Online személyi kölcsön kalkulátor 2024
Értékeld a Bank360 kalkulátorát!
Értékeld a Bank360 kalkulátorát!
Az összehasonlítás nem tartalmazza a piac összes ajánlatát.
Minden, amit tudni kell az online személyi kölcsönről
Beleszerethetünk a hangjába, a formájába, vagy a színe nyeri el a tetszésünket. Lehet a praktikussága volt az igazán megnyerő, a nyugodt munkába járás ígérete. Lehet csak védelemre vágytunk, nagyobb biztonságra, amikor már bővült a család. Nem kell sokat gondolkodni azon, hogyan indokoljuk meg magunknak, hogy szükségünk van egy saját autóra. Bárki megtalálhatja az igényeihez legmegfelelőbb gépkocsit, akár használtban vagy újban gondolkodik.
Persze nagyban függ a választás attól is, hogy mennyibe kerül a kiszemelt járgány. A magyar piacon jellemzően az 5 éves használt autókat keresik a vásárlók, és szintén hasonló tendenciákról vallott több ügyfelünk is. Márkától, felszereltségtől és állapottól függően is igen széles skálán mozognak az árak, de elmondhatjuk, hogy átlagosan 3 és 5 millió forint között költünk autóra, amihez autóhitelt is segítségül hívunk. Nagyon nem mindegy azonban, hogy milyen konstrukcióval vásároljuk meg az autót, hiszen akár százezer forintos különbségek is vannak autóhitel és autóhitel között.
Segítünk eligazodni a finanszírozási lehetőségek között, hogy a legjobb kölcsönnel a számodra legjobb autót vásárolhasd meg.
Az autó hitelből történő finanszírozásához a legjobb választás ma egy szabad felhasználású személyi kölcsön - ezt nevezte el a köznyelv autóhitelnek - amelyet célzottan autóvásárlási szándékkal veszünk fel.
Erre a kölcsönfajtára a rugalmasság és a gyors hozzáférhetőség a jellemző:
nincs szükség önerőre
nincs szükség fedezetre
nagyjából 100 ezer forinttól 7 millió forintos hitelösszegig igényelhetjük
maximum 84 hónapos futamidőre
fix kamatozású, tehát kiszámítható
szabadon, új vagy használt autóra is költhetjük
nem drágább, mint a lízing, az autó pedig a tulajdonodba kerül
Mint minden személyi hitelnél, itt is igazolt havi nettó jövedelemre van szükség a sikeres hiteligényléshez.
Ha hitelből akarunk autót vásárolni, érdemes már jó előre felkészülni a hiteligénylés menetére. Ehhez elengedhetetlen, hogy beszerezzük a szükséges dokumentumokat és tisztában legyünk azzal, mit is vár el a hitelért cserébe a bank. Ezeket az igazolásokat érdemes beszerezni:
Jövedelemigazolás: a munkáltató állítja ki, 30 napnál nem lehet régebbi, és olyan munkahelyről kell származnia, ahol legalább három hónapja alkalmazásban állunk. Ez kötelező feltétele minden hiteligénylésnek, hiszen a hitelbírálat folyamán ez alapján állapítják meg, hogy mekkora kölcsönt vehetünk fel. Vállalkozók a NAV-tól kérhetnek igazolást az előző évről, nyugdíjasok pedig nyugdíjigazolvány és nyugdíjszelvények ellenében vehetnek fel kölcsönt.
Igazolványok: érvényes, magyar hatóság által kiállított fényképes igazolvány (például személyi igazolvány vagy vezetői engedély) és adókártya másolatát készíti el a bank, amelyet aláírásunkkal igazolunk.
Speciális dokumentumok: a bank természetesen kérhet majd kiegészítő iratokat is, ha szüksége van további információkra. Ilyen dokumentum lehet például egy őstermelői igazolás vagy valamilyen hivatalos dokumentum a kiegészítő jövedelemről (GYES, GYED, szociális juttatás stb.). Ha nem a számlavezető bankodnál veszed fel a hitelt, szükség lehet a kiadásaidat igazoló bankszámlakivonatra is, legtöbbször hat hónapra visszamenőleg, vagy papíralapú csekkekre. Érdemes az igénylést megelőzően tájékozódni a hitelező bank honlapján, ahol megtalálható a kölcsön hirdetménye. Ebből kiderül, hogy milyen feltételei vannak a hitelfelvételnek.
