Az állampapír fogalma
Az állampapír egy olyan befektetés, amivel te adsz kölcsön az államnak, amely előre rögzített kamatozással és futamidővel garantálja neked a pénzed visszafizetését. Másképp fogalmazva az állampapír egy hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, amelyet az állam bocsát ki, és a visszafizetését garantálja. Azaz az állampapír vásárlója egy hitelező, aki pénzt hitelez az államnak előre meghatározott időre és kamatra. Az állam pedig hitelt vesz fel, amelyet kamatostól fizet vissza. A magyar állampapírokat a magyar állam bocsátja ki, tőke- és hozamgaranciát vállalva rájuk.
Biztos befektetés
A magyar állampapír az egyik legbiztonságosabb befektetés, mert:
- Az állam fix vagy inflációkövető kamat fizetését vállalja. Ez sokkal kiszámíthatóbb befektetési mód, mint például a részvényvásárlás.
- Az állam garantálja a kifizetést (tőke és hozamgarancia)
- Bármikor beváltható, nem kell megvárni a futamidő végét
- A kamat után nem kell sem személyi jövedelemadót (15%), sem szociális hozzájárulást (13%) fizetni
- Örökölhető örökösödési illeték fizetése nélkül
Korlátlan garancia
Korlátlan garanciát vállal a magyar állam a Magyar Államkincstárnál megvásárolt állampapírok névértékének és kamatainak a kifizetésére. Az egyéb forgalmazóknál megvásárolt magyar állampapíroknak a BEVA befektető-védelmi garanciája vonatkozik befektetőnként és összevontan legfeljebb százezer euró összeghatárig.
Az állampapírok típusai
Kamatozó és diszkont állampapírok
A befektető (a magyar állampapír vásárlója) kétféleképpen nyerhet az államkötvényen:
- Az állampapír tulajdonosának az állam kamatot fizet.
- Az állam a névérték alatt bocsátja ki az állampapírt, a hozam az árfolyamnyereség eladáskor.
A kamatozás típusa szerint
- előre meghatározott kamat
- Futamidő alatt végig fix kamatozású
- Sávos kamatozású
- Változó kamatozású, Inflációhoz kötött
Inflációkövető állampapírok
Több állampapír kamatozását is úgy határozza meg a Magyar Államkincstár, hogy az inflációhoz köti a kamatbázist, és ezen felül fizet kamatprémiumot. A kamatbázis alapja mindig a kamatmegállapítást megelőző időszak - 2024-ben például 2023. Az ilyen konstrukciók esetében nem kell attól félni, hogy az infláció megeszi a reálhozamot, ugyanakkor alacsony inflációs környezetben érdemesebb fix kamatozású állampapírba fektetni.
A jelenleg forgalmazott inflációkövető állampapírok:
- Prémium Magyar Állampapír - PMÁP
- Babakötvény - Baba
- Prémium Euró Magyar Állampapír (2023. március 17-én lezárult az értékesítés.)
Állampapír vásárlás
A magyar lakossági állampapír többféle forgalmazótól is megvásárolható. Ilyenek:
- Magyar Államkincstár - Babakötvény (BABA), Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP), Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz), Prémium Magyar Állampapír (PMÁP), Euró Magyar Állampapír (EMÁP), Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP), Fix Magyar Állampapír
- csak a Magyar Posta - Kincstári Takarékjegy (KTJ), nyomdai Magyar Állampapír Plusz (nyomdai MÁP Plusz)
- Lakossági forgalmazók (kereskedelmi bankok, feljogosított pénzügyi szolgáltatók, kijelölt posták) - Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP), Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz), Prémium Magyar Állampapír (PMÁP), Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP)
A Magyar Államkincstáron és a Magyar Postán keresztül vásárolt állampapírok díjmentesen vásárolhatók, a lakossági forgalmazók viszont díjat számíthatnak fel a vásárlás után.
