Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Ezzel is számolni kell: mikor kell visszafizetni a lakásfelújítási támogatást?

2021-04-30|Frissítve: 2022-01-25

Az állami lakástámogatásoknál már megszokhattuk, hogy a feltételekre nemcsak az igénylés pillanatában, hanem később is oda kell figyelni, hiszen a szabályok folyósítás utáni megszegése a támogatás visszafizetésével járhat. Összefoglaltuk, mire érdemes odafigyelni az otthonfelújítási támogatás igénylése után, hogy ne kerüljünk kellemetlen helyzetbe.

 

A lakásfelújítástól sok családot még a koronavírus-járvány sem tudott eltántorítani, ami főként a maximum hárommillió forintos állami támogatásnak köszönhető. Az igénylés egyszerű, a feltételek pedig kevésbé szigorúak, mint más állami lakástámogatásoknál, például a csoknál. A jogosultságot akár percek alatt lehet ellenőrizni

Az támogatást utólag fizeti az államkincstár, ezért fontos, hogy a munkálatok alatt gyűjteni a számlákat. Ha mindent kifizettünk, 60 nap áll rendelkezésre, hogy beadjuk az igénylést, csatolva a számlákhoz a vállalkozói szerződést is. Az államkincstár ellenőrzi, hogy megfelelünk-e a feltételeknek, és ha mindent rendben talál, néhány napon belül folyósítja az összeget.

 

A folyósítás után jöhetnek ellenőrizni

A kevésbé szigorú feltételek ellenére érdemes odafigyelni minden részletre, mert utólag - a folyósítást követő 180 napban - ellenőrizheti a területileg illetékes fővárosi vagy megyei kormányhivatal, hogy a felújítás a leadott a számlák szerint valósult-e meg. 

 

A kormányhivatal az ellenőrzés során jegyzőkönyvet készít, és továbbítja az államkincstár felé. Ha az államkincstár szabálytalanságot állapít meg, akkor vissza kell fizetni az igénybe vett támogatási összeget, az államháztartásról szóló törvény szerinti, kamattal növelt összegben.

 

Mi történik ilyenkor, ha a kamattámogatott hitelt is igénybe vettük?

Ha a munkálatokhoz a kamattámogatott lakásfelújítási hitelt is felvettük, akkor több feltételre kell odafigyelni. Egyrészt a kölcsön kamattámogatása csak akkor érvényesíthető a teljes futamidő alatt, ha a lakásfelújítási támogatás összege eléri a folyósított kölcsön legalább 25 százalékát - ha ennél alacsonyabb összegre leszünk jogosultak, akkor elesünk a kamattámogatástól. Emellett, ha az utolsó számla kifizetése után legfeljebb 150 napon belül az államkincstár nem állítja ki a támogatásról szóló igazolást, akkor szintén vissza kell fizetni az addig igénybe vett összeget.

 

A kamattámogatás elvesztését követően vissza kell fizetni a kamattámogatást, ráadásul egy összegben - erről az érintett bank küldi meg az értesítőt. Ezután a kamattámogatás nélkül kalkulált ügyleti kamattal kell folytatni a törlesztést - ez biztosan magasabb lesz, mint a fix 3 százalék, vagyis a havi törlesztőrészlet emelkedésére kell számítani.

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Megjelentek a lakásfelújítási kölcsön részletei
2020-12-23

Megjelentek a lakásfelújítási kölcsön részletei

Rendeletben is megjelentek a lakásfelújítási kölcsön részletei, a december 22-én éjjel közzétett dokumentum további részleteket tisztáz a kamattámogatással igényelhető hatmillió forintos kölcsönnel kapcsolatban. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat, illetve azt is, hogy a lakásfelújítási támogatás hogyan kombinálható a tetőtér-beépítéssel.

Elolvasom
Mi történik, ha nem teljesül a gyermekvállalás a csoknál?
2021-05-01

Mi történik, ha nem teljesül a gyermekvállalás a csoknál?

A különböző lakáscélokra felhasználható csok és a hozzá kapcsolódó kedvezmények sok családot ösztönöznek a célok megvalósítására, ami nem véletlen, hiszen összességében akár több tízmillió forint plusz jelenthet, ha minden lehetőséget kihasználnak. Ez az előny azonban a visszájára is fordulhat, ha nem teljesülnek a vállalt feltételek, és emiatt vissza kell fizetni a támogatást. Mekkora költségre lehet számítani, ha visszafizetésre kerül a sor? Mit jelent a családok számára, ha végül nem születnek meg a vállalt gyermekek? Cikkünkben ezekre a kérdésekre kerestük a választ.

Elolvasom