Ha előre felkészültünk, megkezdhetjük az igénylés folyamatát:
Első lépésként a hitelező bankkal vesszük fel a kapcsolatot. A legkényelmesebben ezt online tehetjük meg, akár itt, a Bank360.hu-n keresztül. Csak kiválasztjuk a legmegfelelőbb autóhitelt, majd a „Részletek” gombra kattintva megadjuk elérhetőségeinket a banknak, amely felveszi velünk a kapcsolatot néhány órán belül. Amennyiben a hagyományos módnál maradnánk, a bankfiókba is bemehetünk, ahol személyesen megkezdhetjük a folyamatot a dokumentumok leadásával. Egyes pénzintézeteknél, például az OTP Bank és a CIB Bank személyi kölcsönénél lehetőség van mobiltelefonon vagy laptopon keresztül igényelni. A folyamat nem vesz több időt igénybe 45 percnél.
Amennyiben leadtuk a dokumentumokat, vagy átvette azokat a bank futára, megkezdődik a hitelbírálat, ami banktól függően néhány perctől 1-2 napig is elhúzódhat. Ilyenkor a pénzintézet az igazolt nettó jövedelem és a kiadások alapján megállapítja, hogy mekkora törlesztőrészletet tudunk bevállalni az úgynevezett jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató alapján. 400 ezer forintos havi jövedelem alatt a törlesztőrészlet nem haladhatja meg az összeg 50 százalékát, 400 ezer forint felett pedig a 60 százalékát. Ha szerepelünk a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR vagy közismertebb nevén BAR-lista) negatív adóslistáján, akkor abban az esetben nem kaphatunk kölcsönt autóvásárláshoz
A bank a hitelképességünk felmérése után készít egy ajánlatot az igénylésnek és a lehetőségeinknek megfelelően. Ha elfogadjuk az ajánlatot, akkor már néhány percen, maximum néhány órán belül, a számlánkon lehet a kölcsön, amelyből megvásárolhatjuk az autót.
Persze a legfontosabb a „nulladik lépés”: szánjunk elég energiát a legjobb autóhitel felkutatására! Szerencsére régen elmúlt az az idő, amikor bankról bankra, márkaboltból márkaboltra kellett járnunk és telefonálnunk, hogy megkapjuk az aktuális kölcsönajánlatokat.
Ma a már hitelkalkulátorok segítségével a fotelből nézhetjük meg az elérhető lehetőségeket az egész piacon, ehhez pedig mindössze néhány kattintásra van szükség. A Bank360 autóhitel kalkulátorával az általunk megadott preferenciák alapján rangsorolhatjuk a hiteleket, így kiderül, melyek a legjobbak számunkra, ráadásul az igénylést is megkezdhetjük, ha megtaláltuk az igazit.
Milyen jellemzői vannak egy jó hitelnek? Elsősorban az, hogy tudatosan, okos célokra használjuk fel. Az autó jó példa lehet erre, ha hatékonyabbak leszünk vele és megkönnyíti a mindennapjainkat a fenntartási költségei ellenére is.
A kölcsön kiválasztásánál egyéni igények mentén érdemes választani. Legtöbbször a teljes hiteldíj mutató, azaz a THM az, amely segít a döntésben, hiszen ez alapján tudjuk eldönteni, hogy több hitel közül melyik a legolcsóbb. A THM tartalmazza a hitel kamatát és az olyan egyszeri költségeket, mint az átutalási díj és adminisztrációs költségek. Kalkulátorunkban THM alapján is rangsorolhatók a kölcsönök. Ha viszont a törlesztőrészlet nagysága alapján döntenénk, felállíthatunk egy listát az alapján is, így a számunkra legkönnyebben kigazdálkodható összeg alapján is tudunk keresni.
Ha például egy 3 millió forintos hitelre van szükségünk, és a legolcsóbb megoldást keressük, 13,90 százalékos THM mellett a Cofidis Fapados kölcsöne lehet az igazi. 72 hónapos futamidőre vállalt törlesztéssel összesen 4 345 776 forintot fizetünk vissza, a havi törlesztőrészlet pedig 60 358 forint.
