online banki csalások ellen

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előírta a bankoknak, hogy tegyék lehetővé az ügyfeleik számára az online hiteligénylés letiltását. A legpofátlanabb csalók ugyanis nemcsak kiürítették az áldozatuk bankszámláját, de még adósságba is verték a póruljárt ügyfelet.

Elolvasom
Ijesztő mértékben nő a banki csalások összege, a cégeket is csúnyán rászedik
2024-06-18

Ijesztő mértékben nő a banki csalások összege, a cégeket is csúnyán rászedik

Már nem a bankot, hanem közvetlenül az ügyfelet rabolják ki a bűnözők. Egyre több az áldozat és az elbukott összeg is. Egy átlagos bankszámla-tulajdonos magánszemély 1,3 milliót, egy átlagos vállalkozás 31 millió forintot veszített az első negyedévben, ha bedőlt a csalóknak.

Elolvasom