Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Alig nőnek a betéti kamatok, tízezermilliárdos vagyon veszti az értékét

2022-02-15|Frissítve: 2022-11-10

A lakossági bankbetétek összege lendületesen nőtt az elmúlt időszakban, összegük az év végére már átlépte a tízezermilliárd forintot. Hasznot azonban alig hoznak a tulajdonosaiknak, többnyire szinte kamat nélkül, lekötetlenül veszítik folyamatosan a reálértéküket a szárnyaló infláció idején. A lekötött bankbetéteknél már megindult a kamatok emelkedése, de ezek még mindig fényévnyire vannak az inflációtól, nem tudnak versenyezni az állampapírok hozamával.

 

A lakosság bankban elhelyezett pénze decemberben már 10 279 milliárd forintos összeget tett ki, ami az MNB statisztikája alapján 16 százalékos növekedést jelentett a 2021. decemberi 8448 milliárd forinthoz képest. Ahogy két éve, úgy tavaly decemberben is kiemelkedő mértékben emelkedett a bankban tartott pénz, ez 474 milliárd forinttal növelte meg a novemberihez képest az összeget.

 

Hasonlítsd össze az alábbi kalkulátorral az elérhető személyi kölcsönöket! Állítsd be, hogy mekkora hitelösszegre van szükséged, és találd meg a számodra ideális ajánlatot! A kalkuláció ingyenes.

Az év végi bónuszok és extra jövedelmek megtették hatásukat, ráadásul az szja-visszatérítések miatt összesen több száz milliárd forintot kaphatnak vissza a gyerekes szülők most februárban, aminek jelentős része valószínűleg szintén a bankszámlákon marad. Így a meredek emelkedés várhatóan folytatódik idén is.

 

Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az Indexnek adott interjújában kijelentette, hogy a jegybanki kamatemelések alig harmada jelent meg a lakossági betéteknél kamatemelkedésként, és ezt megengedhetetlen folyamatnak tartja. 

 

Elmondása szerint a jegybank egyelőre ezért csak a verbális dorgálásánál tart, de ha ez nem hat, akkor vannak más eszközei is a bankokkal szemben. Nézzük, mennyi is most a kamat a lakossági betétekre.

 

Továbbra sem kötik le a magyarok a pénzt

Abban a lakossági betéteknél a december sem hozott változást, hogy a pénz döntő része folyószámlán, és nem lekötött betétben van. Látra szóló- és folyószámlabetétben összesen 9813 milliárd forintot tartott a magyar lakosság, és mindössze 466 milliárd forint volt a lekötött betétek összege. Az eurós betétek esetén ennél is kevesebben kötötték le a pénzt, a 1245 milliárd forintos összegből alig 13 milliárd forintot.

 

 A lekötött forintbetétek ezzel szemben a teljes bankban tartott forintösszeg 4,5 százalékát tették ki. Ez valamekkora növekedést jelent az előző havi 4 százalékos arányt követően, de így sem mondható magasnak. Az enyhe emelkedés oka a kamatemeléssel összhangban meginduló betéti kamatok lehettek. Decemberben már 1,56 százalékot tett ki az éven belül lekötött betétek átlagkamata, márpedig ez tette ki a lekötések nagy részét, 440 milliárd forintot a 466 milliárd forintból. Hosszabb távra betétek összege és kamata is jóval csekélyebb.

Az 1,56 százalékos decemberi átlagkamat jelentős emelkedést jelent a novemberi 0,92 százalékos érték után, ez a növekedés ugyanakkor nem ad teljes képet a Bank360 szakértői szerint a bankszámlatulajdonosok lehetőségeiről. Magasabb kamatokat elsősorban a bankszektor kisebb szereplői kínálnak, míg a nagyobb lakossági bankok rendszerint jóval 1 százalék alatti kamatokat nyújtanak a pénz lekötésére. Vagyis elsősorban azok a bankok emeltek betéti kamataikon, amelyek az újabb ügyfelek elcsábításáért hajlandóak jelentősen kedvezőbb megtakarítási lehetőségeket kínálni.

