Fokozatosan visszatérhetünk hazánkban a korábban megszokott életünkhöz, de a koronavírus miatti gazdasági leállás komoly hatással volt sok család pénztárcájára, ami épp a normális élet gátja lett. Bemutatunk néhány lehetőséget, hogyan lehet a leggyorsabban kijutni a szorult helyzetből.
Baráti nyaralás
Akik fel kellett éljék tartalékaikat, kevesen gondolkodhatnak nyaraláson idén, pláne nem külföldön. Azonban ez nem jelenti azt, hogy végképp le kell mondanunk a kikapcsolódásról: ismerőseinkkel gondolkodhatunk lakáscserén, amivel megspórolhatjuk a szállás díját, ami a legkomolyabb kiadásnak számít. A természetbe is bátran elmehetünk sátorozni: a természetvédelmi, például tűzgyújtási szabályokat betartva erdei pihenőknél szabad kempingezni, igaz, legfeljebb három napot lehet egy helyben táborozni.
Piknik a szabadban
Akkor érezhetjük, hogy igazán visszatértünk az életbe, ha időt szakítunk a szórakozásra, amire szerencsére egyre több lehetőség nyílik. Sok elhalasztott fesztivált a nyár második felében pótolnak be a szervezők. Gombamódra szaporodnak a közösségi oldalakon hirdetett ingyenes zenés szórakozási lehetőségek, ami nem terheli meg a pénztárcánkat. Ragadjunk mi is piknikkosarat!
Termeld magad!
Sajnos idén sem változtak a trendek, töretlenül nőnek az élelmiszerek árai a boltokban, ráadásul a Központi Statisztikai Hivatal szerint ez a növekedés nagyobb, mint ahogy a bérek emelkedtek a járvány kitöréséig. Már egy-két hónapos távlatban is több ezer forintot takaríthatunk meg, de igazán fél év alatt „hozza meg gyümölcsét”, ha magunk fogunk termesztésbe. Ha társasházban élünk, balkonládában szépen tud növekedni a paradicsom, a paprika és a salátanövények, de még a burgonya is. Ha erre nincs lehetőségünk, kertes házban lakó ismerőseinkkel összefogva még hatékonyabban tudjuk megtermelni a levesbe valót. A már említett Tárki-kutatás is arra jutott, hogy a 2008-as válságban érintett családok negyede eladásra is kínált termékeiből, bevételhez jutva.
Olcsóbb lett a hitel
A Magyar Nemzeti Bank a közelmúltban csökkentette az alapkamatot, aminek köszönhetően a személyi hitelek kamata és törlesztői is kedvezőbbek lettek. Ha tudunk olyan célt, befektetést kijelölni, ami segíthet minket abban, hogy fenntartható pályára állítsuk a családi költségvetést, némileg kedvezőbben érhetjük el ezt. Például egy kazán cseréjével hatékonyabb, így olcsóbb lehet az otthoni gázfogyasztásunk, a megspórolt pénzből pedig a törlesztésre is tudunk fordítani. A törlesztés végével pedig már nettó spórolást érünk el, hiszen évekre tudtuk mérsékelni a rezsinket.