Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Jegybanki alapkamat Magyarországon: 6,50%

2020-03-25|Frissítve: 2024-11-13

A jegybanki alapkamat Magyarországon az a referencia kamatláb, amelyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) fizet a kereskedelmi bankoknak a nála elhelyezett kéthetes lejáratú kötvények után. Jelenleg a jegybanki alapkamat 6,50% - ez az érték 2024. szeptember 25. óta van érvényben.

 

Mi a jegybank?

Magyarországon a jegybank szerepét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tölti be. Az ő feladata az ország monetáris politikájának a meghatározása. Ez egy nagyon összetett feladat, amely során rengeteg dolgot kell egyszerre figyelembe venni.

 

  • A jegybank elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása, valamint a hosszú távú gazdasági növekedés biztosítása. Ehhez alacsony szinten kell tartani az inflációt, azaz stabilizálni kell az árakat. Az MNB a fogyasztói árak 3%-os átlagos emelkedésében határozta meg az inflációs célt. 

  • Meg kell őrizni a forint értékét a többi devizával szemben. Azaz a forint árfolyam befolyásolása is lehet adott esetben a jegybank feladata.

  • Magyarországon a jegybank hitelező funkciót is betölt, például kölcsönt ad a bajbajutott bankoknak.

  • Ügyelnie kell a pénzügyi rendszer stabilitására.

  • Felügyelnie kell a kereskedelmi bankok tevékenységét és a banki ügyleteket.

  • Fenn kell tartania a gazdasági rendszer működését.

 

Ki határozza meg a jegybanki alapkamatot?

Magyarországon a jegybanki alapkamat meghatározása a monetáris tanács feladata. A monetáris tanács időszakonként ülésezik, tagjai az MNB elnöke, az MNB alelnökei és vezető közgazdászok.

 

Mikor fog jegybanki alapkamatot emelni az MNB?

Nem lehet tudni. Az utóbbi években szinte az egész világon rekord alacsonyra csökkentek a jegybanki alapkamatok. A koronavírus miatti gazdasági válság hatásainak mérséklésére tovább csökkentette több jegybank az irányadó alapkamatokat. Senki sem tudja, meddig marad a jelenlegi állapot. 

 

Magyarországon az alapkamat a 2011. december 21-i 7,0 %-ról 2016. május 25-ig fokozatosan 0,9%-ra csökkent, majd a jegybank 2020. június 24-én 0,75%-ra, majd 2020. július 22-vel 0,6%-ra csökkentette. Az előző pénzügyi válság alatt a rekord 11,5% volt 2008. októberben. Látható tehát, hogy sokat tud változni a jegybanki alapkamat mértéke.

 

A Monetáris Tanács 2024. szeptember 24-ei kamatdöntése alapján a jegybanki alapkamat 2024. szeptember 25-től 6,50 százalékra módosult.

 

Milyen hatása van a jegybanki alapkamat emelkedésének a hitelekre?

Közvetlen hatása nincs a jegybanki alapkamat emelkedésének a hitelkamatokra. Közvetett viszont annál is több. Ugyanis a jegybanki alapkamat növekedésével a változó kamatozású hitelek referencia kamatai is nőnek. A Magyarországon felvett hitelek referencia kamatait a következő mutatók határozzák meg:

 

  • BUBOR (Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb)

  • BIRS - (Budapest Interest Rate Swap - Budapesti Kamatswap Ügyletek)

  • Államadósság Központ Kezelő által meghatározott referenciahozam (ÁKK)

 

A BUBOR a rövid kamatperiódusú, legfeljebb 12 hónapra rögzített kamattal felvehető jelzáloghitelek kamatszintjét befolyásolja, a BIRS és az ÁKK referenciahozamai pedig a hosszabb kamatperiódusú kölcsönök kamatszintjére van hatással.

 

Melyik hitel kamatai nem változnak?

 

A fix kamatozású hitelek törlesztőit nem befolyásolja a jegybanki alapkamat növekedése. Ezek közé tartoznak:

 

A Bank360 kalkulátoraiban a “További beállítások” menüpontban kiválaszthatjuk, hogy milyen kamatperiódussal szeretnénk felvenni a hitelt. Fix kamatozású hitelről akkor beszélhetünk, ha a kamatperiódus hossza megegyezik a futamidővel. 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Hogyan hat az infláció a hitelekre?
2020-03-20

Hogyan hat az infláció a hitelekre?

