Megjelent csütörtök éjjel a CSOK Plusz hitelprogramról szóló rendelet a Magyar Közlönyben. A részletszabályok zöme megfelel a múlt héten közzétett jogszabálytervezetnek, de van meglepetés is az új igénylők számára. Szintén érinti a CSOK-osokat, hogy jövőre megváltozik az illetékmentességük is.
Megjelentek a január 1-jétől igényelhető CSOK Plusz hitelprogram részletszabályai. A rendelet nagyrészt a múlt héten közzétett jogszabálytervezetben lévő feltételeket tartalmazza, van azonban néhány részlet, ami a tervezetben még szerepelt.
Átmeneti időszak lesz az első három hónap
A rendelet szerint azoknak a pároknak, akiknek 2024. január 1. és március 31. között születik meg a gyermeke, vagy ebben az időszakban engedélyezik az örökbefogadást, nem gond, ha a hiteligénylést a gyermekvállalás teljesítését követően adják csak be - erre legfeljebb 2024. március 31-ig lesz lehetőségük. Ez az engedmény nagyon hasonló ahhoz, amit a babaváró hitel indulásánál hagytak jóvá, akkor egy hónap állt rendelkezésre az igénylésre azoknak a szülőknek, akiknek már a program indulása után, de még a hiteligénylés beadása előtt született meg a gyermeke. Az engedmény a gyakorlatban attól kíméli meg a családokat, hogy a várandósság utolsó napjaiban vagy egy újszülöttel kelljen belevágni a banki ügyintézésbe.
Ez azt is jelenti, hogy a kölcsönt és a kamattámogatást további gyermek vállalása nélkül is megkapják a párok, a következő gyermekük után pedig érvényesíthetik a 10 millió forintos tőkeelengedést is.
Változik az illetékekről szóló törvény, jó hír a CSOK Plusz igénylőknek
A november 30-i Magyar Közlönyben a CSOK Plusz részletszabályaival egyidőben az illetékekről szóló törvény módosítása is megjelent. Ez azokat érinti, akik jövőre felveszik a támogatott kölcsönt. A CSOK Pluszt igénylőknek 80 millió forintos értékhatárig nem kell megfizetni az egyébként 4 százalékos visszterhes vagyonátruházási illetéket, és ha ennél drágább ingatlant vásárolnak, akkor is csak a 80 millió forint feletti részre kell fizetni. Ez azt jelenti, hogy egy 100 millió forint értékű ingatlan után az illetéket csak 20 millió forintra kell megfizetni, ami 800 ezer forint. Ha a teljes vételár után fizetni kellene, akkor 4 millió forint lenne ugyanez az összeg. Így a kamattámogatáson felül további 3,2 millió forintot spórolhat a család a CSOK Plusz igénylésével. A "régi" CSOK-nál és a falusi CSOK-nál nem történt változás, vagyis megmarad a teljes, értékhatár nélküli kedvezmény.
(Frissítés: az illetéktörvény 2023. végi, újabb módosításával eltörölték az értékhatárt, így a CSOK Plusz felvételével bármilyen értékű ingatlan megszerzése esetében jár a teljes illetékmentesség.)
Pontosította a rendelet a nem első lakást vásárlókra vonatkozó szabályokat
A múlt heti jogszabálytervezet szerint a nem első lakásukat megvásárló párok esetében a CSOK Plusz segítségével megszerzett ingatlan vételárának meg kell haladnia az előző közös ingatlan vételárát. Vagyis ha az előző lakás 50 millió forintot ért, akkor a következő lakásnak ennél magasabb értékkel kell bírnia. A rendelet alapján ez végül mégsem így lesz, és a párnak csak annál kell magasabb értékű ingatlant vásárolnia, mint ami előtte ténylegesen a tulajdonában volt. Előfordulhat ugyanis, hogy a pár nem 100 százalékban volt az előző ingatlan tulajdonosa, például mert az ingatlan egy részének valamelyik szülő vagy más családtag is tulajdonosa volt. Az előző példánál maradva, ha az ingatlan értéke 50 millió forint, de a pár tulajdonában csak 75 százalék volt az eladás előtt, akkor a következő ingatlannak 37,5 millió forintnál kell drágábbnak lennie.
Az alapfeltételek nem változtak
A CSOK Plusz korábban már ismert, a kamattámogatásra vonatkozó feltételei nem változtak. Egy gyermek után legfeljebb 15, két gyermek után legfeljebb 30, három gyermek után pedig legfeljebb 50 millió forint kamattámogatott kölcsönt lehet igényelni. A kamattámogatás időszakában az ügyleti kamat legfeljebb 3 százalék lehet, ennél azonban a bankok kínálhatnak akár kedvezőbb ajánlatot is.
Fontos, hogy a futamidő első évében csak kamatot kell törleszteni, így ebben az időszakban alacsonyabb törlesztőrészlettel számolhatnak a párok. A CSOK Plusz kalkulátor alapján egy 25 évre felvett, 30 millió forintos kölcsön esetén az első évben a törlesztőrészlet 75 ezer forint, a második évtől pedig 146 253 forint lesz, ha a bank 3 százalékos ügyleti kamatot kínál. Ha ennél lesznek kedvezőbb ajánlatok, akkor ennél alacsonyabb is lehet a törlesztő.
Az igénylés csak fiatal házaspárok számára lehetséges, és legalább egy gyermek vállalására van szükség. Ha a szerződéskötéstől számítva több gyermeke is születik a párnak, akkor a második és minden további gyermek után 10-10 millió forintot elenged az állam a fennálló tőketartozásból. A CSOK Plusz további feltételeiről ezen az oldalon írtunk.