Százmilliárdokat égetett el az infláció

Lekötés nélkül pedig szinte nem is kamatozik a bankban elhelyezett összeg, a folyószámlabetétek átlagos kamata mindössze 0,05 százalék volt. Ebből az éves hozamból pedig legfeljebb egy csokit tud venni a többség, magasabb megtakarítás mellett pedig legfeljebb egy ebédre futja. A vagyon értékőrzéséért azonban ennél jelentősen magasabb hozamra lenne szükségű.

 

Tavaly a KSH adatai szerint az éves infláció 5,1 százalékot tett ki. A 2020. decemberi 8448 milliárd forintos összeg így reálértékben 422 milliárd forinttal kevesebbet ért tavaly év végére. Bár a bankszámlán elhelyezett összeg növekedése ezt jelentősen meghaladta, a régebbi megtakarítások reálértéke így is jelentősen apadt. Januárban már 7,9 százalék volt az infláció, így hiába emelkedtek a lekötött betétek átlagkamatai, ezek fényévnyire vannak a pénzromlás mértékétől. 

 

Amíg a betéti kamatok nem növekednek jelentősebb mértékben, addig a vagyon értékcsökkentésének ellenszere egy magasabb hozamú megtakarítás lehet. Ezek közül pedig az állampapírok számítanak a legkevésbé kockázatos befektetésnek. A Prémium vagy inflációkövető állampapírok már a tavalyi 5,1 százalékos infláció alapján számolják a hozamot, így a kamatprémiummal együtt a 3 éves 5,85 százalékos, az 5 éves 6,6 százalékos éves hozamot kínál.  

A Prémium állampapírokat is felülmúlja a Babakötvény 8,1 százalékos éves hozama, ami viszont a gyermeket nevelőknek szól, és a gyermek 18 éves koráig jelent hosszú távú befektetést. Ezek a 6-8 százalékos hozamok már jóval alkalmasabbak arra, hogy a jelenlegi magas infláció mellett is megőrizzék a megtakarítás értékét, szemben a bankbetétek átlagosan elérhető 1,56 százalékos éves hozamával.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

MÁP Plusz - Magyar Állampapír Plusz
2020-03-03

MÁP Plusz - Magyar Állampapír Plusz

Nincs könnyű helyzetben az, aki szeretné befektetni a pénzét. Az ingatlanárak az egekben vannak, a részvények, kötvények nem kecsegtetnek nagy hozamokkal, kifejezetten nehéz ügy jó helyre tenni a pénzt - főleg akkor, ha nem igazán vagyunk járatosak a befektetések világában. Ezen a piacon hatalmas lökést adott a szuperállampapír, a Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz), amelynek évről évre emelkedik a kamata a futamidő alatt. Mik a tudnivalók?

Elolvasom
Babakötvény 2024
2024-02-12

Babakötvény 2024

A Babakötvény a gyermek számára járó életkezdési állami támogatás. A gyermek nevére az államkincstárnál nyitott Start-számlára befizetve lehet venni az infláció fölött 3 százalékkal kamatozó Babakötvényből, évi maximum 1,2 millió forintért.

Elolvasom
Milyen állampapírba fektessünk, ha magas az infláció?
2022-01-17

Milyen állampapírba fektessünk, ha magas az infláció?

A Prémium állampapírokat éppen arra tervezték, hogy ilyen helyzetben kárpótoljanak a magasabb árakból adódó veszteségekért.

Elolvasom
Rengeteg vidéki élte fel a megtakarításait a járvány alatt
2021-04-30

Rengeteg vidéki élte fel a megtakarításait a járvány alatt

Sokan felélték szinte minden megtakarításukat a járvány alatt – derült ki a Bank360 kutatásából, melynek keretein belül arról kérdezték a Facebook-felhasználókat, hogy hogyan érintette a járvány az anyagi helyzetüket. A kérdőívet több, mint kétezren töltötték ki, a kutatás nem reprezentatív. 

Elolvasom
Ömlött a vállalatok pénze a bankokba, tízezer milliárd feletti a betétjük
2022-03-11

Ömlött a vállalatok pénze a bankokba, tízezer milliárd feletti a betétjük

Meredeken emelkedett ősz óta a vállalatok bankban tartott pénze, tízezer milliárd forintnál nagyobb az állomány. A cégeknek a bankok hajlandóak magasabb kamatot fizetni, mint a lakosságnak.

