Bérkalkulátor 2025
Munkavállalói adó- és járulékkedvezményre
jogosító körülmények
Munkáltatói járulékkedvezményre jogosító körülmények
Kalkuláció eredménye
munkakörben foglalkoztatottak:
(legalább PhD fokozattal rendelkező):
elszámolva):
(legalább PhD fokozattal rendelkező):
A munkaszerződésekben a bruttó bért kell feltüntetni, a minimálbért és a garantált bérminimumot szintén bruttó összegben határozza meg a kormány minden évben. Ehhez képest ha az ügyfelek hitelt szeretnének felvenni, a bank a nettó jövedelemre kíváncsi. Mit jelent a nettó bér? Hogy számolja ki a bérkalkulátor? És hogyan lehetséges, hogy ugyanakkora bruttó bér mellett eltérő lehet a nettó bér?
Bruttó bér, nettó bér
A bruttó bér után a munkavállalónak adóznia kell. A munkavállaló bruttó bérét összesen 33,5 százalék adó és járulék terheli az alábbi felbontásban:
- 15% SZJA (százalékos személyi jövedelemadó),
- 18,5% egyéni járulék,
A 18,5% egyéni járulék az alábbi összetevőkből áll:
- nyugdíjjárulék (10%)
- egészségbiztosítási járulék (7%)
- munkaerő-piaci járulék (1,5%)
Amit a munkavállaló a bankszámlán megkap, az a nettó bér, ebből már nem kell adózni, mert az adót és járulékot a munkaadó vonja le és fizeti be.
Frissítés! A Gazdaságfejlesztési Minisztérium bejelentése alapján a 2024-ben hónapjától a minimálbér bruttó 266 800, míg a garantált bérminimum bruttó 326 000 forint lehet. Ez 15, illetve 10 százalékos emelés lenne a jelenlegi bérekhez képest.
1000 forint bruttó bér után kedvezmények nélkül 665 forint nettó bér jár. Másképp mondva minden 1000 forint bruttó bérből levonnak 335 forintot.
Tudni szeretnéd, milyen feltételekkel vehetsz fel személyi kölcsönt a jelenlegi fizetésed mellett? Kalkulálj most az oldalon!
Adókedvezmények
A munkavállaló csökkentheti az adóját az adókedvezményekkel. A legelterjedtebb adókedvezmény a családi adókedvezmény, amelyet a jövedelemadóból és a járulékból is igénybe lehet venni. Sőt, a házastársak meg is oszthatják egymás között a kedvezményt.
Családi adókedvezmény
A bruttó nettó közötti különbség családi adókedvezmény igénybevételével csökkenthető. Ennek mértéke:
- Egy gyerek után 10 ezer forint
- Két gyerek után 40 ezer forint
- Három vagy több gyerek után 99 ezer forint
További adókedvezmények
- Az első házasok kedvezménye, amely további évi 5000 forinttal csökkenti az együttesen fizetett adót,
- a 25 év alatti munkavállalók szja-mentessége 2022. január 1-től,
- a négy vagy több gyermeket nevelő anyák szja-mentessége,
- és a személyi kedvezmény.
Össze lehet vonni a családi kedvezményeket
Mivel a minimálbér (2024-ben 266 800 forint) után a munkavállaló 40 020 forint jövedelemadót és 49 358 forint járulékot fizet, ezért egy és két gyerek után minden, heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállaló fel tudja használni a teljes családi adókedvezményt. A 99 ezer forint adókedvezmény felhasználásához legalább 295 ezer forint bruttó bér kell. Ez akár úgy is összejöhet, ha mindkét szülő minimálbérért dolgozik.
Megtakarításokhoz kapcsolódó adókedvezmény
Ha a munkavállaló:
- egészségpénztárba
- önkéntes nyugdíjpénztárba (ÖNYP)
- nyugdíjbiztosításba
- nyugdíj előtakarékossági számlára (NYES)
fizet be, szintén igénybe vehet adókedvezményt. Ennek mértéke a befizetett összeg 20 százaléka, legfeljebb évi 150 ezer forint.
A kedvezmények mellett a biztonságra is érdemes hangsúlyt fektetni. A jövedelmed akár biztosíthatod is, így munkanélküliség és keresőképtelenség esetén sem kell aggódnod a kiadások miatt.
