A bankok többsége nem várt egy percet sem, már január első napján meghirdette a maga munkáshitelét. A feltételek a jogszabályi kötöttségek miatt érthetően hasonlóak, de vannak érdemi különbségek, és máris megjelent az első olyan ajánlat, amiben 100 ezer forint extra jóváírással csábítják a fiatalokat a hitelfelvételre.
Ahogy az a Bank360.hu decemberi körkérdésére adott válaszok alapján várható volt, a bankok többsége már január első napján meghirdette a maga munkáshitel ajánlatát, amit a jogosultak akár igényelhetnek is, és van, ahol ezt online megtehetik.
Négymillió forint kamatmenetesen 10 évre
A munkáshitel felvételére a jogszabály 2025. január 1-től ad lehetőséget azoknak, akik 17 évesnél idősebbek és 26 évesnél fiatalabbak, de nem jogosultak Diákhitelre, illetve nem szereztek már felsőfokú képesítést. Diákhitelt azok kaphatnak, akik valamilyen felsőfokú oktatási intézményben tanulnak, tehát a munkáshitel azoknak szól, akik a középiskola elvégzése után nem tanultak tovább, hanem munkába álltak, és legalább heti 20 órában dolgoznak alkalmazottként vagy vállalkozóként.
A munkáshitel maximális összege 4 millió forint, a futamideje maximum 10 év, és kamatmentes, ha a fiatal legalább öt évig Magyarországon marad, és ez idő alatt a munkaviszonya is fennáll. A futamidő alatti gyerekvállalás további kedvezményekre jogosítja a női igénylőket. Az első gyermeknél két évre fel lehet függeszteni a törlesztést, a másodiknál szintén jár ez az engedmény, sőt a fennálló tartozás felét el is engedik, a harmadik gyermek után pedig a teljes tartozást elengedi az állam.
Vannak érdemi különbségek a bankok ajánlatai között
A munkáshitelre jogosult korosztály a bankoknál alapvetően korlátozottan hitelképes, sok pénzintézet személyi kölcsönt eleve nem is nyújt 21-23 éves kor alatt, ennek ellenére ezt a konstrukció láthatóan szívesen kínálják a bankok. Ennek egyik oka az, hogy a babaváró hitelhez hasonlóan a munkáshitelhez is kapcsolódik állami kezességvállalás, vagyis ha az adós nem törleszt, akkor a bankok az államtól megkapják a tartozást, így számukra teljesen kockázatmentes ez a kölcsönnyújtás az igénylők fiatal kora ellenére is.
Ez alapján nincs min csodálkozni azon, hogy már január első napjaitól megtalálható az új munkáshitel a Raiffeisen, az OTP, az MBH, a K&H, a CIB, a Gránit és az Erste kínálatában is.
A jogszabályi kötöttségek miatt az ajánlatokban szereplő feltételek alapvetően hasonlóak, de találni érdemi eltéréseket is. A bankoknál például a Gránit kivételével csak a már a 18 életévét betöltött fiatalok igényelhetik ezt a hitelt, holott a jogszabály erre akár már 17 éves kor után lehetőséget adna.
A legalább 3 hónapos tb-jogviszony igazolása mellett az elvárt jövedelemben is vannak különbségek. A Raiffeisennél ez legalább havi nettó 177 420 forint (vállalkozóként legalább a heti húsz órás munkaviszonyban foglalkoztatottak átlagos jövedelme), az OTP-nél 177 ezer forint, a CIB-nél 218 050, az Ersténél a 20 órás foglalkoztatottak átlagkeresete, a K&H-nál ugyanennyi, de már konkrét összegben, 210 638 forintban is meghatározva. A Gránit azt várja el, hogy az igénylőnek legyen rendszeres, a hiteltörlesztést lehetővé tevő jövedelme. Az OTP munkáshiteléhez nem elég az utcáról beesni: csak az kaphatja meg, akinek legalább 6 hónapja a banknál lévő számlára érkezik a jövedelme, továbbá a jelenlegi munkahelyén legalább 6 hónapos folyamatos munkaviszonya van.
A THM azért nem nulla
A Bank360.hu szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy ugyan a munkáshitel a feltételek teljesítése esetén kamatmentes az igénylők számára, de az ajánlatokban ennek ellenére találkoznak valamekkora THM-mel, ugyanis a hitelhez kapcsolódik állami kezességvállalás, aminek díja van, évente a fennálló tartozás 0,5 százaléka. Így már élő banki ajánlatokban a futamidőtől és a felvett összegtől függően 0,4-0,55 százaléktól induló THM-eket láthatnak az ügyfelek. Ha valaki a teljes, 4 milliós forintos összeget felveszi 10 évre, akkor a havi törlesztőrészlete 35 ezer forint lesz.
Máris beindult a jóváírási verseny az ügyfelekért
Várható, hogy a bankok az ügyfelekért folyó versenyben plusz jóváírásokat is kínálnak majd az igénylőknek, ahogy ezt például a munkáshitelhez hasonlóan kamatmentes babaváró hitelnél is teszik. A már meghirdetett ajánlatokban erre már van is példa, hiszen a Gránit Bank 50 ezer forint (új számlanyitás esetén 100 ezer forint) jóváírást kínál a munkáshitel mellé az igénylőknek.
Gyermeket vállaló házaspárok élhetnek egyébként azzal a lehetőséggel is, hogy a babaváró hitelt és a munkáshitelt is felveszik, ha jogosultak az utóbbira is. Így együttesen akár 15 millió forint szabad felhasználású pénzhez juthatnak kamatmentesen. A babaváróval szemben a munkáshitelnek nem feltétele a gyerekvállalás, az csak plusz kedvezményre ad lehetőséget a női igénylőknek az új hitelnél, aminek az igénybevételéhez nem kell házasnak lenni.