Az elmúlt 5 évben jelentősen nőtt azok aránya, akik bizonytalanok háztartásuk anyagi jövedelme miatt. Ez a tendencia különösen a 45-54 évesekre és a 75 év felettiekre jellemző. Az OTP Nyugdíjpénztár szerint az időben történő tudatos öngondoskodással azonban könnyebbé válik az időskori jobb megélhetés biztosítása. Mutatjuk, hogyan!
Életminőség és stabil pénzügyi helyzet – időskorban ez kerül előtérbe
A legtöbbek számára a nyugdíjas évek a megsokszorozódó szabadidőt jelentik, ám hiába juthatna több idő mindenre, az anyagi bizonytalanság még mindig sokak számára gátja a gondtalan időskornak. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elégedettségi felmérésének eredményeiből az látszik, hogy 2019 óta a 45-54 évesek és az afölötti korosztály kevésbé elégedett élethelyzetével a fiatalabbakhoz képest, de az elmúlt évekhez képest már mutatkozik javulás az idősebbek értékeléseiben.
Idősebb korban az életminőség és a stabil pénzügyi helyzet még inkább előtérbe kerül, éppen ezért különösen fontos idejében elkezdeni az öngondoskodást, akár már havi 10 ezer forinttal, ami jelentősen hozzájárul az egyéni és családi jólét fenntartásához – véli az OTP Nyugdíjpénztár.
A KSH felmérésében a jelenlegi helyzetével és a háztartása anyagi helyzetével kapcsolatos elégedettség a 65 éves és afeletti korosztálynál 10-es skálán 5,2 és 6,9 pont között mozgott. Jellemzően a nyugdíj előtt állók, az 55-64 év közötti korosztály az elégedettebb: ők tavaly már a fiatalok átlagát jelentő 7-es értéket adták meg a jelenlegi élethelyzetre vonatkozó kérdésre, szemben a korábbi évek alacsonyabb pontjaival. A nyugdíjaskorúak, vagyis a 65-74 éves válaszadók hozzájuk képest valamivel bizonytalanabbak – elégedettségük mértéke 5,8 és 6,9 között mozgott 2022-23-ban –, de a KSH adatai alapján a még idősebb, 75 év feletti korosztály aggódik jobban anyagi biztonsága miatt.
A felmérésben a többség, 58% úgy válaszolt, hogy azért nem tesz még félre a nyugdíjas évekre, mert az még messze van és kiemelkedővé vált azok aránya is 38%-kal, akik attól tartanak, egy esetleges katasztrófa vagy háború miatt fel kell majd élni a megtakarításaikat.
Nyugdíjpénztárral az időskori álmokért
„Tapasztalataink szerint az öngondoskodáshoz különböző asszociációk társulnak. A pozitív hatás mellett egyesek még mindig szükséges rosszként tekintenek rá, holott a nyugdíjpénztári befizetésekkel az egyén a jelenben tehet azért, hogy megalapozza időskori álmai megvalósítását. Bíztató jel viszont, hogy idén már közel 11 000 új ügyfél választotta Pénztárunkat” – nyilatkozta Budai József az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
Az OTP Nyugdíjpénztárba 2024. I. félévében 13 milliárd Ft egyéni és 5 milliárd Ft munkáltatói befizetés érkezett, ami 17% növekedést jelent az előző évhez képest. A Pénztár várakozása szerint az év hátralévő részében egyre több munkáltató fogja felismerni, hogy a munkavállalói jóllét a hosszú távú öngondoskodáshoz is kötődik. Az időskori anyagi biztonság megalapozása hozzájárulhat a dolgozói lojalitáshoz és biztonságérzet kialakításához, melyek meghatározó tényezői lehetnek a vállalati hatékonyságnak.
Hogyan segít a nyugdíjpénztár az anyagi biztonság megteremtésében?
1. Legyél az OTP Nyugdíjpénztár tagja. (Tovább az online belépéshez)
2. Fizess be havonta min. 8 ezer forintot.
3. Az adóbevallásaidban igényeld a 20% adó-visszatérítést, amit a befizetett összegek után kaphatsz, és ami akár 150 ezer Ft is lehet évente (750 ezer Ft befizetésekor).
4. Nyugdíjasként vedd fel (a hozammal és adó-visszatérítéssel megnövekedett) megtakarításodat, akár egyösszegben, akár részletekben.
Ne hagyd ki te sem!
További nyugdíjpénztári előnyöket itt találsz!