Elolvasom
Miért nem nőttek meg a betéti kamatok a nagy kamatemelések után?
2022-03-13

Miért nem nőttek meg a betéti kamatok a nagy kamatemelések után?

Az MNB kamatai berobbantak az elmúlt hónapokban, a nagy emelkedést azonban szinte alig követték a lekötött betétekre fizetett banki kamatok. A lakosság bankban tartott megtakarítására így csak a jelenlegi magas inflációt jóval alulmúló kamatot kap. A Bank360.hu utánajárt, mi lehet az oka az alacsonyan ragadt betéti kamatoknak.

Elolvasom
Messziről, de már követik az inflációt a betéti kamatok
2022-05-12

Messziről, de már követik az inflációt a betéti kamatok

Ha nem is lihegnek még a száguldó infláció nyakába, messziről legalább már elkezdték követni a betétek kamatai, amitől a lakosság is kedvet kapott újra lekötni a pénzét.

Elolvasom
A zöld hitel hajtotta csúcsra a lakáskölcsönöket
2022-06-01

A zöld hitel hajtotta csúcsra a lakáskölcsönöket

A háztartások hitelállománya szezonális igazítás nélkül 72,5 milliárd forintos növekedést mutatott áprilisban. A háztartások betétállománya szezonális igazítás nélkül 20,9 milliárd forinttal csökkent. 

Elolvasom
A lakosság és a cégek is egyre feketébben látják a jövőt
2022-06-27

A lakosság és a cégek is egyre feketébben látják a jövőt

Egymással versenyezve lett egyre pesszimistább az elmúlt hónapokban a lakosság és az üzleti élet. A magyarok gazdasági, pénzügyi várakozásai újra olyan rosszak, mint a Covid járvány kirobbanásakor.

Elolvasom
Csak az infláció negyede az átlagos betéti kamat
2022-07-18

Csak az infláció negyede az átlagos betéti kamat

A lakossági betétek kamata csigalassúsággal követi a hitelkamatok emelkedését, az inflációnak pedig átlagban csak a negyede. Még ez is jobb azonban, mintha lekötés nélkül szinte kamat nélkül romlik a pénzünk.

Elolvasom
Júniusban már csökkent a hitelkereslet, de legalább nőttek a betéti kamatok
2022-08-02

Júniusban már csökkent a hitelkereslet, de legalább nőttek a betéti kamatok

Az emelkedő kamatok már a hitelezési számokon is meglátszanak. Az MNB friss adatai szerint júniusban az előző havi és a tavalyi kereslethez képest is csökkent a hitelezés a bankoknál.

Elolvasom
Dupla vagy semmi a betéti kamatokban: nullától 10 százalékig minden lehet 
2022-10-06

Dupla vagy semmi a betéti kamatokban: nullától 10 százalékig minden lehet 

Mintha nem is egy országban működnének, akkora különbségek alakultak ki a bankok lekötött betétekre kínált kamatai között. Az egyik oldalon egy jó nagy nulla áll, míg a másikon már akár 10 százalékos kamat.

Elolvasom
Így védekezünk az infláció és a rezsiemelkedés ellen 
2022-10-20

Így védekezünk az infláció és a rezsiemelkedés ellen 

Egyre többen mondanak le nagyobb beruházásaikról, és növekszik azok száma is, akik kénytelenek hozzányúlni megtakarításaikhoz, és a hivatalos adatoknál sokkal nagyobb árnövekedést érzékelnek az élelmiszereknél.

Elolvasom
Valami elindult: több bank is látható betéti kamatot ad, életet lehelnek a megtakarítási számlába
2022-11-11

Valami elindult: több bank is látható betéti kamatot ad, életet lehelnek a megtakarítási számlába

A kisebb pénzintézetek már 10 százalékos körüli betéti ajánlatokat adnak, de a nagybankok a 20 százalék feletti inflációhoz képest még mindig mikroszkopikus kamatokkal riasztják el a lekötéstől az ügyfelek.

Elolvasom