Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Újabb változások az Otthon Start Programban: már a héten életbe lépnek

2025-11-13|Frissítve: 2025-11-13

Megérkeztek az Otthon Start Program újabb módosításai – a tegnap este megjelent Magyar Közlöny tartalmazza a már korábban belengetett pontosításokat, úgy mint az adóstársnak bevonható testvérekre és az áron alul megvásárolható önkormányzati lakásokra vonatkozó szabályokat. A változások – csakúgy, mint a korábbiak – november 15-től lépnek életbe.

A tegnap este megjelent Magyar Közlöny tartalmazza azt a kormányrendeletet, amely az Otthon Start Program további, korábban már bejelentett módosításait tartalmazza. A rendelet értelmében változik azon személyek köre, akik adóstársként bevonhatók a program hitelügyleteibe. Míg a jelenlegi szabályozás szerint csupán a hiteligénylő házastársa és szülei vonhatók be adóstársként, addig a jövőben már a testvérek bevonására is lehetőség nyílik.

A testvér adóstársak esetében lazább elvárások lesznek érvényben, mint a hiteligénylők esetében – a testvérnél nem elvárás, hogy első lakásszerzőnek minősüljön, továbbá a TB-jogviszonnyal kapcsolatos elvárásokat sem kell teljesítenie. Az egyéb jogszabályi feltételeket azonban neki is teljesítenie kell majd, úgymint büntetlen előéletű kell legyen, továbbá 5 ezer forintot meghaladó köztartozása sem lehet. Fontos, megemlíteni, hogy az a személy, aki valakinek már valamilyen formában adóstársa egy OSP-hitelügyletben, ő maga a későbbiekben már nem fog tudni ilyen hitelt felvenni.

A Bank360 által korábban megkérdezett bankok többsége egyébként úgy véli, ennek a módosításnak nem lesz túl nagy hatása, ugyanis kevésbé jellemző, hogy az ügyfelek testvérrel közösen szeretnének lakáshitelt felvenni. Ennek ellenére ez mindenképpen a program feltételeinek lazulását jelenti, hiszen mégiscsak megnyitott egy új lehetőséget, mégha az nem is érinti az ügyfelek túl nagy rétegét.

Az önkormányzati lakásokat érintő módosítás is megérkezett

A szóban forgó kormányrendelet tartalmazza azt a korábban már ugyancsak bejelentett módosítást, amely értelmében az önkormányzati lakások akár jelentős árengedménnyel is megvásárolható lesznek az Otthon Start Program keretein belül. Erre korábban azért nem volt lehetőség, mert a jelenlegi szabályozás szerint OSP-hitelnél az ingatlan forgalmi értéke és a vételár között nem lehet 20%-nál nagyobb eltérés.

További változás, hogy a jövőben résztulajdon megvásárlására is felhasználható lesz az OSP lakáshitele, amennyiben az igénylő öröklés útján szerezte meg a résztulajdonát. Mivel gyakran előfordul, hogy több közeli hozzátartozó közösen örököl egy ingatlant, így a jövőben már erre az eshetőségre is megoldást kínál az Otthon Start. Ebben az esetben egyébként az sem lesz kizáró ok, ha az adós közeli hozzátartozója lenne az eladó. Elvárás lesz ugyanakkor, hogy az ügylet végére az adós váljon az ingatlan egyetlen tulajdonosává.

CSOK Plusz plusz Otthon Start

A rendeletben a CSOK Plusz és az Otthon Start Program további harmonizációjára is sor került – amennyiben a jövőben valaki mindkét támogatott hitelt szeretné felvenni egy ingatlan megvásárlásához, úgy a módosítás értelmében már kimondott elvárássá válik, hogy a megvásárolni kívánt ingatlan megfeleljen a CSOK Plusz által elvárt minimális alapterületre vonatkozó elvárásoknak. Hogy ez pontosan mit takar, az az ingatlan jellegének és a gyerekek számának függvénye.

Ugyancsak a CSOK Pluszt érintő változás az első közös lakásszerzők definíciójának módosítása. A november 15-től életbe lépő változás szerint azok a házastársak lesznek első közös lakásszerzők, akik a lakás építésére vagy vásárlására irányuló hitelkérelem benyújtásakor, valamint azt megelőzően sem rendelkeztek ugyanabban a magyarországi lakásban mindketten tulajdonjoggal. Erről egyébként teljes bizonytó erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot is tenniük kell.

Kapcsolódó cikkek

 Otthon Start Program: ezek voltak az első két hónap tapasztalatai
2025-11-05

Otthon Start Program: ezek voltak az első két hónap tapasztalatai

A Bank360 által megkérdezett bankok mindegyike rendkívül erős érdeklődésről számolt be az Otthon Start Programmal kapcsolatban.

Elolvasom
Kijött a rendelet: így módosul november 15-től az Otthon Start
2025-10-31

Kijött a rendelet: így módosul november 15-től az Otthon Start

Tegnap késő este megjelent a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amely több változtatást is eszközöl az Otthon Start Program feltételeiben.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Így változnak 2026-ban a minimálbérhez kötött járadékok, juttatások
2025-12-14

Így változnak 2026-ban a minimálbérhez kötött járadékok, juttatások

December elején megszületett a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről szóló megállapodás, melynek értelmében előbbi 11 százalékkal, utóbbi pedig 7 százalékkal emelkedik 2026-ban. Mindez azt jelenti, hogy január 1-jétől a minimálbér bruttó 322 800 forintra, míg a garantált bérminimum bruttó 373 200 forintra emelkedik. Az emelés azonban nem csak a minimálbért keresőkre, hanem sok egyéb másra is hatással van.

Elolvasom
Akcióznak a pénztárak, most éri meg igazán belevágni az öngondoskodásba
2025-12-13

Akcióznak a pénztárak, most éri meg igazán belevágni az öngondoskodásba

Már javában zajlik az év végi kampány a pénztáraknál, az önkéntes nyugdíjpénztárak és az egészségpénztárak is hirdettek akciókat az új és meglévő ügyfeleik számára. A tét nem kicsi: az egész éves befizetések után akár 150 ezer forint adó-visszatérítést is lehet kapni, emellett most számos kedvezmény is elérhető a szolgáltatóknál.

Elolvasom
Ismét változik az Otthon Start, jöhetnek a zártkerti ingatlanok is
2025-12-11

Ismét változik az Otthon Start, jöhetnek a zártkerti ingatlanok is

Január 1-től már nemcsak a belterületi lakásokra lehet majd felvenni az Otthon Start Program támogatott lakáshitelét.

Elolvasom