Január elsejétől már nem kell magunknál tartani a forgalmit és a jogosítványt autóvezetés közben, ha azok érvényesek és szerepelnek a hatósági nyilvántartásokban. Baleset részeseiként azonban továbbra is meg kell adnunk a kárrendezéshez szükséges adatokat.
A 2023. január 1-től hatályba lépő jogszabály-módosítás alapján többé nem szükséges, hogy autóvezetésnél mindig magunkkal hordjuk jogosítványunkat és a gépjárművünk forgalmiját. Ha ugyanis ezek érvényesek és szerepelnek a hazai nyilvántartásokban, akkor ezt a rendőrség a helyszínen, elektronikusan tudja ellenőrizni.
Mi van azonban akkor, ha egy rendőri intézkedést nem igénylő közúti közlekedési baleset részeseivé válunk? A kérdés abban az esetben merülhet fel, amikor nem történik személyi sérülés (mivel akkor kötelező rendőrt hívni) és az érintettek nem tartják szükségesnek a rendőrség értesítését.
Balesetnél meg kell adnunk az adatokat
A mostani jogszabály-módosítás nem változtat azon a törvényi rendelkezésen, hogy az autóbalesetben érintettek a helyszínen kötelesek átadni egymásnak az érintett személyek, gépjárművek és a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási (kgfb) szerződés azonosításához szükséges adatokat - hívja fel a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).
A kártérítési eljárás lefolytatásához jellemzően elegendő a káreseménnyel érintett jármű rendszámának (esetleg bizonyos esetekben az alvázszámának) megadása, mivel ez alapján mind a jármű, mind annak üzembentartójának biztosítója beazonosítható. (A biztosítói tapasztalatok szerint azonban a frissen vásárolt használt járművek biztosítási fedezete nem minden esetben jelenik meg azonnal a nyilvántartó rendszerekben.)
A kárbejelentésnek és a kártérítésnek ugyan nem elengedhetetlen feltétele, hogy a balesetben részes gépjárművezetők vezetési jogosultságukat a helyszínén igazolják, azonban a jogosítvány esetleges hiánya vagy érvénytelensége a biztosító visszkeresetét (vagyis a kifizetett kártérítési összeg visszakövetelését) okozhatja.
A casco sem fizet mindig
Az érvényes vezetői engedély megléte a casco biztosítások döntő többségében feltétele is a kártérítésnek. A biztosítók ezért arra hívják fel a figyelmet, hogy amennyiben egy baleset során a károkozó vagy a károsult mégsem tudja a szükséges adatokat megadni, úgy a felek eldönthetik: hívjanak-e rendőrt annak érdekében, hogy valós adatok kerüljenek a kárbejelentőre. Így a kárrendezési eljárás nem húzódik el indokolatlanul hosszan.
A törvények értelmében a feleknek meg kell adniuk a baleset lényeges körülményeire vonatkozó információkat is, amelyek alapján a balesethez vezető folyamat megállapítható. A hatóság álláspontja szerint önmagában még nem indokolja a rendőrség értesítését, ha valamelyik fél nem nyilatkozik a felelősség tekintetében. Sőt, a balesetben részes feleknek akár eltérő (saját meggyőződésük szerinti) baleset történet rögzítésére is módjuk van a kárbejelentés során. A felek erre vonatkozó nyilatkozata azonban elősegítheti a gyorsabb biztosítói kárrendezést.
A tapasztalatok szerint a balesetben résztvevők sok esetben nyilatkoznak is a felelősség kérdésében, és a biztosítók egyéni kárbejelentő nyomtatványai általában tartalmazzák a felelősségre vonatkozó konkrét kérdést is. A mind népszerűbb biztosítói ingyenes online alkalmazásnak, az E-kárbejelentőnek - amely segítséget nyújt a szükséges információk, körülmények rögzítésében is – ugyancsak része a felelősség kérdésében történő nyilatkozat. Itt lehetőség van az osztott felelősség rögzítésére is: "Mindkét járművezető felelős", illetve a "Nem sikerült megegyezni a felelősségben" jelöléssel.
A kártérítési eljárás eredményeként beszerzett, majd az abból levonható következtetésként a baleset bekövetkezéséért (a károkozásért) való felelősség megállapítása azután már a biztosító feladata. A károsult a káreseményt – annak bekövetkeztétől, illetve a tudomásszerzéstől számított – 30 napon belül köteles bejelenteni a biztosítónak. Az E-kárbejelentő használata esetén ez automatikusan megtörténik.
Abban az esetben, ha a rendőrség értesítése nem kötelező (azaz nem történt személyi sérülés vagy halál), de valamelyik érdekelt a baleset miatt rendőri intézkedést akar, és a rendőrséget haladéktalanul értesíti, úgy a balesettel érintett járművek vezetőinek a rendőri intézkedést meg kell várniuk.
Mit tud az E-kárbejelentő?
Az E-kárbejelentőben magánszemélynél elegendő beírni a szerződő születési dátumát és a jármű rendszámát, jogi személy esetében pedig a szerződő adószámát és a jármű rendszámát. Ezt követően az alkalmazásban automatikusan kitöltődnek a jármű és a biztosítás adatai. Az applikáció végig vezet a kárbejelentési folyamaton, fényképeket, videót tudunk vele rögzíteni, és a helyszínről beküldeni a biztosítónak. Már olyan helyzeteket is kezelni tud, amikor a baleset egyik résztvevője külföldi biztosítóval áll szerződéses viszonyban, vagy nincs érvényes biztosítása.