Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel 2025
Értékeld a Bank360 kalkulátorát!
Értékeld a Bank360 kalkulátorát!
ajánlatok
Az összehasonlítás nem tartalmazza a piac összes ajánlatát.
Minden, amit tudni kell a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelekről
Lakásvásárlás előtt állsz és nem tudod, melyik jelzáloghitellel járhatsz a legjobban? Ha kiszámítható és olcsó hitelt keresel, figyeld a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) jelzéssel ellátott kölcsönöket, hiszen ezek azok a termékek, amelyeket a Magyar Nemzeti Bank is bátran ajánl felvételre.
A fogyasztóbarát kölcsönöknek meg kell felelniük egy sor szigorú kritériumnak, amelyeket a hiteligénylők biztonsága érdekében állapítottak meg.
Az Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelhitelek kamatperiódusai 5, 10 és 15 évente változhatnak, vagy a teljes futamidőre végig fixálhatod a kamatozást, így nem kell a törlesztőrészlet változása miatt aggódnod.
A kamatok legfeljebb 3,5 százalékponttal lehetnek magasabbak a kiválasztott referencia-értéknél.
Gyors az ügyintézés: a hitelbírálat 15 munkanapon belül megtörténik, amint a bank megkapja az értékbecslést. Állami kamattámogatott kölcsön esetén 20 munkanap lehet maximum a hitelbírálat.
Gyors a folyósítás: 2 munkanap alatt, ha minden feltétel teljesült. Államilag támogatott kölcsönök esetén a határidő 7 munkanap.
Alacsony a folyósítási díj: maximum a hitelösszeg 0,75 százaléka, de legfeljebb 150 000 forint lehet. Zöld hitelcél esetén díjmentes.
Kedvező előtörlesztés feltételek: az előtörlesztési díj az előtörlesztett összeg maximum 1 százaléka lehet, lakástakarékból pedig díjmenetes előtörlesztés.
Kizárólag annuitásos törlesztés lehetséges, kivéve részletekben történő folyósítás, türelmi idő vagy LTP áthidaló kölcsön esetén.
Az ingatlanok energiahatékonyságát figyelembe véve a bankok 2023. áprilisától Zöld Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelhitelt is forgalmazhatnak, ennél folyósítási díjat, valamint a zöld hitelcél ellenőrzéséhez kapcsolódó díjat és egyéb költséget nem számíthatnak fel. A bankok a zöld hitelcél teljesülése esetén kamatkedvezményt is nyújthatnak.
Jelenleg az Erste, a K&H, az MBH, a Raiffeisen, a CIB, az UniCredit, valamint az OTP nyújt MFL-t. Közülük számos ajánlat megtekinthető és összehasonlítható a Bank360.hu Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kalkulátorában. Ebben a kalkuláció után megtalálható az ajánlatok
- teljes hiteldíj mutatója (THM),
- az induló ügyleti kamat /zöld ügyleti kamat,
- a folyósításig felmerülő összes díj és költség,
- a teljes fizetendő összeg,
- az induló havonta fizetendő összeg,
- a teljes vagy részleges előtörlesztési díj mértékét százalékban megadva,
- a hiteltörlesztés típusa (annuitásos törlesztés, lakástakarékpénztári megtakarítással kombinált kölcsön, türelmi idővel rendelkező kölcsön).
Az MFL mellett Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítást (MFO) is köthetünk. Eddig 13 biztosító terméke szerezte meg a minősítést az MNB-től, amelyek közül az MNB honlapján elérhető kalkulátor segítségével kiválaszthatjuk a legmegfelelőbbet. Az MFO alapcsomagja elemi károkra, és egyéb, a háztartásokat alapvetően veszélyeztető kockázatokra nyújt fedezetet. Ezek átlagdíja 2022 november végi adatok szerint több mint tízezer forinttal volt kedvezőbb más piaci lakásbiztosítások átlagdíjánál.
