Pénteki sajtóhírek szerint újfent meghosszabbodhat Magyarországon a hitelmoratórium. Érdemes lehet ugyanakkor mindenkinek végiggondolni, hogy él-e a felkínált lehetőséggel, egy újabb év törlesztési szünet ugyanis jócskán megemeli majd a teljes visszafizetendő összeget.
Pénteki sajtóhírek szerint újfent meghosszabbodhat Magyarországon az elvileg 2021. június 30-án kifutó hitelmoratórium, melyet a kormány még 2020 márciusában vezetett be, hogy enyhítse a koronavírus-járvány társadalomra gyakorolt hatását.
“A moratórium időszaka alatt a hiteleket nem kell törleszteni, a fennálló tartozásra ugyanakkor a kamat továbbra is ketyeg, az így összegyűlt összeget pedig a moratórium végét követően, a hitel fennmaradó időszaka alatt, egyenlő részletekben kell majd havonta visszafizetni” – közölte Forrás Dávid, a Bank360 tartalomfejlesztési vezetője.
A szabályozás szerint a törlesztőrészlet nem nőhet meg a moratóriumot követően, így pedig a hitelek futamideje fog nőni, ami azt eredményezi, hogy több ideig van az adósnál a bank pénze, aminek köszönhetően a moratórium alatt összegyűlt összegnél nagyobb mértékben nő majd a teljes visszafizetendő összeg.
De mennyivel kell majd többet visszafizetni?
Vegyünk egy konkrét példát. Amennyiben valaki 2019 júniusában vett fel egy 10 millió forintos lakáshitelt 20 évre 4,75 százalékos kamattal, akkor havonta 64 622 forintot kezdett el törlesztésként fizetni. A kamatok és egyéb körülmények változatlansága mellett ez azt jelentette, hogy előreláthatólag 20 év alatt 15,5 millió forintot fizetett volna vissza.
Ezzel szemben, ha 2020 márciusában a hitelfelvevő élt a kínálkozó lehetőséggel, és félbeszakította a törlesztést, akkor ennél biztosan többet kell majd a végén fizetnie, hogy mennyivel többet, az attól függ, hogy mikor folytatja a törlesztést.
1. A moratórium eredeti vége: 2020. december 31.
A moratórium eredetileg 2020. december 31-ig tartott volna. Ha valaki másnaptól folytatta a hitel törlesztését, akkor a már említett konstrukció esetében 370 ezer forintnyi kamat gyülemlett fel a moratórium tartama alatt. A hitel futamideje – a moratórium időszakát nem számolva – 9 hónappal emelkedett, a teljes visszafizetendő összeg pedig 15,5 millió forintról 16,1 millió forintra nőtt.
2. A moratórium jelenleg érvényben lévő vége: 2021. június 30.
A kormány eredeti szándéka szerint 2021-ben már csak néhány társadalmi csoport maradhatott volna a moratóriumban, ám egy 2020. decemberi döntés alapján végül nem került sor korlátozásra, a 2020. március-decemberi időszakhoz hasonlóan, mindenki számára meghosszabbodott a törlesztési szüneteltetés időszaka – hacsak nem kérte ennek ellenkezőjét a bankjától.
Ha a fenti hitel törlesztését továbbra sem kezdték meg, akkor a futamidő már kilenc helyett 15 hónappal, a teljes visszafizetendő pedig 540 ezer forint helyett 930 ezer forinttal emelkedett meg.
3. Augusztus végéig maradunk a moratóriumban
Pénteki sajtóhírek alapján augusztus végéig mindenki maradni fog a moratóriumban, aki jelenleg benne van, amennyiben nem kéri a bankjától a törlesztés folytatását. Ebben az esetben a további két hónap szüneteltetésnek köszönhetően a teljes futamidő (a moratórium időszakát továbbra sem számolva) 17 hónappal, a teljes visszafizetendő pedig 1,1 millió forinttal emelkedik az eredetileg tervezett kondíciókhoz képest.
4. Jövő júniusig nem fizetünk
A legnagyobb emelkedéssel akkor kell számolni, ha valaki úgy dönt majd, hogy jövő június végéig bent marad a moratóriumban. Erre a pénteki hírek alapján akkor lesz lehetősége, ha ezt külön kéri, automatikusan tehát nem fog már tovább nyúlni a törlesztési szüneteltetés időszaka. Ebben az esetben már 2 évnél is többel fog meghosszabbodni a teljes törlesztési időszak, amely így 240 helyett 267 hónap lesz, az eredetileg visszafizetendő 15,5 millió forint helyett pedig 17,2 millió forintot kell majd visszafizetni a hitelt folyósító banknak.
Ez azt jelenti, hogy a további egy év hosszabbítás közel 800 ezer forinttal növeli meg a teljes visszafizetendő összeget, ezt pedig érdemes majd figyelembe venni, mikor arról dönt egy adós, hogy folytatja-e a hiteltörlesztést.