Az infláció általános áremelkedést jelent. Azaz megmutatja, mennyivel lettek drágábbak az adott termékek adott időn belül. Másképpen: az árszínvonal tartós emelkedése - az infláció - megmutatja, mennyivel lett értéktelenebb a pénzünk. Ugyanannyi pénzért mennyivel kevesebb árucikket és szolgáltatást tudunk venni. Ennyivel kevesebbet ér a nettó fizetésünk.

Elolvasom
Miért éri meg hosszabb kamatperiódusra váltani?
2019-07-11

Miért éri meg hosszabb kamatperiódusra váltani?

Az elmúlt másfél évben fordulat vette kezdetét a lakáshitelt igénylő ügyfelek körében: a korábban népszerű rövid kamatperiódusú hiteleket egyre kevesebben választják, az 5-10 év közötti kamatperiódusú hitelek iránt viszont ugrásszerűen megnőtt a kereslet. Ez jó hír, hiszen azt mutatja, hogy az igénylők egyre tudatosabban választanak jelzáloghitelt, és az olcsóság elé helyezik a biztonságot. 

Elolvasom
Forint-euro árfolyam: miért gyengül így a forint az euróval szemben?
2020-04-03

Forint-euro árfolyam: miért gyengül így a forint az euróval szemben?

A forint gyengül, és nemcsak az az elmúlt hetekben, hanem most már évek óta. Kisebb-nagyobb ingásokkal, de tendenciaszerűen csökken az értéke az euróval szemben. Az okok változatosak, mint ahogy az is, a forintgyengülés jó vagy rossz, ugyanis itt is érvényesül az “egyrészt-másrészt” érvelés.

Elolvasom
Tíz év után először emelkedett a jegybanki alapkamat: hogyan hat ez a lakossági hitelezésre?
2021-06-22

Tíz év után először emelkedett a jegybanki alapkamat: hogyan hat ez a lakossági hitelezésre?

Tíz év után először emelkedett a jegybanki alapkamat az MNB Monetáris Tanácsának döntése alapján, 0,6 százalékról 0,9 százalékra. Megnéztük, milyen hatással lehet a lakossági hitelpiacra az alapkamat emelkedése.

Elolvasom
Lassított a kamatemelés ütemén az MNB
2021-09-21

Lassított a kamatemelés ütemén az MNB

Az MNB ma délután 15 bázisponttal emelte az alapkamatot, így szeptember 22-től már 1,65 százalékos értéket tesz ki a jegybanki irányadó ráta a sorozatos emelések következményeként.

Elolvasom
Emelt és további kamatemeléseknek ágyazott meg az MNB
2021-12-14

Emelt és további kamatemeléseknek ágyazott meg az MNB

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ismét 30 bázisponttal emelte az alapkamatot, ami így már 2,4 százalékos értéken tartózkodik - derült ki a Monetáris Tanács idei utolsó kamatdöntő ülése után.

Elolvasom
Megígérte, betartotta: újra fél százalékot emelt az MNB
2022-02-22

Megígérte, betartotta: újra fél százalékot emelt az MNB

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden ismét fél százalékkal emelte az alapkamatot,  ami így már 3,4 százalékos értéket tesz ki holnaptól - derült ki a Monetáris Tanács februári kamatdöntő ülését követően.

Elolvasom
Újra kamatot emelt az MNB, tovább drágulhatnak a hitelek
2022-04-26

Újra kamatot emelt az MNB, tovább drágulhatnak a hitelek

Ismét kamatot emelt a Magyar Nemzeti Bank, amely így akarja fékezni az inflációt. A döntés rossz hír a hitelfelvevőknek, akiknek már ez eddigi kamatemelésektől is megdrágultak a törlesztőrészletek.

Elolvasom
Fájni fog a hiteleseknek: soron kívül újra emelte a kamatát az MNB
2022-06-16

Fájni fog a hiteleseknek: soron kívül újra emelte a kamatát az MNB

Nem várta a meg a szokásos időrendjét, és rendkívüli kamatemelést hajtott végre az MNB a piacon irányadónak számító egyhetes betéti kamatában, ami így már 7,25 százalék. A hírre valamelyest, 395-ös euróárfolyamig erősödött a forint, de aztán hamar visszagyengült.

Elolvasom
Új csúcsokon a hitelkamatok, tartósan csökken a kereslet
2022-10-03

Új csúcsokon a hitelkamatok, tartósan csökken a kereslet

A személyi kölcsönök és a lakáshitelek költségei is jelentősen nőttek augusztusban az MNB adatai szerint. A betétek átlagos kamata is emelkedett, mégis csökkent a bankban lekötött pénzek összege.

Elolvasom