A referencia THM feltüntetésére a hitelintézeteket a fogyasztónak nyújtott hitelről szóló 2009. évi CLXII. törvény kötelezi - ezért olvashatsz a bankok weboldalán a termékek alatt néhány bekezdést, ahol példaszámításokkal mutatják meg a kölcsön legfontosabb paramétereit. A következő adatokat kötelezően fel kell tüntetniük:
- hitelösszeg,
- futamidő,
- hitelkamat mértéke,
- hitelkamat típusa (rögzített hitelkamat, változó hitelkamat vagy mindkettő),
- teljes hiteldíj mutató (THM),
- termék értékesítéséhez vagy szolgáltatás nyújtásához kapcsolódó halasztott fizetés formájában nyújtott hitel esetén a termék vagy szolgáltatás készpénzára és az önrész, valamint
- a fogyasztó által fizetendő teljes összeg és a törlesztőrészlet összege.
A reprezentatív példákban a bankoknak meghatározott hitelösszegre és futamidőre kell számolniuk, a hitelkamatot pedig két tizedesjegyig ki kell írniuk. A referencia THM példák bankonként eltérőek, igazodva egy adott termékhez.
A Bank360.hu az ügyfelek felé semmilyen díjat, vagy költséget nem számol fel a weboldal, valamint a weboldalon megtalálható kalkulátorok használatáért. A https://bank360.hu használata az ügyfelek számára ingyenes.
A Bank360 kalkulátor számítási eredménye nem ad teljeskörű felvilágosítást a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelekről, ezért a fogyasztó a további részletek és információk tekintetében tájékozódhat az MNB honlapján, valamint a bankok honlapján, vagy a bankfiókokban.
Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel hírek

Nőni kezdett a bankok feketelistája
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma. Összesen 517 ezer aktív mulasztást tartanak már nyilván, 5 ezerrel többet, mint februárban.
Elolvasom
Betalált a munkáshitel, viszik, mint a cukrot
A munkáshitelt máris felvevők száma két hónap alatt csaknem 10 ezerre emelkedett. Ez azonban nem szívta el a keresletet a személyi kölcsöntől, hiszen ebből is sokkal többet vettek fel, mint egy éve, ahogyan a lakáshitelezés szárnyalása is folytatódott. A számok azt mutatják, hogy a 13. havi nyugdíj sok idős ember banki terhein könnyíthetett.
Elolvasom
Indulnak az 5 százalékos lakáshitelek
Több banknál már biztosan el lehet érni áprilistól az 5 százalékos kamatú lakáshitelt, amit fiatalok kaphatnak az első energiatakarékos lakásuk megvásárlására. Nem csak a hitel célcsoportja szűk, de megfelelő ingatlant sem lesz könnyű találni.
ElolvasomSok hitelt vesz fel, de pontosan törleszt a lakosság
Ezer milliárd forinttal vett fel több hitelt a lakosság tavaly, mint amennyit törlesztett. A lakáshitelekkel nincs gond, de a folyószámlahitelekkel többen megcsúsznak, amióta megugrott az infláció, és elszálltak a rezsiköltségek.
ElolvasomVarga Mihály sem változtatott az alapkamaton
Márciusban is maradt a 6,5 százalékos alapkamat. A monetáris tanácsot azonban már az új jegybankelnök Varga Mihály vezette. A januári, februári magas infláció miatt nem volt lehetőség lazításra, a piaci kamatok is egyre magasabbak.
ElolvasomÚjabb bank jelentette be az 5 százalékos lakáshitelét fiataloknak
Az Erste után a K&H Bank is bejelentette, hogy áprilistól a fiataloknak öt évig kedvezményes, 5 százalékos kamatú lakáshitelt kínál. A szigorú feltételek miatt azonban csak keveseknek és jó fizetéssel van esélyük erre, leginkább vidéken.
ElolvasomÖtezren használták eddig lakáscélra a nyugdíjpénztárukat
Közel 13 milliárd forint kifizetési igény érkezett 2025. januárban ötezer pénztártagtól. A legtöbben jelzáloghitelük előtörlesztése vagy végtörlesztése céljából kértek pénztári kifizetést.
