Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára a Közösségi Élet Újraindításáért Felelős Operatív Törzs sajtótájékoztatóján utalt arra, hogy a hitelmoratóriummal továbbra is támaszt kívánnak nyújtani a nehezebb helyzetben lévőknek. Ez a kijelentés arra utal, hogy a korábbi sajtóinformációknak megfelelően valóban csak egy szűkebb kör számára, rászorultsági alapon lehet majd az általános törlesztési moratórium vége, szeptember 30. után továbbra is részt venni a programban, várhatóan 2022 júliusáig. A hitelfizetés szeptember után is fennálló felfüggesztését így minden bizonnyal már egyénileg, külön kell kérni, az ezt nem kérők pedig automatikusan kilépnek a törlesztési moratóriumból.
A részletek egyelőre még nem nyilvánosak, a VG információi alapján azonban azok kérhetnék majd rászorultsági alapon a moratóriumot, akik
-
nyugdíjasok,
-
gyermeket nevelnek,
-
vagy az előző évhez képest csökkent a keresetük (bármilyen mértékben).
A vállalkozások közül azok a cégek maradhatnának benne a moratóriumban, amelyeknél az árbevétel legalább 25 százalékkal csökkent az előző évhez képest.
A törlesztési moratórium a válság elején hathatós segítséget jelentett a rendszeres jövedelmüket elvesztő hitelfizetőknek, a hosszan elhúzódó program azonban jelentős terhet ró a moratórium utáni időszakra, hiszen hiába nem kamatozik a program során felgyülemlett kamat, így is tovább tart visszafizetni a megnövekedett teljes adósságot, ami a hosszabb futamidő alatt jelentősen magasabb visszafizetendő összeget jelent a hiteltörlesztők számára.
Például egy jövő júniusig meghosszabbított moratórium már 1,7 millió forintos többletköltséget jelentene a program elejétől számolva, egy válság előtt, 2019-ben felvett 10 milliós lakáshitel esetében.