Különféle devizában vásárolható
Állampapírt vehető forintban vagy más devizában, például euróban. Ha nem forintban veszel állampapírt, azzal árfolyamkockázatot vállalsz. Ha gyengül a forint, akkor a kamaton felül nyersz az árfolyamon is. Ha erősödik a forint, a kamatnyereséget az árfolyamerősödés elviheti.
Kik vásárolhatnak lakossági magyar állampapírt?
Magyar állampapírt minden devizabelföldi és devizakülföldi természetes személy (magánszemély) vásárolhat a babakötvény, nyomdai Magyar Állampapír Plusz és Kincstári Takarékjegy kivételével, melyet csak devizabelföldi természetes személyek vásárolhatnak.
Honnan tudom, hogy valóban az enyém az állampapír?
Ma a legtöbb magyar állampapír úgynevezett dematerializált formában létezik, ami azt jelenti, hogy nem fizikai papírt birtokol a tulajdonos, hanem a nevére kerül az állampapír. A magyar nyomdai állampapír névre szóló. Régebben léteztek anonim, bemutatóra szóló állampapírok, ezek azoké voltak, akik birtokolták őket. Ilyet már nem bocsát ki a magyar állam.
Állampapír egyenleg
A Magyar Államkincstár vagy a forgalmazó számlavezető pénzintézet, ahol az állampapírt vetted, a vonatkozó rendelet szerint nyilvántartja az egyenleget. Ezenkívül létezik egy központi nyilvántartás is, a KELER Központi Értéktár Zrt. A KELER nyilvántartása kizárólag a felső szintű értékpapírszámlával rendelkező résztvevők (pl. befektetési szolgáltatók, bankok, külföldi központi értéktárak) körére terjed ki.
Állampapírok eladása
Az állampapírt bármikor el lehet adni a forgalmazónak az általa meghatározott aktuális árfolyamon. Az időközben felhalmozódott kamat kifizetésre kerül. A Magyar Államkincstár a kincstári árfolyamjegyzésben tájékoztat az aktuális árfolyamairól.
Állampapír öröklése
Az állampapírok örökölhetők és hagyatékba vehetők. Az egyéb ingóságokkal ellentétben az állampapírok nem egyenesági öröklése is tárgyi illetékmentes. Az örökösödési illeték alóli mentesség nemcsak a magyar, hanem bármeny EGT tagállam által kibocsátott állampapírra érvényes. Az számlatulajdonos elhalálozását halotti anyakönyvi kivonattal, illetve jogerős hagyatékátadó végzéssel kell igazolni.
Állampapír, államkötvény és kincstárjegy
Kincstárjegy az 1 évnél nem hosszabb lejáratú állampapír, az államkötvény az 1 évnél hosszabb lejáratú állampapír.
EHM
Az EHM (Egységesített Értékpapír Hozam Mutató) a hiteljogviszonyt megtestesítő kötvények, így az állampapírok által elérhető hozamot teszi összehasonlíthatóvá. A vonatkozó rendelet alapján kötelező közzétenni az állampapír ajánlatoknál.
Magyar állampapírok
Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz)
- Futamidő: 5 év
- Kamatozás típusa: fix, sávos
- Kibocsátás: hetente
- Alapcímlet: 1 forint
- A nyomdai Magyar Állampapír Plusz állampapír 10 000, 50 000, 100 000, 500 000, 1 000 000 és 2 000 000 Ft-os címletekben kerül kibocsátásra.
- Kamatfizetés: első évben félévente, utána évente
- EHM: 4,95%
- A teljes 5 éves időszak lejáratkor fizetendő teljes kamat: 27,35%.