ElolvasomHitelügyintézés folyamata
Gyakran ismételt kérdések
A fedezetként felajánlott ingatlan tulajdoni lapjának harminc napnál nem régebbi hiteles másolatát minden lakáshitel igénylésekor bekérik bankok. Ennek hiányában nem folyósítanak hitelt. A tulajdoni lap alapján megállapíthatók az ingatlannal kapcsolatos legfontosabb információk. Tulajdoni lapot a Földhivatal rendszeréből, a TakarNetről tudunk lekérni, évente kétszer díjmentesen, majd a harmadik lekérdezéstől a nem hiteles tulajdoni lap másolat díja 3 000 Ft/tulajdoni lap. A lekérdezéshez ügyfélkapus regisztráció szükséges. Fontos lehet, hogy közvetlenül a Földhivataltól kérjük a tulajdoni lapot, mivel más szolgáltatók napokat is csúszhatnak, ám adás-vételnél számíthat a lekérdezés időpontja. Nem csak online, de személyesen is lekérhetjük az adatokat a Földhivatalnál. Egyes esetekben a bank segítségét is kérhetjük az adatok letöltésében, ám ezért a pénzintézet díjat számíthat fel.
Az összeg, amely az adós rendelkezésére áll a hitelen túl az önerő. A vonatozó MNB rendelet szerint a bankok jelzáloghitelek esetén a vételár minimum 20 százalékát írhatják elő önerőnek. Ezzel az összeggel az ügyfélnek rendelkeznie kell ahhoz, hogy a vételár fennmaradó részét a bank hitel formájában bocsássa a rendelkezésre. Nem csak a meglévő pénzed számíthat önerőnek: ide tartoznak bizonyos állami támogatások, más kölcsönök vagy megtakarítások is, építési esetén pedig a kifizetett telek ára vagy az építkezés során már kifizetett munkák is beletartoznak ebbe a körbe.
Az önerő nem szükséges minden hiteligénylésnél, például személyi kölcsönök esetében. Fontos, hogy a pénzintézetek nem feltétlenül adják meg minden esetben a vételár nyolcvan százalékának megfelelő hitelt. Ez az arány a rendeletben rögzített felső határ, a banki gyakorlat ettől eltérhet.
2024-től a fiatal ingatlanvásárlók az első lakásukat akár 10 százalékos önerővel is megvásárolhatják.
A használatbavételi engedély segítségével a tulajdonos beköltözhet, használatba veheti a felépített ingatlant, mivel arról hatóságilag állapították meg, hogy biztonságos és az előírásoknak megfelelően működnek a berendezések is.. Ennek hiányában nem lehet az ingatlant használatba venni, például beköltözni. A használatba vételi engedély olyan határozat, amely igazolja, hogy a lakás minden helyi építési előírásnak megfelel. Az engedélyt azok után kaphatod meg az építésügyi hatóságtól, hogy az építményről megállapítják annak biztonságosságát és rendeltetésszerűségét. Van lehetőség arra is, hogy különböző szakaszokban, az építmények megépítése után azokról külön állapítsa meg a hatóság, hogy használatba vehetők és biztonságosak. Jelzáloghitel esetén a bankok gyakran a dokumentum meglétéhez kötik az utolsó részlet folyósítását a hitelösszegből. Az engedélyhez kérelmet kell benyújtani.
A forgalmi érték az a piaci ár, amiért az ingatlan abban a pillanatban eladható. Ezt befolyásolja például az ingatlan elhelyezkedése, az állapota, az, hogy mikor épült, illetve a kereslet-kínálat az ingatlanpiacon. A jelenlegi szabályozás szerint a maximálisan felvehető hitelösszeg maximum a forgalmi érték 80 százaléka lehet. A forgalmi értéket a bank által küldött értékbecslő állapítja meg. Az értékbecslő általában a piaci árhoz közelítő összeggel számol. Amennyiben - például egy adásvételi tranzakció során - nagy eltérés lenne a forgalmi érték és az ajánlat között (leginkább áron aluli értékesítés), az értékbecslő nem hagyja jóvá a megegyezést a felek között. A 80 százalék ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a bank valóban ekkora hitelösszeget engedélyez majd. Lehetséges, hogy a finanszírozási arány ennél jóval alacsonyabb lesz.
A folyósítási díj vagy folyósítási jutalék egyszeri kiadás, a hitelfelvétel kezdeti költsége. Hitelintézetenként és hiteltípusonként változó a mértéke. A THM (Teljes hiteldíjmutató) tartalmazza a folyósítási díj vagy jutalék teljes összegét.