Azonban ennél sokkal kedvezőbb ajánlatot is elérhetünk, ha vállaljuk, hogy a hitelező bankunktól származó folyószámlára érkeztetjük a fizetésünket. Ebben az esetben ugyanis megnyílik előttünk egy 10,90 százalékos THM-mel ellátott kölcsön: a Sberbank Fair Személyi Kölcsönének a második hónaptól 55 984 forint a törlesztő, a teljes visszafizetendő összeg pedig több százezer forinttal olcsóbb, mint az előzőleg említett hitel: mindössze 4 029 589 forint. Ha még ennél is jobb ajánlatot szeretnénk, magas fizetésre lesz szükség, ugyanis nettó 250 000 forint felett kaphatunk további kamatkedvezményt. Ha ez fennáll, és a bankhoz érkezik a fizetésünk, 10,90 százalék helyett már 7,66 százalékos THM mellett vehetjük fel a Sberbank kölcsönét, de nem marad le sokkal a Budapest Bank Online Prémium Kölcsöne sem, amelynek a törlesztője 52 344 forint havonta.
Az autóhitel mellett a másik igen népszerű forma gépjármű finanszírozáskor a lízing. Ilyenkor szintén havi törlesztőt fizetünk az autóért cserébe, ám a felszín alatt merőben más megoldásról van szó. Miben tér el a lízing az autóhiteltől?
20-30 százalék önerő mellett vehető igénybe
gyakran szükséges autófedezet (12 éves korig vonható be)
az autó nem a mi tulajdonunk, hanem a hitelező banké, mi csak az üzemeltetők vagyunk
az autó kora és megtett táv után nem feltétlenül lehetséges a lízing
csak az autó megvásárlására használhatjuk fel az összeget
a futamidő lejárta után vagy maradványértéket (az autó ára, ami megmarad a havi törlesztés után) fizetünk, vagy visszaadjuk az autót.
kötelező lehet casco biztosítás az autókhoz
A pénzügyi lízing mindezek alapján egy sokkal kötöttebb megoldás magánszemélyek számára, ami áldozattal és lemondással jár. Ezzel szemben a személyi kölcsönök rugalmasabbak, hiszen nincs önerő és fedezet, az autó pedig a mi tulajdonunkba kerül. A korábbi években azért lehetett jó választás a lízing, mert jellemzően alacsonyabb volt az ügyleti kamat, mint amennyit a személyi kölcsönökre kellett fizetni. Viszont a jelenlegi kamatkörnyezetben a személyi kölcsönök annyival olcsóbbak lettek, hogy bőven felveszik a versenyt árban is. Míg a lízing ügyleti kamata egy 10 éves használt autó esetében 10-12 százalék körül mozgott, addig láthattuk, hogy a személyi kölcsönöknél elérhető a 8 százalék alatti kamat is.
Fontos, hogy jól megtervezett, alaposan átgondolt döntés legyen az autóhitel felvétele, hiszen sokkal többet nyerhetünk így, mint azt gondolnánk. Ne hagyjuk, hogy a jól hangzó ajánlatok elcsábítsanak és számoljunk utána, hogy kölcsönnel vagy lízinggel járunk jobban. Tartsuk szem előtt, hogy az autóhitel nagyobb szabadságot jelent nekünk, emellett pedig még csak többet sem kell fizetnünk érte a mostani kamatkörnyezetben.
Egy okosan felhasznált autóhitellel akár pénzt is spórolhatunk magunknak, ha nem belső égésű motorral hajtott autót, hanem elektromosat veszünk, amelynek a töltése ingyenes. Ha egy kicsit számolgatunk, rengeteg nagyszerű lehetőséget találhatunk, ha mindenképpen beülnénk a volán mögé. Mindössze csak az időt és az energiát kell rászánnunk arra, hogy megtaláljuk a legjobb lehetőséget a finanszírozásra.
Az autóvásárlási támogatás nagycsaládosoknak részére 2019. július 1. és 2022. december 31. között igényelhető. Az első két hétben már 5700 igénylést nyújtottak be a családok. A legfontosabb feltételek:
A támogatás összege legfeljebb 2,5 millió forint lehet,
illetve legfeljebb a megszerzés pillanatában érvényes bruttó vételár 50 százaléka.
- Házaspárok és élettársak is igényelhetik.
- Legalább az egyik félnek rendelkeznie kell B kategóriás jogosítvánnyal.
