CSOK Plusz
Értékeld a Bank360 kalkulátorát!
Értékeld a Bank360 kalkulátorát!
ajánlata
Az összehasonlítás nem tartalmazza a piac összes ajánlatát.
Minden, amit tudni kell a CSOK Pluszról
2024. januárjától igényelhető a CSOK Plusz, ez a támogatás lép a 2023 végén lezáruló CSOK helyébe. 50 millióra nő a kedvezményes hitel összege, és a kedvezmény igénylésétől számítva a második megszületett gyermek, majd minden ezután született gyermek után 10-10 milliót le lehet írni a kölcsönből. Itt egy helyen összefoglaltuk és folyamosan frissítjük a CSOK Plusz támogatás minden fontos részletét.
A CSOK Plusz a 2024-től a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) helyébe lépő új támogatási forma, amellyel házaspárok gyermekvállalás fejében fix, legfeljebb 3 százalékos, maximum 50 millió forint összegű hitelt vehetnek fel. Az igénylést követően megszületett második és minden további gyermekre a kölcsön tőkerészéből 10-10 millió forintot elengednek. Ezen felül a CSOK Plusz támogatással megszerzett ingatlan után nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni. Áfa-visszatérítésre csak abban az esetben jogosultak az igénylők, ha a CSOK Pluszt falusi CSOK támogatással együtt veszik fel.
A 2023. november 23-án, a kormany.hu oldalán közzétett jogszabálytervezetet ebben a cikkben foglaltuk össze, a november 30-án megjelent rendeletről pedig itt számoltunk be.
- A CSOK-ot 2023 végéig lehet igényelni, a CSOK Pluszt pedig 2024 januárjától.
- A CSOK-ot csak meglévő gyermekre is fel lehet venni, a CSOK Plusz azonban csak gyermekvállalással igényelhető, de a már meglévő gyermek is beleszámít a hitelösszegbe.
- A CSOK-ot egyedülállók és élettársak is igényelhetik, a CSOK Pluszt csak házastársak.
- A CSOK-hoz jár közvetlen állami támogatás és kedvezményes hitel, a CSOK Pluszhoz csak kedvezményes, de nagyobb összegű hitel, amiből viszont a második és azt követő gyermek megszületésekor 10-10 millió forint leírható támogatásként.
A CSOK Pluszt csak házastársak vehetik fel a feleség 41 éves korának betöltéséig. 2024-től két átmeneti évig, 2025. december 31-ig a 41 évnél idősebb nők is igényelhetik házastársként, ha igazolják legalább 12 hetes terhességüket.
A kölcsönt a házaspárok csak közösen vehetik igénybe és csak egyszer. Ez arra az esetre is vonatkozik, ha a kölcsönt már visszafizették korábban. Tulajdonrészt a lakásban csak az igénylő házaspár szerezhet. A személyi feltételek között szerepel, hogy legalább 2 év társadalombiztosítási jogviszonyt kell igazolni, függetlenül az igényelt hitelösszegtől, ami a jelenlegi CSOK feltételeknél szigorúbb. Ezen belül az igénylést megelőző 180 napra eltérő, valamivel szigorúbb szabályok vonatkoznak. 2024. októbertől a speciálisan adózók enyhítést kapnak: többek között a katás vállalkozóknak, az átalányadózó egyéni vállalkozóknak és a mezőgazdasági őstermelőknek elegendő egy éves tb-jogviszonyt igazolni.
Emellett továbbra is érvényes az, hogy büntetett előélettel és 5000 forintnál nagyobb köztartozással nem lehet állami támogatást igénybe venni.
Igen, a kamattámogatott kölcsön igénylésére csak abban az esetben van lehetőség, ha - a meglévő gyermekek számától függetlenül - további gyermeket is vállal az igénylő házaspár. Ez alól egy esetben lehet kivételt tenni és csak a CSOK Plusz indulása utáni első három hónapban, 2024. január 1. és március 31. között. A rendelet szerint azok a párok, akik 2024. január 1. és március 31. között adják be az igénylést, akkor is teljesítik az első gyermekvállalást, ha a gyermek még az igénylés beadása előtt - de 2024. január 1. után - megszületik.
A CSOK Plusz az ország összes településén vásárolandó, építendő vagy bővítendő lakóingatlanhoz igényelhető. A 2630, külön rendeletben meghatározott preferált kistelepülésen a CSOK Plusz a falusi CSOK-kal együtt is felvehető.
A CSOK Plusz 2024. január 1-től igényelhető. 2023. december 31-ig még az eredeti CSOK feltételei alapján nyújthatják be igénylésüket az arra jogosultak.
A CSOK Plusz keretében kedvezményes, fix 3 százalékos lakáshitel vehető fel 10-25 éves futamidőre. A hitel összege gyerekszámtól függ:
- 1 gyerekre maximum 15 millió forint,
- 2 gyerekre maximum 30 millió forint,
- 3 gyerekre maximum 50 millió forint.
