Rendeletben is megjelentek a lakásfelújítási kölcsön részletei, a december 22-én éjjel közzétett dokumentum további részleteket tisztáz a kamattámogatással igényelhető hatmillió forintos lakásfelújítási kölcsönnel kapcsolatban. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat, illetve azt is, hogy a lakásfelújítási támogatás hogyan kombinálható a tetőtér-beépítéssel.
A Magyar Közlöny 2020. évi 287. számában jelentek meg a lakásfelújítási kölcsön részletszabályai. Orbán Viktor miniszterelnök december 19-én említette először, hogy a lakásfelújítási támogatás mellett elérhető lesz a lakásfelújítási kölcsön is, amely azoknak a családoknak nyújt segítséget, akik önerőből nem tudnának belevágni egy lakásfelújításba.
A 22-ei rendeletben a támogatással kapcsolatban is megjelent néhány változás, emellett Novák Katalin a támogatás és a csok keretein igényelhető kombinálhatóságáról is beszélt ma a közösségi oldalán közzétett videóban.
Mit tudunk a lakásfelújítási hitelről?
Azt eddig is tudni lehetett, hogy a lakásfelújítási hitelnél a maximálisan felvehető hitelösszeg hatmillió forint, a futamidő és ezzel együtt a kamattámogatás hossza pedig maximum tíz év lehet. Az ügyleti kamat a kamattámogatás ideje alatt nem haladhatja meg a 3 százalékot.
A rendelet alapján az új információk közé tartozik, hogy
- az igényelhető kölcsön jelzáloghitel lesz, vagyis az igényléshez ingatlanfedezet bevonására is szükség lesz,
- a hitelintézet az igénylőnek nem számíthat fel előtörlesztési díjat vagy más egyéb költséget,
- a lakásfelújítási támogatásból történő előtörlesztés után a bank tíz napon belül újraszámolja a havi törlesztőrészletet (változatlan futamidő mellett), és tájékoztatja az igénylőt az új összegről.
Ha nem tud elszámolni az igénylő, vissza kell fizetni a kamattámogatást
A lakásfelújítási kölcsön - a csok hitelhez hasonlóan - egy kamattámogatott kölcsön, ahol meghatározott esetekben akár el is veszítheti a jogosultságot a támogatott személy, és vissza kell fizetnie a kamattámogatást.
Ha a támogatott személy
- nem mutatja be a kijelölt határidőre a számlákat, vagy
- a kincstár által megállapított otthonfelújítási támogatás összege nem éri el az otthonfelújítási kölcsön összegének 25 százalékát (hatmillió forintos hitel esetén ez másfél millió forint), vagy
- részére az otthonfelújítási kölcsönből megvalósított felújítással kapcsolatban kiállított számlák közül az utolsó számla kifizetésének napjától, de legkésőbb 2022. december 31-étől számított 150 napon belül az államkincstár nem állítja ki a támogatói okiratot (például mert szabálytalanságot talál),
akkor a kamattámogatás megszűnik, az addig igénybe vett kamattámogatást pedig egy összegben vissza kell fizetni.
Kivétel a fentiek alól, ha a hiteligénylés során fennálló kamattámogatásra való jogosultságot azért veszíti el az igénylő, mert a 12. hetét betöltött magzat időközben elhalt vagy a megszületett gyermek még a lakásfelújítási támogatás igénylése előtt elhalálozott.
Változások a lakásfelújítási támogatás feltételeiben
Két területen történt változás a november 25-i rendelethez képest, a mozaikcsaládoknál és a támogatás felhasználásával kapcsolatban.
Ha a szülők lakóhelye nem azonos, akkor azon szülő jogosult az otthonfelújítási támogatásra,
- akinél legalább egy közös gyermek lakóhelye van, ha a másik szülőnél egyetlen közös gyermeknek sincs lakóhelye,
- vagy mindkét szülő a támogatási összeg felére jogosult, amennyiben külön-külön mindkettejük lakóhelye megegyezik legalább az egyik gyermekük lakóhelyével.
A felhasználást tekintve két kiegészítés történt. A támogatás a korábban már ismertetett munkálatok mellett felhasználható lesz
- lámpák vagy világítótestek beépítésére vagy cseréjére,
- használati melegvíz rendszer kialakítására, korszerűsítésére vagy elemeinek cseréjére, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is.
Napelemes rendszer telepítését vagy cseréjét igazoló számla esetén az anyagköltség és kapcsolódó vállalkozói díj összesítve nem haladhatja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget.
Külön napelem pályázat
Figyelem! Az otthonfelújítási támogatás felhasználható napelemes rendszerek kiépítésére, azonban 2021. decembertől indul a napelem pályázat, amellyel akár közel 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni hasonló célokra, illetve 9-11 millió forintot fűtéskorszerűsítésre.
A támogatás kombinálható lesz a tetőtér-beépítéssel
Novák Katalin a Facebook oldalán közzétett videójában beszélt arról, hogy a lakásfelújítási támogatás kombinálható lesz a csok keretein belül elérhető tetőtér-beépítéssel, bizonyos feltételek mellett.
- Járható út, ha a házban a szülők (leendő nagyszülők), a tetőtérben pedig a fiatal pár laknak.
- Fontos, hogy a tetőtérnek egy külön bejárattal rendelkező lakótérnek kell lennie, és ezt a tulajdonviszonyoknak is tükröznie kell.
- Az újonnan kialakított tetőtéri lakásra a lakásfelújítási támogatás is igénybe vehető lesz.
- Sőt a földszinten élő szülők a saját lakrészükre is igénybe vehetik a legfeljebb három millió forintos támogatási összeget.
Ha az igénylőnek a tetőtér-beépítéssel nem egy új, önálló lakrész kialakítása a célja, hanem csak a saját lakás bővítése, akkor a használt ingatlanra vonatkozó csokot tudják igénybe venni.