- A 7 személyes autó támogatást csak azok vehetik igénybe, akik nagycsaládosnak számítanak.
- Az igénylő párnak nem lehet köztartozása.
Az autóvásárlási támogatást kizárólag gépjármű megvételéhez vagy zárt végű lízingszerződés megkötésénél lehet felhasználni.
A megvásárolt autónak legalább 7 személyesnek kell lennie, és az
M1 járműkategóriába kell esnie.
- A megvásárolt autónak újnak, vagy legfeljebb 1 évesnek kell lennie - utóbbi esetben 2000 km-nél nem lehet benne több.
- Az autón 3 évig rajta kell hagyni a Családbarát Magyarország matricát, amit az autókereskedő helyez el rajta.
- Az igénylést a Magyar Államkincstárnál vagy a kormányablakoknál lehet beadni.
Részletes leírás a nagycsaládosok autóvásárlási támogatásáról itt olvasható.
2021. szeptember 30-ig a törlesztési moratórium kormányrendelet alapján nem kell fizetni az autóhitelek törlesztőrészleteit. Októbertől az általános moratórium véget ér, ezután csak meghatározott társadalmi csoportok függeszthetik fel a törlesztést, 2022. december 31-ig - a várható feltételeket ebben a cikkben foglaltuk össze.
A referencia THM feltüntetésére a hitelintézeteket a fogyasztónak nyújtott hitelről szóló 2009. évi CLXII. törvény kötelezi - ezért olvashatsz a bankok weboldalán a termékek alatt néhány bekezdést, ahol példaszámításokkal mutatják meg a kölcsön legfontosabb paramétereit. A következő adatokat kötelezően fel kell tüntetniük:
- hitelösszeg,
- futamidő
- hitelkamat mértéke,
- hitelkamat típusa (rögzített hitelkamat, változó hitelkamat vagy mindkettő),
- teljes hiteldíj mutató (THM),
- termék értékesítéséhez vagy szolgáltatás nyújtásához kapcsolódó halasztott fizetés formájában nyújtott hitel esetén a termék vagy szolgáltatás készpénzára és az önrész, valamint
- a fogyasztó által fizetendő teljes összeg és a törlesztőrészlet összege.
A reprezentatív példákban a bankoknak meghatározott hitelösszegre és futamidőre kell számolniuk, a hitelkamatot pedig két tizedesjegyig ki kell írniuk. A referencia THM példák bankonként eltérőek, igazodva egy adott termékhez. Ezek az alapadatok, amelyeket minden banki oldalon megtalálsz:
Személyi kölcsön reprezentatív példa: kölcsön összege 3 000 000 Ft, kölcsön futamideje 60 hónap, ügyleti kamat mértéke 6,95%, Teljes Hiteldíj Mutató (THM) értéke 7,97%, hitelkamat típusa fix, havi törlesztőrészlet 59 486 Ft, kölcsön teljes díja 618 852 Ft, fizetendő teljes összeg (törlesztőrészletek összege) 3 618 852 Ft.
A Bank360.hu az ügyfelek felé semmilyen díjat, vagy költséget nem számol fel a weboldal, valamint a weboldalon megtalálható kalkulátorok használatáért. A https://bank360.hu használata az ügyfelek számára ingyenes.
A kalkulátor az aktuális banki hirdetményekben szereplő kondíciókat veszi figyelembe. A hitelek egyes paraméterei, feltételei eltérőek bankonként, ezért a további részletekről érdemes a bank oldalán meggyőződni. A célunk az, hogy egy átlátható és összehasonlítható listában mutassuk be a banki termékeket, ezért minden esetben a kiválasztott keresési paraméterek alapján az elérhető legkedvezőbb hitelajánlatot jelenítjük meg a listában. A keresés során ki lehet választani a futamidőt és a hitelösszeget, valamint érdemes megjelölni, ha a havi nettó jövedelmed 250.000,- forint felett van, mert sok banknál innen indulnak az akciós kölcsönök. Ezen kívül, ha vállalod, hogy a jövedelmed az adott bankban utalod további kedvezményeket is kaphatsz. A hitel ajánlatokat sorba tudod rendezni bank, törlesztőrészlet, THM és teljes visszafizetendő összeg szerint is. Egyes bankok alkalmaznak ügyfélminősítés (scoring) alapú árazást is. Mivel a banki ügyfélminősítés nem publikus ezért mi a legjobb ajánlatokat szerepeltetjük az ajánlati listában. A maximum THM mértéke nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat 24 százalékponttal növelt értékét. A maximum THM 2024. 07. 01. óta 31,25%.