A hitelösszegbe a már az igényléskor meglévő és azután megszületendő (vállalt) gyereke is beleszámítanak, de CSOK Pluszt kizárólag meglévő gyerek(ek)re nem lehet igényelni, ahhoz mindenképpen (további) gyerek(ek) megszületését kell vállalni.
A CSOK-kal szemben a CSOK Pluszhoz nem jár közvetlen, a sikeres igénylés után a hiteltől függetlenül felvehető egyösszegű támogatás. A felvett hitel tőketartozásából azonban a második, majd azt követően minden újabb megszülető gyermek esetén 10-10 millió forintot elengednek állami támogatásként.
A CSOK Pluszt igénylőknek az első évben csak a hitel kamatát kell fizetniük, a tőketörlesztés csak a második évben indul, ezért az első évben alacsonyabb lesz a törlesztőrészletük.
Az első gyermek megszületésekor egyéves hitelfizetési moratóriumot kérhetnek az igénylők. Ebben az esetben a hitel futamideje meghosszabbodik egy évvel.
A CSOK Pluszt új lakás építéséhez, új és használt lakás vásárlásához, bővítéshez egyaránt fel lehet venni, mindegyikre ugyanakkora támogatás jár, azt a gyerekszám határozza csak meg.
Első közös lakás vásárlása esetén a CSOK Pluszt maximum 80 millió forint értékű ingatlan megszerzéséhez lehet felhasználni. A család bővülése (újabb gyermek születése) esetén igényelt CSOK Plusznál a megvásárolt vagy bővített lakás értéke maximum 150 millió forint lehet.
A kormány első közös otthon esetében 10 százalék, a családbővítésnél 20 százalékos önrészt javasol az ingatlan értékéhez képest. Ezt a Magyar Nemzeti Bank lehetővé is tette a hitelfedezeti mutatóról (HTM) szóló rendeletének 2024. január 1-től hatályos módosításában. A hitelező bankoknak nem kötelező ezt alkalmazniuk, a konkrét hitelbírálat eredményeként ettől felfelé eltérhetnek, azaz kérhetnek nagyobb önrészt, azonban a jelenlegi 20 százalék helyett lehetőségük lesz akár 10 százaléknyi önrészre is hitelezniük a fennmaradó 90 százalékos összeget az első közös otthon megszerzése esetén. Az önrész egy másik támogatás, a babaváró hitel segítségével is előteremthető, amely 2024-től már 10 helyett 11 millió forint kamatmentes hitelt jelenthet a fiatal házaspároknak.
Az illetékmentesség egy decemberi törvénymódosítás alapján a CSOK Plusz esetében is megmarad. Ezt azt jelenti, hogy a CSOK Pluszt igénylőknek nem kell megfizetnie a lakásvásárlás esetén a vagyonszerzési illetéket, ami egyébként alapesetben a megvásárolt ingatlan értékének 4 százaléka). Az új lakások teljes, jelenleg 5 százalékos áfáját, saját építkezés esetén pedig 5 millió forintig a vásárolt termékek és szolgáltatások áfáját abban az esetben igényelhetik vissza, ha a CSOK Pluszt a falusi CSOK-kal együtt veszik igénybe. Utóbbihoz ugyanis az illetékmentesség mellett jár a fenti áfakedvezmény. Ha azonban az igénylők csak a CSOK Pluszt igénylik, akkor nem kapnak áfa-visszatérítési kedvezményt. (Legalábbis mindeddig nem született ezt lehetővé tevő jogszabály.)
A minisztérium közlése szerint a CSOK-hoz hasonlóan a CSOK Pluszt igénylő házaspároknak a támogatást folyósítását követően
- egy gyermek vállalása esetén 4 év,
- két gyermek vállalása esetén 8 év,
- három gyermek vállalása esetén 10 évük lesz arra, hogy teljesítsék a feltételeket.
Igénybe veheti a CSOK Pluszt, aki korábban felvette a CSOK-ot vagy a falusi CSOK-ot?
Bizonyos esetekben igen, de fontos, hogy egyszerre nem lehet két kamattámogatott lakáshitele senkinek. Aki korábban felvette a vissza nem térítendő támogatást, de a kölcsön lehetőségével nem élt, az akkor veheti fel a CSOK Pluszt, ha már teljesítette a CSOK-os gyermekvállalást vagy már visszafizette a korábban felvett támogatási összeget.
Aki korábban már vett fel kamattámogatott lakáshitelt, és azt jelenleg törleszti, az akkor igényelhet CSOK Pluszt, ha a meglévő kölcsön kamattámogatását visszafizeti és vállalja a piaci kamatot a korábbi hitelnél.
Nem veheti igénybe a CSOK Pluszt az, akit a kérelem benyújtását megelőző három évben valami lakástámogatás visszafizetésére köteleztek.
Mekkora egyéb költségre lehet számítani az igénylésnél?
A bankok az igénylésnél a hitelösszeg legfeljebb 0,75 százalékát, de legfeljebb 300 ezer forintot számolhatnak fel az egyéb díjakra, például a folyósításra. Ebben nincs benne az értékbecslés és a helyszíni szemle díja.
