Soha nem látott mértékben pörög a hazai hitelpiac, az igények kielégítésére pedig a pénzintézetek sorra kínálják a legújabb ajánlataikat. A nagy versenyben ember legyen a talpán, aki könnyen eligazodik az ajánlatok között, ezért pár lépésben bemutatjuk, hogyan érdemes utánajárni a számunkra legkedvezőbb hitelnek.
Milyen hitelek vannak?
Három alapvető hiteltípust különböztetünk meg: lakáshitelt, folyószámlahitelt és személyi hitelt. Tekintettel arra, hogy a lakáshitel egyetlen célra használható fel, valamint hogy a folyószámlahitel egy biztonsági hitelkeretet jelent apróbb váratlan kiadásokra, ezért a személyi kölcsönökkel fogunk cikkünkben foglalkozni.
Személyi kölcsönök között is megkülönböztetünk szabad felhasználású és célhoz kötött személyi kölcsönt. Utóbbiak közé tartoznak a lakásfelújításra, autóvásárlásra és hitelkiváltásra fordítható személyi kölcsönök, ám ezek a hiteltípusok is viszonylag merev követelményeket támasztanak a hiteligénylőknek, a hitel felhasználását is számlákkal kell igazolni.
Mire jó szabad felhasználású személyi kölcsön?
A legfontosabb a szabad felhasználású kölcsönöknél, hogy teljes rugalmassággal használhatók fel, a pénzintézetek nem kérik számon a pénz felhasználását. Ez főleg azoknak kedvező, akik több kisebb-közepes kiadást kívánnak fedezni és nagy nehézséget jelentene mindennel részletesen elszámolni, illetve azoknak, akiknek a meghatározott céljaik nem férnek bele a bankok által támasztott autó- és lakásvásárlásra kialakított merevebb keretekbe.
Hogyan találjuk meg a nekünk legkedvezőbb hitelt?
A legkedvezőbb személyi kölcsön megtalálása a cél meghatározása után a pénztárcánk lehetőségeinek felmérésével kezdődik. A kiszámíthatóság a hitelfelvétel legfontosabb szempontja, tehát nekünk is utána kell számolnunk, hogy mekkora törlesztőrészletet tudunk vállalni a hitel későbbi törlesztéséhez. Érdemes számot vetni a havi, és a bizonyos időközönként visszatérő egyéb kiadásainkkal. Ezek határozzák meg, hogy meddig nyújtózkodhatunk a bizonyos takaró alatt.
A hitelfelvétel sokáig elhúzódhat, ezért érdemes a kölcsönt online igényelni. A Provident erre a célra saját hitelkalkulátort készített, amely segít a törlesztőrészlet és a futamidő kiszámításában. Mindezek után az interneten kapcsolatfelvételt kérhetünk, a Provident munkatársa pedig felveszi velünk a kapcsolatot.
Rugalmasabb feltételek
A kalkulátor használata azért is célszerű, mert a nekünk ajánlott személyi hitel feltételeit is egyszerűen megismerhetjük. Tisztába kerülhetünk a teljes hiteldíj mutatóval (THM), ami a hitelünk éves kamatát és egyéb költségeit tartalmazza, meghatározza a pontos törlesztőrészletet (ugyanakkor egyes pénzintézetek felszámíthatnak olyan költségeket, melyeket a THM nem tartalmaz).
Az igénylőkkel szemben általában támasztott követelmények:
- 18. életév betöltése és cselekvőképesség
- érvényes azonosító okmány
- bejelentett magyarországi lakcím
- havi rendszeres, igazolt jövedelem
- saját bankszámla
Például Provident esetében is elmondható, hogy az igénylési feltételek átláthatóak.