Online személyi kölcsön hírek
Az MNB jövőre hagyta az újabb kamatcsökkentést, nem lesznek olcsóbbak a hitelek
Az idei utolsó ülésén nem nyúlt az alapkamathoz a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Így a 6,5 százalékos irányadó kamat már csak 2025-ben változhat. Az MNB döntését követően a bankok sem fogják érdemben csökkenteni a hitelkamataikat.
ElolvasomMennyi most a törlesztője egy 3 millió forintos személyi kölcsönnek??
A szabad felhasználású személyi kölcsönök nagyon fogynak a bankokban. A csúcskamatok valamelyest megszelídültek, de az ajánlatok között nagyon a különbségek. Megnéztük, mennyi most egy 3 millió forintos személyi kölcsön törlesztője.
ElolvasomRekordösszegű hitelt vesznek fel, de szabadulnának is tőle a magyarok
Soha ennyi új kölcsönt nem vett fel még lakosság, de a teljes hitelállomány ezzel együtt is csak lassan nő. Közben ugyanis a meglévő hiteleiket rendben fizetik, sokan még előbb visszafizetik a tartozásukat. A babaváróból az állam fizeti vissza a legtöbbet.
ElolvasomMég tovább nőtt a magyarok vagyona, legalábbis egy részüké
A harmadik negyedévben is sok pénzt tettek félre a magyarok, de nem annyit, mint korábban. Ezt részben az ebben a szezonban megugró kiadások okozhatták, de a lakásvásárlások is elszívhatták a pénzt.
ElolvasomBlack Friday a személyi kölcsönöknél: a kamat mellett jóváírásokkal is versenyeznek
Idén már több hitelintézetnél is kifejezetten a fekete péntekre felhúzott kampányokkal találkozhatunk. Ez a kedvezőbb kamatozáson felül azt jelenti, hogy jóváírásra is szert tehetünk, ami lényegében ajándékpénz a személyi kölcsön mellé.
ElolvasomMáris itt a Black Friday: a kereskedők és a csalók is a pénzünkre pályáznak, csak másképp
A Black Friday mára annyira kinőtte magát, hogy az egynapos akciózásból egész hónapon át tartó kampány lett, számos áruházban és webáruházban már több héttel a nagy nap előtt is Black Friday akciókba futhatunk bele. A vásárlás előtt azonban mindig érdemes a jól hangzó hívószavak mögé nézni, hogy tényleg olyan jó vásárt csinálunk-e, mint ahogyan azt a kereskedők ígérik. Emellett egyre több csaló is a gyanútlan vásárlók pénzére utazik.
ElolvasomMennyi a törlesztője egy 1,5 millió forintos személyi kölcsönnek?
A szabad felhasználású személyi kölcsön az egyik legkelendőbb hitelfajta a piacon, augusztusban és szeptemberben összesen több mint 54 ezer szerződést kötöttek meg a bankok az igénylőkkel. A többség kisebb, 1-3 millió forint közötti hitelösszeget vesz fel, cikkünkben most a 1,5 millió forintos kölcsön ajánlatokat hasonlítjuk össze.
ElolvasomHitelügyintézés folyamata
Gyakran ismételt kérdések
A fedezetlen hitel olyan hitel, amely mögött nincs tárgyi vagy ingatlanfedezet. A banknak persze ilyen hiteltermékek esetében is van biztosítéka: a folyószámládra érkező rendszeres havi jövedelmed jelenti a fedezetet. Mivel a pénzintézet nem engedheti meg magának, hogy ne kapja vissza a kölcsönt, ha nem tudod fizetni a törlesztőrészleteket, a bank automatikusan zárolja és a hitel visszafizetésére fordíthatja a fizetésed egy részét, amennyiben náluk bankolsz. Fedezetlen hitelnél a pénzintézet megvizsgálja, hogy van-e rendszeres havi jövedelmed és mennyire vagy fizetőképes. Ezek vizsgálata általában rövidebb időt vesz igénybe más hiteltermékekkel szemben, így a fedezetlen hitelek egyik előnye, hogy gyorsabban kaphatsz pénzt. A futamidő általában rövidebb, 10 év alatti. Az igényléshez munkáltatói jövedelemigazolás és bankszámlakivonat szükséges a személyazonosításra szolgáló dokumentumokon túl.