Hány éves társadalombiztosítási jogviszonyt kell igazolni az igényléshez?
Legalább 2 évet, ezen belül az igénylést megelőző 180 napra szigorúbb feltételek vonatkoznak. Ez utóbbi időszakban munkavállalói vagy vállalkozói jogviszony szükséges a sikeres igényléshez, de elfogadják a a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet is. Közmunkásként továbbra sem lesz lehetőség igénybe venni a támogatást.
A tb-jogviszonyra vonatkozó feltételeket nem kell teljesíteni azoknak, akik otthongondozási vagy ápolási díjra jogosultak, illetve megváltozott munkaképességűek.
2024. októbertől a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti átalányadózást legalább 1 éve alkalmazó egyéni vállalkozó vagy mezőgazdasági őstermelő, illetve legalább 1 éve a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló törvény szerinti kisadózói adóalanyisággal rendelkező egyéni vállalkozó esetén 1 év folyamatos társadalombiztosítási jogviszony igazolása is elegendő.
Lehet külföldi munkaviszonnyal CSOK Pluszt igényelni?
Igen, lehet, azonban nyilatkozni kell arról, hogy a szerződés megkötését követő fél éven belül Magyarországon fog jogviszonyt létesíteni.
Igénybe lehet-e venni egyszerre a jelzáloghitel elengedést és a CSOK Plusz gyermekvállalási támogatását?
Nem, egyszerre mindkét támogatást nem lehet felhasználni. Amennyiben a pár a második vagy a harmadik gyermek megszületésekor mindkettőre jogosulttá válik, el kell dönteniük, hogy melyiket veszik igénybe. Amennyiben csak az egyik támogatási formára lesznek jogosultak, azt természetesen igénybe vehetik.
CSOK Plusz hírek
Már 200 milliárdnál jár a CSOK Plusz, ilyen az új lakáshitelek ötöde
Az első hónapok tapasztalata alapján a CSOK Plusz népszerű, az ilyen hitelek nem kockázatosabbak a többinél, és főleg a fiatalabb, alacsonyabb jövedelmű családokat segítik a lakásvásárlásban. Gyakran kombinálják a CSOK Pluszt babaváró vagy piaci hitellel is.
ElolvasomAlig lesz hatással az 5 százalékos hitel a már csaknem helyreállt lakáspiacra
Élénkült a lakáspiaci forgalom 2024 harmadik negyedévében, különösen a fővárosban és a nagyobb városokban, amiben a CSOK Plusznak is nagy szerepe volt - áll a Magyar Nemzeti Bank Lakáspiaci jelentésében. Jövőre a lakáspiacra érkező célzott források miatt további bővülést vár a jegybank, a fiatalokra szabott 5 százalékos lakáshitelnek azonban csak mérsékelt lesz az ingatlanpiaci hatása.
ElolvasomIsmét változnak a babaváró hitel és a CSOK feltételei - nem mindenki örülhet
Több családtámogatásra vonatkozó jogszabálytervezet jelent meg kedd este a kormany.hu oldalon. A tervezett változások többnyire kedvezően érintik a babaváró hiteleseket és a CSOK-ot igénylőket is. Összefoglaltuk a legfontosabb részleteket.
ElolvasomMindenféle jelzáloghitelre és 23 lakásfelújítási munkára is lehet költeni a nyugdíjpénzeket jövőre
Mindenféle jelzáloghitelt lehet nyugdíjpénzből törleszteni és 23 féle lakásfelújítást lehet finanszírozni 2025-ben az önkéntes pénztárakban lévő megtakarításokból - derült ki a parlamentnek benyújtott javaslatból.
ElolvasomCsak a használt lakások vásárlói pörgetik a hitelpiacot
A használt lakások vásárlásához igényelt kölcsönök húzták ki a gödörből a hitelezést az idén. Új ingatlanokra csak a tavalyihoz képest vettek fel valamivel több hitelt, építkezni, felújítani pedig még az előző évi mélypontnál is kevesebben akartak kölcsönből.
ElolvasomMásfél év alatt a duplájára nőtt egy átlagos lakáshitel összege
A lakásvásárlók úgy érezhették magukat az elmúlt években, mintha egyszerre két hullámvasúton ülnének, hiszen az ingatlanárak és a kamatok is nagy mozgásban voltak. Néhány hónapon belül érdemben olcsóbb lakáshitelre csak azok számíthatnak, akiket majd érint az 5 százalék alatti új THM-plafon.
ElolvasomFele annyit költünk a GDP-ből a családtámogatási juttatásokra, mint 14 éve
Amíg 2009-ben még a GDP 2,2 százalékát fordította az állami költségvetés családtámogatási juttatásokra, 2023-ban már csupán az 1,1 százalékát. A családi pótlékra, gyesre, gyermeknevelési támogatásra kifizetett összegek több évtizedes mélypontra kerültek.
Elolvasom