Természetesen ki lehet hozni egy házasságkötést gyakorlatilag ingyen is - ha nincs lagzi, esküvői ruha és csak két tanúval megyünk a városházára. De ha életünk nagy napján nem szeretnénk spórolni és kompromisszumokat kötni, akkor mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk.
Mennyi idő és pénz egy lakodalom?
Ha hagyományos lakodalomra vágyunk, akkor érdemes legalább egy, de inkább másfél évvel korábban elkezdeni a nagy nap előtt a szervezést. Már csak azért is, mert a népszerűbb helyszíneken pillanatok alatt betelnek az időpontok. Tipp: ha pénteken vagy téli napon szeretnénk esküdni, akkor valamelyest faraghatunk a díjakból, de a szervezés ugyanannyi időt és energiát igényel. Nézzük meg a legnagyobb tételeket, amelyekről érdemes már az elején dönteni:
-
Esküvő szervező: kell vagy nem?
Ha szeretnénk megszabadulni az egyeztetés és a stressz nagy részétől, akkor érdemes felbérelni egy esküvőszervezőt, viszont neki minimum 200 000 - 300 000 forintot ki kell fizetnünk. Ha nagyon határozott elképzelésünk van minden részletről, és szívesen vetjük bele magunkat a szervezésbe, akkor érdemes saját kézbe venni a feladatokat.
-
Döntsük el idejében, hány vendég legyen!
Ha a vendéglista még nincs a fejünkben, az nem gond, de egy körülbelüli létszámban már érdemes az elején megállapodni, hiszen számolni kell a házasságkötő terem / templom és a lakodalom helyszínének a befogadó képességével is. Ha már megvan a maximális létszám, akkor könnyebben kalkulálhatunk az esküvői menü árával is.
-
Mennyi az esküvői menü?
Egy átlagos helyen egy főre étellel és itallal 10 000 - 15 000 forintot érdemes számolni, de ennél persze mehetnek fentebb is az árak, ha szeretnénk kirúgni a lagziban a hámból. Egy 80 fős vendéglistával számolva ez így körülbelül 800 ezer és 1 millió forint közötti összeg.
A menü összeállításánál érdemes figyelembe venni, hogy ma már egyre többen vannak azok, akik saját döntés (pl. vegetáriánus, vegán stb. életmód) vagy ételallergia miatt nem tudnak elfogyasztani egy komplett esküvői menüt.
-
Szállás a vendégeknek
Ha távolról is érkeznek vendégek, számukra illik szállást foglalni. Ha ugyanott foglaljuk le a szobákat, ahol az esküvőt is tartjuk, akkor valószínűleg ki tudunk alkudni egy kedvezményesebb ajánlatot, de így is számolhatunk azzal, hogy kétágyas szobánként minimum 10 000 - 20 000 forintot kell kifizetnünk - a határ itt is a csillagos ég.
-
A menyasszonyi ruha és az öltöny
A drágább kötelező tételek közé tartozik a menyasszonyi ruha is. A bérelhető ruhák természetesen olcsóbbak, akár 100 ezer forintból is ki lehet jönni. Egy egyedi készítésű, mesterszabó által készített darab ára azonban néhány százezer forinttól a több millióig is elmehet. Sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy megvarratják az egyedi ruhát, majd az esküvő után valamivel olcsóbban eladják - így gyakorlatilag ugyanolyan olcsón tudnak új ruhában esküdni, mintha használtan kölcsönöznének egyet.
A menyasszonyi ruha mellett eltörpül a vőlegény által viselt öltöny ára, ami körülbelül 30 000 forinttól megoldható - természetesen ennél léteznek jóval drágább megoldások is.
-
Gyűrűk
A jegygyűrűk ára páronként 50 000 - 250 000 forint között is lehet, attól függően, hogy a pár milyet szeretne.
-
Vőfély vagy ceremóniamester
Ha nagy a vendégsereg, akkor szükség van valakire, aki informálja és vezeti a tömeget. Többek között ez is a feladata a vőfélynek, vagy ahogy egyre többen nevezik, a ceremóniamesternek. Ha ő jól végzi a dolgát, akkor az ifjú párnak nem kell aggódnia a menetrend miatt, hiszen a vőfély mindent kézben tart, a vendégek fogadásától egészen a lakodalom végéig. Egy jó vőfély alkalmanként akár 100 000 - 200 000 forintot is elkérhet, de ne felejtsük el, hogy ebben az esküvő előtt is sok munkaóra benne van, hiszen meg kell ismernie a párt.