A kamatfizetést követő 5 napban díjmentes az eladás. - Kik vásárolhatják a forgalomba hozatal során: devizabelföldinek vagy devizakülföldinek minősülő természetes személyek (magánszemélyek)
- Adózás: a kamatbevétel adómentes
A kamat mértéke:
- az első félévben évi 3,5%
- a második félévben évi 4,0%
- 2. évben évi 4,5%
- 3. évben évi 5,0%
- 4. évben évi 5,5%
- 5. évben évi 6,0%
Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP)
- Futamidő: 3 év
- Kamatozás típusa: változó
- Alapcímlet: 1 forint
- Kamatfizetés: 3 havonta
- Induló kamat: 9,31%
- Kamatprémium: 1,5%
- Adózás: a kamatbevétel adómentes
- Futamidő: 5 év
- Kamatozás típusa: változó
- Alapcímlet: 1 forint
- Kamatfizetés: 3 havonta
- Induló kamat: 8,01%
- Kamatprémium: 1,5% (első három év, 2,5 % (4. és 5.év)
- Adózás: a kamatbevétel adómentes
Prémium Magyar Állampapír - PMÁP - 8 éves
- Futamidő: 8 év
- Kamatozás típusa: változó, inflációhoz kötött
- Prémium Magyar Állampapír kamatának a mértéke az inflációtól függ, összetétele: kamatbázis + kamatprémium.
- Kamatbázis: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által hivatalosan közzétett éves átlagos fogyasztói árindex változása. Az irányadó inflációs mutató a kibocsátás évét megelőző naptári érvényes adat.
- Kamatprémium: a 2032/I sorozat kamatprémiuma a 2. kamatperiódustól évi 0,5%, majd a 6. kamatperiódustól évi 1% lesz.
- Alapcímlet: 1 forint (A 2022. szeptember 30. napján és azt követően forgalomba hozott sorozatok névértéke 1 forint, míg a korábbi sorozatok 1000 forintos címlettel kerültek forgalomba.)
- Kamatfizetés: évente
- Induló kamat a 2032/I sorozat vonatkozásában az első kamatperiódusban fix évi 9,9%.
- Kik vásárolhatják a forgalomba hozatal során: devizabelföldinek vagy devizakülföldinek minősülő természetes személyek (magánszemélyek)
- Adózás: a kamatbevétel adómentes
Prémium Euró Magyar Állampapír - PEMÁP
- Futamidő: 6 év
- Kamatozás típusa: változó, euró övezeti inflációhoz kötött.
- Prémium Magyar Állampapír kamatának a mértéke az inflációtól függ, összetétele: kamatbázis + kamatprémium.
- Kamatbázis: A kamatmegállapítást megelőző évi, átlagos éves euró övezeti infláció
- Kamatprémium: 0,25%,
- Alapcímlet: 1 euró
- Kamatfizetés: évente
- EHM: 2,85%
- Futamidő lejárta előtti visszaváltási költség: 1%
- Kik vásárolhatják a forgalomba hozatal során: devizabelföldinek vagy devizakülföldinek minősülő természetes személyek (maganszemélyek)
- Adózás: a kamatbevétel adómentes
- Az ÁKK a PEMÁP-forgalmazását 2023. március 17-én lezárta.
Euró Magyar Állampapír - EMÁP
Az Euró Magyar Állampapír (EMÁP) 3 éves futamidejű, dematerializált, változó kamatozású állampapír, amelynek alapcímlete 1 euró. Az EMÁP 2023. március 17-től jegyezhető, ez az állampapír a PEMÁP-ot váltja az ÁKK kínálatában.
Az EMÁP éves kamata a European Money Market Institute (EMMI) által közzétett 3 havi EURIBOR százalékos mértékével egyenlő. Kamatfizetése, illetve a kamat megállapítása háromhavonta történik. Futamidő végén a kamatot a tőkével együtt írják jóvá az ügyfél számláján. A befektetés kamatadómentes.