Hitelfelvételnek nevezzük azt a folyamatot, amikor kölcsönért fordulunk a bankhoz, amely aztán megvizsgálja, hogy megfelelünk-e az előírt feltételeknek és megkaphatjuk-e a kért hitelt. A bank által támasztott követelmények igen széles skálán mozoghatnak. Megszabhatják a korhatárt, a szükséges jövedelmet, a fedezet mértékét, vagy akár azt is, hogy egy vagy több magánszemély vegye fel a kölcsönt. Ha túlteljesítjük ezeket a kritériumokat, jobb feltételekkel vehetünk fel kölcsönt, például alacsonyabb lesz a kamat. Ha alig-alig sikerül teljesíteni a feltételeket, kedvezmények nélkül, sőt, akár rosszabb feltételek mellett kaphatjuk meg a hitelt. Hitelfelvétel előtt mindenképpen érdemes használni a hitelkalkulátort, hogy képbe kerüljünk az aktuális feltételekkel.
Az az igazolt havi rendszerességű jövedelem, amelyet a bank minimálisan elvár ahhoz, hogy a hitelt finanszírozza. Ezt a jövedelmet jövedelemigazolással kell bizonyítani a hitelt finanszírozó pénzintézet felé.
A minimálisan elvárt jövedelem bankonként változó, de jellemzően 100-150 000 forinttól indul, ugyanakkor magasabb hitelösszeg esetében nem ritka az ennél magasabb érték sem. Van pénzintézet, ahol nem állapítanak meg minimum elvárt jövedelmet. Magasabb igazolt havi jövedelem mellett jellemzően kedvezőbb kamatozású hitelt nyújtanak a bankok.
A piacon elérhető személyi kölcsönök nagy része szabad felhasználású. Ebben a formában legfeljebb 10 millió forintot vehetsz fel, de van olyan hitelintézet, ahol legfeljebb 7-8 millió forint vehető fel így. Ennek a konstrukciónak az előnye, hogy az igényléshez nincs szükség ingatlan fedezet bevonására, így az ügyintézés is lerövidül. A havi nettó jövedelmedet fogja vizsgálni a bank. Több banknál ma már akár online is igényelhetünk személyi kölcsönt, anélkül, hogy be kellene mennünk a bankfiókba.
A személyi kölcsön egy szabad felhasználású hitel, azaz a felvett pénzt bármire elköltheted anélkül, hogy arról be kelljen számolnod a hitelező pénzintézetnek. Általában 100 000 és 10 000 000 forint közötti összeget igényelhetsz, az átlagos futamidő, ami alatt vissza kell fizetned a kölcsönt, 12-84 hónap, azaz általában maximum 7 év áll rendelkezésedre a törlesztéshez. Ha nem fizeted időben a részleteket, a bank hozzáférhet a bankszámládhoz, és leveheti a törlesztőrészletnek megfelelő összeget (amennyiben rendelkezésre áll az az összeg). A személyi kölcsönt csak egy bizonyos jövedelemmennyiség felett lehet igényelni, ez szolgál fedezetként a hitel felvételéhez. Ebben különbözik például a szabad felhasználású jelzáloghiteltől, amelynél a hiteligénylő ingatlanja a fedezet a hitelfelvételhez, nem pedig a jövedelme. Ha személyi kölcsönre van szükséged, használd a Bank360 személyi kölcsön kalkulátorát a legjobb banki ajánlatokért.
Mert a bank ezek alapján tud következtetni arra, hogy időben fizeted-e be az egyéb számláidat.
Néhány pénzügyi intézet, például Provident folyósít készpénzben is személyi hitelt, de a legtöbb bank a bankszámládra utalja a kölcsönt, sőt, van olyan bank, aki csak a nála vezetett számlára utalja ki a hitelösszeget.
Nem szükséges, de a bankok kedvezményeket adhatnak, ha a személyi kölcsönt igénylő ügyfél a banknál vezetett folyószámlára utaltatja a jövedelmét.
