Az önkéntes nyugdíjpénztárak alapvetően az időskori pénzügyi biztonság megteremtésében tudnak segíteni, de nem csak abban. Még a tagok közül is kevesen tudják, hogy akár több milliós kölcsönt is felvehetnek a pénztáruktól kedvező feltételekkel. Megmutatjuk, hogyan.
Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál megtörtént a 16 éve várt fordulat: ismét növekszik a taglétszámuk. Ez azt jelzi: újra fontosabbá vált az emberek számára az, hogyan teremthetik meg az aktív éveikben a leendő nyugdíjas koruk pénzügyi biztonságát. A pénztárak alapvetően erre is valók: a tagok befizetéseit kezelik, fektetik be és igyekeznek gyarapítani akár több évtizeden keresztül. Nyújtanak azonban olyan szolgáltatásokat is, amelyekről sokan nem is tudnak, miközben már a kezdeti évektől nagy segítség lehet(ne) számukra.
Ilyen lehetőség a tagi kölcsön, amivel akár több milliós hitelhez is hozzá lehet jutni az önkéntes nyugdíjpénztárunktól. Ennek feltételeit a pénztárak alapszabályai írják le részletesen. A legfontosabb szabályok ugyanazok, de vannak azért különbségek az egyes pénztárak között.
Ki kaphat tagi kölcsönt a nyugdíjpénztártól?
A tagi kölcsön igényléséhez legalább 3 éves tagdíjfizető pénztári tagság szükséges. Fontos tehát, hogy nem egyszerűen 3 éves tagságra van szükség, hanem arra is, hogy a taggá válás után folyamatosan teljesítse is az igénylő legalább a tagdíjfizetési kötelezettségét.
Mekkora lehet a tagi kölcsön?
A nyugdíjpénztárunktól az aktuális számlaegyenlegünk maximum 30 százalékáig igényelhetünk kölcsönt. Ez azt jelenti, hogy egy hosszabb megtakarítási időszakot követően a régi tagoknak már akár több millió forint is lehet a kölcsön összege.
Mire lehet költeni a felvett hitelt?
Az önkéntes nyugdíjpénztár kölcsöne szabad felhasználású, arra fordítja a tag, amire akarja, nem kell elszámolni vele a pénztárnak.
Kell-e jövedelemigazolás a hitel felvételéhez?
A nyugdíjpénztár a meglévő megtakarítás alapján hitelez, nem vizsgálja, mekkora az igénylő tagja aktuális jövedelme - szemben a bankokkal, akik ingatlanfedezet nélküli szabad felhasználású kölcsönt alapvetően a rendszeres nettó jövedelem alapján nyújtanak egy igénylőnek.
Mekkora a hitel kamata?
A nyugdíjpénztári tagi kölcsön kamata az igényléskori jegybanki alapkamat 5 százalékkal növelt értéke, ami a futamidő alatt végig fix. A jelenlegi, valószínűleg még huzamosabb ideig nem változó 6,5 százalékos alapkamat alapján a tagi kölcsönök kamata most 11,5 százalék. Ez a piaci feltételű személyi kölcsönök kamatával összehasonlítva kedvezőnek számít, hiszen 2025 áprilisában a legjobb ajánlatokban szerepelnek csak ilyen kamatok, illetve THM-ek.
Milyen hosszú lehet a futamidő?
A nyugdíjpénztári tagi kölcsön rövid futamidejű, 12 hónapos. Ebből fakadóan alapvetően akkor jó, ha egy nem várt kiadásra van szükségünk nagyobb összegre, de azt egy éven belül vissza is tudjuk fizetni a bérünkből vagy más jövedelmünkből.
Hogyan lehet igényelni a tagi kölcsönt?
A nyugdíjpénztári kölcsönt jellemzően a pénztárak erre szolgáló nyomtatványán lehet kérelmezni. Ezt online, postán vagy személyesen lehet benyújtani a pénztár szabályaitól függően.
Hogyan kell visszafizetni a tagi kölcsönt?
A nyugdíjpénztári kölcsön ki- és visszafizetésében vannak eltérések a pénztárak között. A legnagyobbnak számító, csaknem 300 ezer tagú OTP Nyugdíjpénztárnál a kamatot előre, egy összegben kell megfizetni. Ezt levonják a folyósítás összegéből, tehát az igényelt kölcsön összegét ennek figyelembevételével érdemes meghatározni. Az igénybe vett tőkeösszeget (azaz a hitel összegét) a futamidő végén egy összegben kell visszafizetni.
A tagi kölcsön befolyásolja-e a visszaigényelhető szja-t?
A tagi kölcsön felvétele és hátralékmentes törlesztése esetén a futamidő alatt a pénztárba történő befizetések után ugyanúgy igénybe vehető a 20 százalékos, évi maximum 150 ezer forintos szja-kedvezmény. (Természetesen a hitel törlesztésére befizetett összeg nem számítható bele ebbe.) Az OTP Nyugdíjpénztárnál az április 30-ig tartó akcióban ezt az adójóváírást az új tagok még meg is tudják fejelni. Az új belépők ugyanis akár az első befizetésük 20 százalékát is megkapják jóváírásként. Így rögtön akár 110 ezer forintos pluszpénhez is juthatnak a nyugdíjcélú megtakarításuk elkezdésével.