Nincs könnyű helyzetben az, aki be szeretné fektetni a pénzét. Az ingatlanárak az egekben vannak, az infláció évtizedes rekordokat döntöget, a részvényárfolyamok zuhannak, és a kötvények sem kecsegtetnek nagy hozamokkal. Kifejezetten nehéz ügy jó helyre tenni a pénzt - főleg akkor, ha nem igazán vagyunk járatosak a befektetések világában. Ezen a piacon biztosíthat nyugalmat a szuperállampapír, a Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz). Mik a tudnivalók?
Fix kamat kockázat nélkül
Az állampapírok a legkisebb kockázattal bíró befektetések, hiszen itt az állam vállal garanciát arra, hogy az ígért hozamot, kamatot ki fogja fizetni a befektetés után. Az állampapír megvásárlásával a befektető hitelezi az államot, amely ezért cserébe kamatot fizet. Jelenleg nagyon alacsonyak a banki betéti kamatok, ami azt jelenti, hogy a banki lekötött betétekhez képest egy közel 5 százalékos garantált hozamot biztosító befektetés is jóval kedvezőbb. A magas inflációt azonban ez sem képes túlszárnyalni, ezért jelenleg a PMÁP a jövedelmezőbb megoldás.
A MÁP Pluszt 2019. júniusban vezették be, és azonnal elkezdte elszipkázni a forrást gyakorlatilag minden egyéb befektetésből, beleértve az ingatlanokat is.
Magas inflációban nem teljesít jól
A magyar állampapírok közül sokáig a MÁP Plusz biztosította a legmagasabb hozamot. Ez egészen addig volt igaz, amíg az infláció tartósan 3 százalék körül maradt. E fölött az inflációkövető állampapír konstrukció teljesít jobban. Az infláció alakulásáról az MNB oldalán lehet részleteket megtudni.
Öt éves futamidő
A MÁP Plusz Kötvény egy ötéves futamidejű állampapír, amelyet névértéken lehet megvásárolni. Alapcímlete egy forint, vagyis tetszőleges összegért lehet belőle vásárolni, nincs sem minimális, sem maximális korlátja.
Sávos kamatozás
A papír sávosan kamatozik, az idő előrehaladtával egyre magasabb kamatot fizet:
- az első félévben 3,5% éves kamatot
- a második félévben 4% éves kamatot
- a második év végén 4,5% éves kamatot
- a harmadik év végén 5% éves kamatot
- a negyedik év végén 5,5% éves kamatot
- az ötödik év végén 6% éves kamatot.
Ha ezeket összeszámoljuk, a kamat mértéke 27,35% lesz, azaz átlagosan évi 4,95 százalék hozamra tehetünk szert.
2024. június 3-tól megváltozik a MÁP Plusz kamatozása. Hat kamatperiódus helyett öt lesz és a kamat mértéke is változik, az alábbiak szerint:
- az első évben az éves kamat 6,25%,
- a második évben 6,50%,
- a harmadik évben 6,75%,
- a negyedik évben 7%,
- az ötödik évben pedig 7,25%.
Összesen évi 6,73 százalékos kamattal számolhatnak azok, akik az új MÁP Pluszt választják. A megújuló állampapírból személyenként maximum 10 millió forintnyit lehet vásárolni. A részletekről ebben a cikkben írtunk bővebben.
A MÁP+ igénylés menete
Ezeket a papírokat csak magánszemélyek vásárolhatják meg az elsődleges piacon, azaz közvetlenül. A pontos meghatározás szerint devizabelföldinek vagy devizakülföldinek minősülő természetes személyek közül bárki megvásárolhatja a MÁP Pluszt online, vagy személyesen a jegyzési időszakban. Hetente indul új jegyzés, innen számítódik az ötéves lejárat. Vagyis, ha a MÁP Plusz 2022 március 9-ei kibocsátású papírjából szeretnénk jegyezni, akkor ez a MÁP Plusz 2027-ben jár le, a kamatfizetés napja pedig minden év március 9-e lesz.
MÁP+ vásárlás
Online
Az online vásárláshoz egy online értékpapírszámlát kell nyitni, erre lehetőség van akár az Ügyfélkapun keresztül is. Ez esetben a vásárlást az Magyar Államkincstár oldalán tudjuk lebonyolítani.
Személyesen
Lehetőség van arra is, hogy személyesen vegyük meg a papírt a Magyar Államkincstár (MÁK) állampapír-forgalmazó ügyfélszolgálatának valamelyikén.
Közvetítőknél
Végezetül vásárolhatunk MÁP Plusz értékpapírokat forgalmazó intézményeknél, azaz az ezzel foglalkozó bankoknál, brókercégeknél. Fizetni átutalással vagy kártyával lehet, de fontos, hogy hitelkártyás fizetés esetén ez után a kártyás költés után nem jár visszatérítés.
Az államkincstárnál díjmentes a jegyzés
Fontos, hogy az Államkincstárnál közvetlenül lebonyolított ügylet ingyenes, ezzel szemben a közvetítőcégek felszámolhatnak díjat.
Nincs kamatadó
A MÁP Plusz esetében nem kell kamatadót fizetni, vagyis a teljes hozam a befektetőnél marad - egyébiránt a kamatadó mértéke 15 százalék.
Beváltás lejárat előtt
A MÁP Plusz esetében lehetőség van arra is, hogy az ötéves lejárat előtt névértéken eladjuk a papírt. Az éves kamatfizetést követő öt napon belül a forgalmazó névértéken plusz az addig felhalmozott kamat összegéért visszavásárolhatja a papírt. Ha nem ebben az időszakban történik az eladás, akkor a MÁK a névérték 99,75 százalékán veszi vissza a papírt, azaz 0,25% eladási költséggel számolhatunk. A többi forgalmazó ettől eltérhet, vagyis eladás előtt érdemes ennek utánanézni.
Lakásvásárlás és MÁP Plusz
Nem véletlen, hogy a szuperállampapír névre keresztelt MÁP Plusz az ingatlanpiacról is szippantott el forrást és csábított el befektetőket. Ennek oka egyszerűen az volt, hogy míg egy ingatlan kezelése összességében macerás, a vásárlás és eladás költséges, illetve adóköteles, addig az állampapírt az íróasztalnál ülve is lehet adni-venni, ráadásul akár ingyen is. Akár az is reális elképzelés lehet, hogy egy ingatlanvásárlást lakáshitelből finanszírozzon a vevő, a készpénzéből pedig MÁP Pluszt vásároljon. Így az állampapír hozama akár magasabb is lehet, mint a hitelkamat - ez azonban pontos számítást követel, mert csak adott feltételek mellett jöhet össze ez a fajta befektetés.
MÁP plusz babaváró hitelből
Sokkal egyszerűbb megoldás a babaváró hitelt MÁP Pluszra költeni. Lényegében már akkor is megéri, ha meg sem születik a beígért baba, és a család elveszíti a kamattámogatást. Hiszen a büntetőkamattal együtt is alacsonyabb a babaváró hitel kamata, mint a szuperállampapír hozama - ha nem születik meg a gyerek, a hitelt 3 százalék kamat fogja terhelni, emellett extra díjat is fizetni kell. Ezen túlmenően azonban minden egyes baba csak javít az egyenlegen: egy gyerek esetében a nulla százalékos hitellel szemben egy garantált, majd 5 százalék hozamot fialó befektetés áll, két vagy több gyereknél pedig az ajándékba adott támogatás is kamatozni fog.