A közelmúltban több módosítás is történt a csok szabályait illetően, ezek a támogatással vásárolt ingatlan tulajdonjogának átruházását is érintették. Összefoglaltuk, pontosan mi változott, illetve, hogy milyen feltételekkel szerezhet az igénylőn kívül más tulajdonjogot a csokos ingatlanban.
A csok segítségével vásárolt ingatlanokra szigorú előírások vonatkoznak, ezekről ebben a cikkben már írtunk korábban. Ezek közé tartozik, hogy a támogatás folyósítása után az állam javára 10 évig jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre. Emiatt a támogatással vásárolt ingatlant kivételes esetekben, és csak a rendeletben meghatározott módokon lehet eladni vagy másra átruházni. Januártól több enyhítés is történt ezzel kapcsolatban.
Mi változott?
A legfontosabb változás, hogy 2021. januártól nem minősül szerződésszegésnek, ha
- a lakásban a támogatott személy gyermeke tulajdonjogot szerez - korábban ez csak az igénylő elhalálozása esetén fordulhatott elő,
- a lakásban öröklés révén harmadik személy tulajdonjogot vagy haszonélvezeti jogot szerez - korábban csak közvetlen családtagok szerezhettek így tulajdonjogot, emellett a haszonélvezeti jog alapítására sem volt lehetőség,
- a lakásra közérdekű használati jogot alapítanak - erre korábban nem volt lehetőség.
Az engedmények az újépítésű és a használt lakásokra egyaránt vonatkoznak, ezen a téren nincs különbség.
A módosításnak köszönhetően kevesebb megkötésre kell odafigyelni az ingatlannal kapcsolatban, az állam javára bejegyzett jogok azonban továbbra is érvényesek - tehát az ingatlan kiadására továbbra sincs lehetőség, amíg fennáll a szerződés, emellett eladni is csak kivételes helyzetekben lehet a csokkal vásárolt ingatlant.
Arról, hogy mi vezethet a csok támogatás visszafizetéséhez, ebben a cikkben írtunk bővebben. A csok igénylés feltételeiről itt olvashatsz.