Egyéves Magyar Állampapír - 1MÁP
- Futamidő: 1 év
- Kamatozás típusa: fix
- Alapcímlet: 10 000 forint
- Kamatfizetés: évente
- Kamat: 6,5%
- Kik vásárolhatják a forgalomba hozatal során: devizabelföldinek vagy devizakülföldinek minősülő természetes személyek (magánszemélyek)
- Adózás: a kamatbevétel adómentes (2019. június 1. után vásárolt állampapírok esetében)
Fix Magyar Állampapír
- Futamidő: 3 év
- Kamatozás típusa: fix
- Alapcímlete: 1Ft
- Kamatfizetés: 3 havonta
- Kamat: 7 %
- Kik vásárolhatják a forgalomba hozatal során: devizabelföldinek vagy devizakülföldinek minősülő természetes személyek (magánszemélyek)
- Adózás: a kamatbevétel adómentes
Kincstári Takarékjegy - KTJ - KTJI és KTJII
- Futamidő: 1 év / 2 év
- Kamatozás típusa: fix, lépcsős
- Alapcímlet: 10 000, 50 000, 100 000, 500 000 és 1 000 000 forint
- Kamatfizetés: félévente
- Kamat: 1 éves: 6,5%, 2 éves: 6,75%
- Kik vásárolhatják a forgalomba hozatal során: csak devizabelföldinek minősülő természetes személyek (belföldi magánszemélyek)
- Adózás: a kamatbevétel adómentes (2019. június 1. előtt vásárolt Kincstári Takarékjegy utáni kamatbevétel adóköteles, 15%.)
Diszkont Kincstárjegy - DKJ
- Futamidő: 3, 6 vagy 12 hónap
- Kamatozás típusa: nem kamatozik. A Diszkont Kincstárjegy névérték alatt, diszkont áron kerül kibocsátásra.
- Alapcímlet: 10 000 forint
- Kamatfizetés: 3, 6 vagy 12 hónap után
- EHM : a hozam a vételár és a névérték közötti különbség
- Kik vásárolhatják a forgalomba hozatal során? Devizabelföldi és devizakülföldi természetes és jogi személyek, valamint jogi személyiség nélküli szervezetek.
- Adózás: a kamatbevétel adómentes
Magyar Államkötvény - MAK
- Futamidő: 3, 5, 7, 10, 15 és 20 év
- Kamatozás típusa: fix vagy változó
- Alapcímlet: 10 000 forint
- Kamatfizetés: félévente vagy évente
- EHM: változó
- Kik vásárolhatják a forgalomba hozatal során: devizabelföldi és devizakülföldi természetes és jogi személyek, valamint jogi személyiség nélküli szervezetek
- Adózás: a mindenkor hatályos jogszabályoknak megfelelően a kamatadó szerint.
Babakötvény (BABA)
- Futamidő: 19 év
- Kamatozás típusa: változó
- Alapcímlet: 1 forint
- Kamatbázis: a megelőző naptári évre vonatkozó, KSH által közzétett éves átlagos infláció százalékos mértéke (2021-ben 5,1%, 2022-ben 14,5%)
- Kamatprémium: 3%
- EHM: változó
42 500 forint életkezdési támogatást kap minden 2005. december 31. után született belföldi gyermek. Ez az összeg egy letéti számlára kerül a Magyar Államkincstárban. Ezután a gyermek nevére szóló Start-értékpapírszámlát lehet nyitni a Magyar Államkincstárban, és a támogatás babakötvény formájában kamatozik tovább.
Gyakori kérdések
Kik vásárolhatnak lakossági állampapírt?
Csak devizabelföldi természetes személyek vásárolhatnak Babakötvényt, Kincstári Takarékjegyet és Nyomdai Magyar Állampapír Plusz-t. A többi lakossági állampapírt devizabelföldi vagy devizakülföldi természetes személyek is megvásárolhatják.
Milyen állampapírok léteznek nyomtatott formában?
A Kincstári Takarékjegy (KTJI és KTJII) és a Nyomdai Magyar Állampapír Plusz létezik csak nyomtatott formában, a többi állampapír csak elektronikus formában jegyezhető.
Örökölhető az állampapír?
Igen, örökösödési illetéket fizetése nélkül még nem egyenesági öröklés esetén is.
Hogyan lehet eladni az állampapírokat?
Az állampapírokat a forgalmazó bármikor visszavásárolja. A futamidő előtti eladás azonban sok esetben költséggel vagy árfolyamvesztéssel járhat.