Teljes munkáltatói bérköltség
A bruttó bér azt az összeget jelenti, amennyiről a munkaadó, illetve cég munkaszerződést - vagy megbízási szerződést - köt a munkavállalóval. A bruttó bér után nemcsak a munkavállalónak, hanem a munkaadónak is kell adóznia, a bruttó béren felül meg kell fizetnie a szociális hozzájárulási adót - ez a korábbi tb-járulék. A munkaadó teljes bérköltsége szuperbruttó néven is ismert. Gyakorlatilag ennyibe "kerül" a munkavállaló bére a cégnek.
A munkaadó teljes bérköltsége eddig tehát a bruttó bér plusz a szociális hozzájárulási adó (szocho), amelynek mértéke 15,5 százalék. Vagyis a bruttó bér minden 1000 forintja után 155 forint további adót kell fizetnie a munkaadónak.
A jelenlegi szociális hozzájárulási adó (szocho) 13%. A Bank360 bérkalkulátor az új, csökkentett szocho-val számol.
Szakképzési hozzájárulás
2022 január 1-től a munkáltatónak nem kell szakképzési hozzájárulást fizetni. A Bank360 bérkalkulátor az új adatokkal számol.
Mennyi a havi bruttó jövedelem teljes adó és járulék vonzata?
1000 forint bruttó bér esetében a teljes bérköltség 1190 forint (szakképzési hozzájárulással), melyből nettóban 665 forintot kap meg a munkavállaló, és 525 forintot von le az állam adók és járulékok formájában - ez több mint 44 százalékos teher.
Másképp fogalmazva: minden megkapott 1000 forint után 440 forintot befizetünk az államnak, így vagy úgy - 175 forintot a munkaadó és 335 forintot a munkavállaló. De abból a szempontból, hogy mennyi érkezik a számlánkra teljesen mindegy, hogy a bruttó bérből vagy a munkáltatói bérköltségből vonnak le.
Hogyan csökkenthető a szociális hozzájárulási adó?
Ahogyan a munkavállaló, úgy a munkaadó is csökkentheti a fizetett adót. A szociális hozzájárulási adót a munkáltató részben vagy egészben csökkentheti, ha olyan munkavállalót alkalmaz, aki után valamilyen kedvezmény jár. Időszakosan 50-100 százalékos szocho-kedvezmény vehető igénybe két vagy három éven át az alábbi típusba tartozó munkavállalók után:
- volt közfoglalkoztatottak,
- három vagy több gyerek nevelése mellett újra munkába lépők,
- védett korban lévők,
- szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók,
- munkaerőpiacra lépők (GYES, GYED, CSED, GYET nem számít bele, volt közfoglalkoztatás külön kategória),
- megváltozott munkaképességűek,
- kutatók és K+F tevékenységet végzők.
Gyakori kérdések
Mennyi nettó 1000 forint bruttója?
Kb. 1503 forint, ha nem vettél igénybe adókedvezményt.
Mennyibe kerül a cégnek nettó 1000 forintot kifizetni a munkavállalónak?
Kb. 1789 forintba, melyből 286 forintot fizet a munkaadó és 503 forintot a munkavállaló. Ebben benne van 23 forint szakképzési hozzájárulás (a bruttó bér 1,5%-a). Ez az összeg akkor érvényes, ha a munkavállaló nem vesz igénybe adókedvezményt.
Mennyi a 2024-es minimálbér nettója?
A 2024-es minimálbér nettója 177 422 forint, ha nem vettél igénybe semmilyen adókedvezményt.
Személyi kölcsön igénylésnél a nettó bér számít?
Igen. Minden hitel igénylésnél - így a személyi kölcsön esetében is - a bank a havi nettó bérre kíváncsi, hiszen ebből kell majd kigazdálkodni a törlesztőt. Ezenfelül a eltérő lehet ugyanakkora bruttó bér nettója a kedvezmények miatt.
Lakáshitel igénylésnél miért a nettó bért veszi figyelembe a bank?
Mert a nettó bérből fogja fizetni a hiteligénylő a havi törlesztőt.
JTM számításnál nettó bért vagy bruttót számol a bank?
A JTM mutató kiszámolásakor is mindig a nettó bért veszi figyelembe a bank.
Hogyan lehetséges, hogy valakinek több a nettó bére ugyanannyi bruttó bér után?
Mert igénybe vesz valamilyen adókedvezményt.
A munkavállalóra is vonatkozik a szocho-kedvezmény?
Nem, a szocho-kedvezményt csak a munkáltató által fizetett adóból lehet levonni. Ugyanakkor a munkáltató kedvezőbb feltételekkel tudja foglalkoztatni a munkáltatót.
Tudni szeretnéd a bérekkel kapcsolatos legfrissebb információkat? Iratkozz fel hírlevelünkre, és értesülj azonnal a pénzügyi hírekről!