Az értékbecslés során egy hivatalos értékbecslő végez helyszíni vizsgálatot, amely során megállapítja a hitel felvételéhez szükséges fedezetként felajánlott ingatlan vagy ingóság értékét, amelyről hivatalos dokumentumot állít ki. Az értékbecslésen múlhat az is, hogy megkapod-e a jelzáloghitelt.
Ugyanazon követelés biztosítására különböző tulajdoni lapokon nyilvántartott ingatlanokra bejegyzett jelzálogjog. Minden egyes tulajdoni lapon a jelzálogjog bejegyzésnek utalást kell tartalmaznia az egyetemlegességre. Valamennyi a kötelembe bevont ingatlanra azonos összegű jelzálogjogot jegyeznek be.
Nem feltétlenül szükséges, ugyanakkor a bankok kedvezményeket adhatnak, ha a lakáshitelt igénylő ügyfél a banknál vezetett folyószámlára utaltatja a jövedelmét illetve a banknál tartja a vagyonát.
Igen. A lakáshitel úgynevezett lakáscélú jelzáloghitel, melynek egyik alapfeltétele az ingatlanfedezet bevonása. Fontos, hogy a fedezetként felajánlott ingatlan tehermentes legyen, illetve a forgalmi értékének (azaz hogy mekkora a piaci ára) el kell érnie az 4-6 millió forintot. Az, hogy mennyi hitelt kaphatsz, a jövedelmed mellett az ingatlan értékétől is függ. A legutolsó szabályozás szerint egy ingatlant forgalmi értékének maximum 80 százalékáig lehet jelzáloggal terhelni.
A lakáshitel teljes összegét kizárólag lakáscélra lehet felhasználni. Ez lehet használt vagy új ingatlan vásárlása, új ingatlan építése, vagy meglévő ingatlan felújítása, korszerűsítése vagy bővítése. A pontos feltételek bankonként változnak.
A hitel kamata kamatfordulókor emelkedhet. Minél rövidebb a kamatperiódus, annál többször történhet ez meg a futamidő alatt
A lakáshitel kamatát több tényező is befolyásolja:
- A felvett hitel - magasabb hitelösszegre kedvezőbb kamatot ajánlhatnak a bankok.
- Futamidő - hosszabb futamidőre általában kedvezőbb kamatot kapunk
- Kamatperiódus - a fix kamatozású hitelek kamata általában magasabb
- Kamatkörnyezet - ez jelenleg igen kedvező.
- Kockázati besorolás - például minél több havi fix jövedelemmel rendelkezik valaki, annál több kamatkedvezményt kaphat
- Kedvezmények teljesítése - jövedelem utaltatása a bankba, biztosítás kötése stb.
- Be kell vonni fedezetként egy ingatlant, amelyre jelzálogjogot terhel a bank.
- Az ingatlan értékének legalább 20 százalékát önerőből kell előteremteni.
- Rendszeres jövedelemmel kell rendelkezni.
Mert a közjegyző előtt hitelesített hitelszerződés kapcsán felmerült követelés bírósági eljárás nélkül, közvetlenül is végrehajthatóvá válik. Magyarul ha nem fizetsz rendesen, a a bank sokkal gyorsabban és egyszerűbben juthat a pénzéhez.
Jelzáloghitel felvételkor az ingatlanodnak kétféle értéke van. Egyrészt van forgalmi és van hitelbiztosítéki értéke. A forgalmi érték az a piaci ár, amiért az ingatlan abban a pillanatban eladható. Ezt befolyásolja például az ingatlan elhelyezkedése, az állapota, az, hogy mikor épült, illetve az aktuális -kínálat. A hitelbiztosítéki érték csupán általában a forgalmi érték 70-90 százaléka, és az értékbecslő határozza meg. Az értékbecslő arra is figyel, a jövőben mi befolyásolhatja az ingatlan értékét, így védi ki az esetleges értékcsökkenést. A hitelbiztosítéki érték határozza meg többek között, hogy mekkora kölcsönt fogsz kapni, mert ezen az értéken veszi figyelembe fedezetként a bank az adott ingatlant. És ez az az összeg, amin a bank értékesítheti az ingatlanod, ha nem fizeted a törlesztőrészleteket.
