Másfél éves mélypontra került a forint árfolyama október első napjaiban. A hazai események helyett a nemzetközi pénzpiaci hangulat és makrogazdasági adatok mozgatják a magyar fizetőeszköz árfolyamát.
Ismét 400 forint fölé emelkedett az euró/forint keresztárfolyam október 2-án azt követően, hogy Irán megtámadta Izraelt, és ezzel tovább eszkalálódott a konfliktus a Közel-Keleten. A geopolitikai kockázatok fokozódása általában nem kedvez a kockázatosabbnak tartott pénzügyi eszközöknek, így a feltörekvő országok devizáinak, köztük a forintnak sem. A befektetők, pénzügyi intézmények ilyenkor a biztonságosabb, alacsonyabb kockázatú befektetéseket választják, például az amerikai állampapírokat, és ezért a kockázatosabb eszközök árfolyama romlik, így járt most a forint is.
A dollár sokat erősödött kedden és szerdán az euróval szemben is, a forinttal szemben pedig még többet. A szeptember végén még 355 forint körüli dollár-árfolyam október 3-án már 363 fölött járt, vagyis 2 százalék körül volt a gyengülés. Az euró ára a 396 körüli szintről néhány nap alatt 400 fölé emelkedett, ez 1 százalék körüli gyengülést jelent. Az árfolyam csütörtökön már áttörte a 401-et is.
Folytatódhat a gyengülés
Az euró/forint árfolyam már a nyári hónapokban is tesztelte a 400-as szintet, augusztusban egyebek mellett ezért is torpanhatott meg a Magyar Nemzeti Banknál (MNB) a kamatcsökkentési ciklus. Szeptemberben viszont stabilizálódott a kurzus, és folytatódott a kamatcsökkentés is. A jelenlegi 6,5 százalékos alapkamat pedig a legutóbbi, 3,4 százalékos inflációs adat és az idei évre átlagosan várt 3,5-3,9 százalékos áremelkedéshez képest vaskos reálkamatot jelent, ami valamennyire képes visszafogni a forintgyengülést.
A forint rövid távú kilátásait részben technikai tényezők is befolyásolhatják. A 400-as lélektani határ után akár tovább gyengülhet a forint, amíg el nem ér egy komolyabb ellenállási szintet, amely 403,5 forint környékén lehet az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint. Ha erősödés jön az árfolyamban, akkor 397,5 forintos eurónál van az ellenállás, az alá nehezebben megy a keresztárfolyam.
Sokan gondolják úgy egy lélektani határ áttörése után, hogy devizában kellene megtakarítaniuk, de legalább annyi kisbefektető bukik ilyenkor, mint ahányan nyernek ezen a befektetésen. Hogy mikor és hogyan érdemes devizát váltani ilyen helyzetekben, arról ebben az anyagban írtunk.
A tengerentúlon dőlhet el a forint sorsa
Ezen kívül az Egyesült Államokból érkező makrogazdasági adatok lehetnek hatással a forint árfolyamára is. Egy úgynevezett beszerzési-menedzser index adatára várnak csütörtökön, amelyből kiderülhet, mennyire erősödik az USA gazdasága. Emellett munkaerőpiaci adatok is érkeznek csütörtökön és pénteken, amelyek szintén fontos támpontot adnak az ottani jegybank szerepét betöltő Fednek a monetáris politikát illetően.
Ha ezekből az adatokból arra lehet következtetni, hogy a vártnál rosszabb állapotban van az USA gazdasága, az lazítást, és ezzel a dollár gyengülését, és a forint erősödését hozhatja. Ha viszont jól teljesít az Egyesült Államok, akkor kevesebb, a dollár gyengítésével járó intézkedés várható, így tovább gyengülhet a forint.
Visszatért az árfolyam 2022-be
A forint utoljára 2022 végén volt 400-as euróárfolyam felett. Az orosz ukrán-háború kitörése után kezdett meredeken gyengülni, és 2022 őszőn áttörte a 430-as árfolyamot is, akkor azonban az MNB drászatikus kamatemeléssel megfogta a gyengülést, és visszaszorította az árfolyamot. A hatalmas reálkamattal védett forint azóta 2023 óta a 400-as szint alatt volt, volt időszak, amikor 370 alá erősödött az árfolyam. Az elmúlt hónapokban azonban egyre többet volt 395 közelében, és ezért várható volt, hogy ilyen szinten egy rossz hazai vagy nemzetközi hír már képes lesz újra 400-ig vagy afölé gyengíteni.