Nem. A személyi kölcsönhöz nem kell ingatlanfedezet, de szükséges a rendszeres havi jövedelem.
A személyi kölcsön szabad felhasználású, tehát bármire használható. Akár ingatlanvásárlásra, vagy egy váratlan nagyobb kiadás fedezésére, de akár gépkocsi vagy nagy értékű műszaki cikk vásárlására is. Azzal sem kell elszámolni a bank felé, hogy mire költöttük a személyi kölcsönt.
Nem, mert a rendszeres jövedelem – legyen az munkabér vagy nyugdíj – az egyetlen biztosíték, hogy vissza tudod majd fizetni a hiteled.
A futamidő hossza minden esetben a felvett hitelösszegtől és a vállalt törlesztőrészlet nagyságától függ. Kecsegtető lehet a gondolat, hogy minél hamarabb letudjuk az adósságunkat, de ideális esetben nem a futamidő az elsődleges szempont, amikor a feltételeket végiggondoljuk, hanem az, hogy havonta mekkora törlesztőrészletet tudunk biztonsággal vállalni. Ha ehhez igazítjuk a futamidőt, akkor nagyot nem tévedhetünk.
A THM, vagyis a teljes hiteldíj mutató a kamatnál objektívebb mutató, ami alapján össze tudod hasonlítani az egyes bankok ajánlatait,. Megmutatja a felvett hitel költségeinek a hitel teljes összegéhez viszonyított éves arányát, százalékos formában kifejezve.
A THM az alábbi költségeket foglalja magában:
- kamat,
- kezelési költség,
- esetleges bankszámla kezelés díja.
Jelzálogkölcsönök esetében további díjak is felmerülhetnek, többek között:
- az értékbecslés
- a helyszíni szemle díja
- az ingatlan-nyilvántartási eljárás díja.
Vannak bizonyos költségek, amelyeket nem tartalmaz a THM, de érdemes számolni velük. Ilyen lehet:
- az elő- vagy a végtörlesztés díja,
- az esetleges késedelmi kamat,
- a fedezetre kötött biztosítás díja.
A THM-et minden hitelajánlatnál kötelezően fel kell tüntetni.
Nem. Ha szerepelsz a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR, korábban BAR-lista) negatív adóslistáján, akár aktív, akár passzív adósként, nagy valószínűséggel kizáró oknak számít a legtöbb hitelintézetnél.
Ez függ:
- A hitelösszegtől,
- a futamidőtől,
- a hitelkamattól,
- a már meglévő hiteleidtől,
- mennyit költesz általában a havi jövedelmedből,
- a bank üzletpolitikájától.
A bank megvizsgálja ugyanis az összes igazolt jövedelmed, és ebből levonja a más hitel törlesztésére fordított összegeket és a megélhetési költségeket. Ami marad, az a szabadon felhasználható jövedelem összege.
Bankonként változik, hogy a szabadon felhasználható jövedelem hány százalékát engedik a hitel törlesztőrészletére fordítani, ugyaakkor minden hitelintézetnek meg kell felelnie a Magyar Nemzeti Bank által támasztott jövedelemarányos törlesztés mutató (JTM) szabályozásnak is.
A hiteligénylés általános feltételei nagyjából megegyeznek, ám sok bank eltérő elvárásokat támaszt például a havi nettó jövedelemmel kapcsolatban. Először is mindenképp szükséged van jövedelemigazolásra és megfelelő mértékű jövedelemre (általában havi nettó 60-70 ezer forint a minimum). Fedezet nélküli személyi kölcsön esetén általában minimum 3-6 hónapos munkaviszonyra van szükség az igényléshez. Azt, hogy mi az a legnagyobb összeg, amit a hitelfelvevőként kaphatsz, a bankok az igazolt jövedelmed és havi kiadásaid alapján határozzák meg. Sok bank meghatározza az igényléskor a maximum korhatárt (vagy bizonyos kor felett adóstárs bevonását kéri) és azt is, hogy az igénylő nem szerepelhet a KHR listán (az igénylő nem lehet barlistás / BAR listás). A bank360 oldalán található hitelkalkulátorban láthatod, az egyes bankok milyen egyéb feltételeket szabnak: például egyes akciós kondíciók csak azok számára elérhetők, akik az adott banknál vezetik a számlájukat, és a fizetésük is arra a számlára érkezik.