Jelzáloghitel esetében a hitelösszeg általában magasabb, mint a személyi kölcsönöknél, ezért hosszabb várakozási idővel kell kalkulálni. Míg a fedezet nélküli személyi hitelnél akár egy-két nap alatt hitelhez juthatsz, a jelzáloghitel esetében két héttől akár egy hónapig is terjedhet az átlagos várakozási idő. A banknak az a célja, hogy a fedezetül felajánlott ingatlan a te tulajdonodban maradjon, ezért alaposan kivizsgálja, hogy valóban fizetőképes vagy-e, illetve az leszel-e akár egy évtized múlva is. A hitelbírálat részletessége mellett pedig sokszor az is késlelteti a hitelhez jutást, ha hiányzik egy szükséges dokumentum, vagy hiányosan töltötted ki a papírt. Így amennyire tudsz, felkészülten, minden szükséges dokumentum birtokában indítsd el az igénylést, hogy ez már ne legyen később hátráltató tényező.
A jelzáloghitel esetében fontos előre tisztázni, mi az a hitelcél, amire a kölcsön kell. Ha lakásvásárlásra, vagy felújításra, korszerűsítésre kell a hitel, akkor lakáscélú jelzáloghitelt ajánlott választanod, ennek ugyanis kedvezőbbek a feltételei, mint a szabad felhasználásúnak. Minden másra ott a szabad felhasználású jelzáloghitel. A választás során érdemes eldönteni, mi a legfontosabb számodra, a törlesztőrészletek nagysága, a THM, a futamidő hossza, és az alapján mérlegelni.
Ha hitelkalkulátort használsz, össze tudod vetni a bankok ajánlatait, és úgy rendezheted a találatokat, hogy a számodra fontos szempont szerint rangsorold azokat.
Fontos, hogy a családi kassza mindenképp, biztonsággal fizetni nélkülözni tudja a törlesztőrészletet minden egyes az adott hónapban. Ha hosszabb futamidőben gondolkozol, alacsonyabb lesz a havi törlesztő, de összességében többet fogsz visszafizetni. És ha úgy alakul, később lesz lehetőséged elő- vagy végtörlesztésre, mert ezek díjainak megfizetésével még mindig jobban járhatsz, mint egy magasabb kamatozású, rövidebb lejáratú hitellel.
A Bank360 kalkulátorában minden hitelintézettől csak a legkedvezőbb ajánlat szerepel. A hitelkalkulátor találatait aszerint rendszerezheted, mi a legfontosabb a számodra: az alacsony THM, a törlesztőrészlet, vagy a teljes visszafizetendő összeg.
A válasz erre a kérdésre egyszerű: nem. Igazolnod kell, hogy van havi rendszeres jövedelmed, amiből fizetni tudod a törlesztőrészleteket. A munkabéren túl ide számít az osztalékként kapott kifizetés egy hónapra vonatkoztatott, arányos része, a béren kívüli juttatási rendszer keretösszegének arányos része, az egyéb béren kívüli juttatások, ha azt a munkavállaló nem a munkavégzéséért felmerült költség ellenében kapott (például ha kifizeti a munkaadó az üzemanyagunkat), illetve a jövedelempótló járadékok és a Rezidensi Támogatás Program ösztöndíja, plusz a Fiatal Szakorvosok Támogatási Program támogatása.
Először is nem választhatsz jelzáloghitelt, ha nincs fedezetnek megfelelő ingatlanod. Ehhez szükség van egy tehermentes ingatlanra. Ha ez megvan, választhatsz lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelt. A jelzáloghitel azért kedvezőbb egy fedezet nélküli kölcsönnél, mert alacsonyabb kamatokkal számolhatsz, ugyanis a bank szemében nem vagy olyan kockázatos – legrosszabb esetben ott az ingatlan, amit pénzzé tud tenni. Persze a bank célja nem az ingatlan megszerzése, hanem hogy kamatostul visszakapja a kölcsönadott hitelt törlesztőrészletek formájában, amelyet a havi jövedelmedből tudsz teljesíteni.