Elfogadta a parlament a jövő évi adóváltozásokat. Ezek közül a legfontosabb a családi adókedvezmény kétlépcsős emelése, a SZÉP-kártya juttatások és nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználása, valamint az inflációkövető adóemelések bevezetése.
Megszavazta az Országgyűlés az adótörvények jövő évi módosításait tartalmazó törvényjavaslatot. Az utolsó pillanatban már nem kerültek bele rejtett aknák, így a fontosabb változások már napvilágot láttak korábban. Az átlagembert érintő adókönnyítés kevés lesz, adóemelés annál több, viszont több megtakarítás vagy juttatás lakáscélú felhasználása is lehetővé válik. Íme, a legfontosabb változások.
Elkezdi visszanyerni az eredeti értékét a családi adókedvezmény
A gyermeket nevelőknek 2011-ben bevezetett szja-kedvezmény összege a kétgyermekesek kivételével nem változott mindeddig, így az érintett egymillió jogosult számára ez a támogatás jócskán vesztett értékéből az időközben bekövetkezett infláció miatt. Ezt kezdi el kompenzálni a kormány 2025-ben, de a teljes valorizáció (értékkövetés) csak 2026-ban történik meg. Első lépésben 2025. július elsejétől
- 1 gyermek után havi 10 ezerről 15 ezer forintra,
- 2 gyermek után gyerekenként havi 20 ezerről 30 ezer forintra,
- 3 vagy több eltartott gyereknél pedig havi 33 ezer forintról 49 500 forintra
nő az szja-kedvezmény összege. Ezt adóalap-kedvezményként vehetik igénybe a jogosultak, tehát azok tudnak élni vele, akiknek elég szja-köteles jövedelmük van ehhez.
A családi adókedvezmény maximális összege 2026. január elsejétől tovább emelkedik:
- 1 gyermek után havi 20 ezerre,
- 2 gyermek után gyerekenként 40 ezerre,
- 3 vagy több eltartott gyermek esetén gyermekenként 66 ezer forintra.
Plusz kedvezmény és lakásfelújítás a SZÉP-kártyánál
Aktív magyarok néven új zsebbel is bővül a SZÉP-kártya: erre a munkáltató havi 10 ezer forintot, éves szinten 120 ezer forintot adhat kedvezményes adózással. Ez a juttatás az eddigi, maximum 450 ezer forintos kedvezményes kereten felül is adható az ilyen körbe tartozó szolgáltatások, termékek vásárlásához.
A SZÉP-kártya 2024 végi egyenlegének és a 2025-ös befizetéseknek az 50 százaléka 2025-ben igénybe vehető lesz lakásfelújításra is az új adószabályok szerint. Az erre megvásárolható termékek és szolgáltatások köre még nem ismert, ezt egy másik jogszabályban kell felsorolni. A konkrét felhasználáshoz majd arra is szükség lesz még, hogy a terméket értékesítő áruház vagy szolgáltató SZÉP-kártya szerződést kössön, hiszen csak ilyen cégeknél lehet SZÉP-kártyával fizetni.
Egy évig mehetnek a nyugdíjpénzek lakáscélra
Az adóváltozások lehetővé tették, hogy egy évig az önkéntes nyugdíjpénztárakban lévő megtakarításukat meghatározott lakáscélra használhassák fel a tagok anélkül, hogy ezután plusz adót kellene fizetniük.
A felhasználás konkrét feltételeiről itt olvashatsz.
A nyugdíjpénztáraknak kötelező lesz tájékoztató levelet küldeni erről a tagoknak, amiben a felhasználható egyenlegüket és egyéb részleteket is meg kell adni, valamint a tagok egy egységes formanyomtatványon igényelhetik majd ezt a pénzt. Erről itt írtunk.
Jönnek az inflációkövető adók
Az elfogadott adótörvény bevezet egy újítást is, az inflációkövető adók fogalmát. Ez alapján a nem százalékban, hanem konkrét forintösszegben meghatározott adók és illetékek egy részénél ezután már automatikusan, az előző év júliusi éves inflációjával növekszik az adó összege. Januártól így emelkedik a gépjárműadó, valamint a benzin, a gázolaj és a szeszes italok jövedéki adója. A cigarettánál és a cégautóadónál ezt 2026-tól alkalmazzák, de csak azért, mert 2025-től mindkettőnél jóval az inflációt meghaladó emelést hajtanak végre.