Az év vége közeledtével a katás vállakozásoknak fokozottan ügyelniük kell arra, hogy ne lépjék túl a rendelkezésükre álló kata és alanyi adómentes (aam) keretet. Cikkünkben elmondjuk mire kell figyelni, és mi történik akkor, ha mégis túlléptük a keretet.
Milyen éves keretek vonatkoznak a katára?
Egy alanyi adómentes (aam), azaz áfa körön kívüli, kisadózó (katás) vállalkozás esetén kétféle éves keretet kell szem előtt tartanunk:
- 12 millió forint éves kata keret - az ilyen bevételre lehet igénybe venni a kisadózó vállalkozások tételes adóját, azat a katát.
- 12 millió forint éves alanyi adómentes keret - az ilyen bevétel után nem kell áfát fizetni.
A két keretre különböző szabályok vonatkoznak, és más-más dolgokat kell beleszámítani.
Éves kata keret
Az éves kata keretbe minden olyan árbevételt bele kell számolni, amit:
- év végéig kiszámláztál és
- év végéig ki is fizették (12. 31. éjfélig megérkezett az utalás)
A katás keret kiszámolásánál a számla kifizetésének a dátuma a mérvadó. Tehát az idei évben kiszámlázott, de ki nem fizetett számlák az idei évre vonatkozóan nem számítanak bele a kata keretbe, a jövő év tekintetében viszont igen.
Éves alanyi adómentes (aam) keret
Az éves alanyi adómentes keretet több bevétel is csökkenti, például:
- a lakáskiadásból származó jövedelem
- Az idei évben kiszámlázott, de ki nem fizetett árbevétel
Az alanyi adómentes keret kiszámolásánál a számla teljesítésének dátuma a mérvadó. Tehát az idei évben kiszámlázott, de ki nem fizetett számlák beleszámítanak az alanyi adómentes keretbe.
Figyelembe kell venni a megszakításokat
Ha a vállalkozást év közben indítottad, vagy év közben szüneteltetted, akkor az éves kata és alanyi adómentes keretet arányosítva használhatod fel. Nem lehetséges tehát például egy hónapra igénybe venni a katát és az egész éves keretet felhasználni. Azok a vállalkozások, akik a koronavírus-járvány miatt mentesülnek a kata fizetése alól, de nem szünetelnek, továbbra is a teljes rendelkezésükre álló keretet kiszámlázhatják.
Különbségek az éves keret elszámolásában
Más-más szabályok alapján számolják el a kata és az aam keretet.
- A kata esetében havi arányosítást kell alkalmazni, függetlenül attól, hogy a hónap melyik napján indult a vállalkozás. Ugyanez igaz a szüneteltetésre, mindegy, hogy 1.-jén vagy 31-én kérted a vállalkozás felfüggesztését, az adott hónapra fizetni kell a katát és jár az arányos havi keret.
- Az alanyi adómentes keret esetében a vállalkozás első évében napi arányosítást kell alkalmazni. A második évtől a keret egységesen 12 millió forint a szüneteltetéstől függetlenül
Mi történik ha túllépem a keretet?
- Ha a kata keretet lépted túl, a kereten felül kiszámlázott összeg 40%-át adó formájában kell befizetned a következő év február 25.-éig. A vállalkozás a következő évben is maradhat katás. Az éves keret 12 millió forint, de a keretet csak azokra a hónapokra lehet igénybe venni, amikor működött a vállalkozás.
- Nagyobb gonddal jár, ha az alanyi adómentes 12 milliós összeghatárt lépted túl. Egyrészt értesítened kell az adóhatóságot és visszamenőlegesen áfa bevallást kell készítened a kerethatár átlépésétől számított 15 napon belül. A vállalkozás áfa körös lesz, új adószámot fog kapni és havi áfa bevallást kell készítenie. Az áfá körös cégek számára a törvény előírja vállalkozói bankszámla (pénzforgalmi számla) használatát, tehát nem használhatod a lakossági bankszámlád a jövőben üzleti célokra. A vállalkozás legkorábban két év múlva lehet ismét alanyi adómentes, a katás adózási viszonyt viszont megtarthatja.
2021-től új szabályok vonatkoznak a katára, erről részletesen írunk majd.