-
Fotós, videós
Apróságnak tűnhet, de alapvetően a rokonok és barátok amatőr felvételein kívül nem árt, ha egy profi is megörökíti az eseményeket, hiszen évekkel később csak a képek és a videók segítenek majd felidézni a nagy napot. Egy tapasztaltabb esküvői fotós valószínűleg többet kér el, mint a lelkes, de amatőr rokon vagy barát, viszont azt is tudja, hogy mire érdemes odafigyelni, és hogy mely pillanatokat nem szabad elszalasztani, mert csak egy van belőlük (hitvesi csók, csokordobás stb.).
A technikai fejlődésnek hála ma már nagyfelbontású képeket, videókat, sőt akár drónfelvételeket is készíthetünk. Mindennel együtt a fotós és/vagy videós is belekerülhet 2-300 ezer forintba, amiben benne van az esküvő után elvégzendő utómunka is.
Minden részlet számít: vagy mégsem?
Ha a nagyobb tételeken túl vagyunk, máris elköltöttünk 1,5-2 millió forintot. Erre jönnek rá a kisebb tételek, például:
-
virágok, díszítés,
-
menyasszonyi csokor,
-
autóbérlés,
-
meghívók,
-
esküvői torta,
-
fodrász, kozmetikus, manikűr az esküvő előtt,
-
amit még elképzeltünk.
Ha ezeket összeadjuk, tovább pörögnek a nullák a szemünk előtt, és ki tudja, hol állnak meg a költségek. Természetesen lehet alkudni, vagy olcsóbb megoldásokat keresni, de összességében egy körülbelül 80 fős esküvő belekerül 2-3 millió forintba. Egy fiatal párnak nagy teher ekkora kiadást vállalni egy esküvőre, még akkor is, ha a szülők beszállnak a költségekbe.
Esküvő kölcsönből? Íme, néhány személyi kölcsön ajánlat
A szabad felhasználású személyi kölcsönök egyik nagy előnye, hogy arra költhetjük el, amire szeretnénk - tehát akár az esküvő előkészületeit is rendezhetjük a segítségével. A kamatkörnyezet kedvező, a személyi kölcsönök zöme pedig fix kamatozású, így nem kell attól tartani, hogy a futamidő alatt megnő a törlesztőrészlet. A Bank360 személyi kölcsön kalkulátorával összehasonlítottuk a piacon elérhető kedvező ajánlatokat.
Az esküvőre 3 millió forintos hitelösszeggel kalkuláltunk, ebből a pár ki tudja fizetni az lakodalmat, és még a nászútra is telik belőle. A futamidő 60 hónap. Kedvező hitel a a piacon a Sberbank és a Bank360 közös ajánlata, az Extra személyi kölcsön: a THM 7,72 százalék, a havi törlesztőrészlet 59 464 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 3 617 532 forint.
A CIB Bank előrelépő személyi kölcsönét 8,17 százalékos THM-mel igényelhetjük. Ebben az esetben a havi törlesztőrészlet 60 654 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 3 639 240 forint. Szintén 9 százalék alatti THM-mel vehetjük igénybe az UniCredit Bank Stabil kamat személyi kölcsönét. A THM 8,41 százalék, a havi törlesztőrészlet 60 974 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 3 658 440 forint.
Szintén kedvező feltételeket kínál az Erste Most Extra Személyi Kölcsöne, amely szabadon felhasználható, valamint kezes és fedezet nélkül igényelhető. A THM 12,05 százalék, a havi törlesztőrészlet 65 212 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 3 942 720 forint.
A kiadások egy része az esküvő után megtérülhet
Az esküvő szerencsére azok közé a vállalkozások közé tartozik, amely, ha jól csináljuk, megtérül. A vendégek általában ajándékot vagy pénzt adnak az ifjú párnak, de ezt meg lehet beszélni az esküvő előtt, így senkit nem ér meglepetés. Fejenként a vendégek általában 15 000 - 20 000 forinttal szállnak be, a közeli rokonok pedig sokszor még ennél is bőkezűbbek. Ha egy 80 fős vendéglistával számolunk, láthatjuk, hogy akár a költségek felét, vagy háromnegyedét is visszakapja a pár valamilyen formában. Ezt az összeget az esküvői hitel törlesztésére is fordíthatja a pár, így kisebb teherrel vágnak neki a közös életüknek.
Ha nem a pénzgyűjtés a cél, hanem például a közös lakás berendezése, akkor érdemes egy ajándéklistát készíteni - így a háztartás költségei csökkennek, és azt is kikerülhetjük, hogy egyforma nászajándékok sorakozzanak az ifjú pár lakásában.