Vállalkozó

Milyen vállalati hitelek közül válogathatnak a magyar cégek? - 1 rész: Forgóeszközhitel

Vállalkozó

Milyen vállalati hitelek közül válogathatnak a magyar cégek? - 1 rész: Forgóeszközhitel

Bank360 tartalom
2020-10-02 Frissítve: 2023-01-23
2020-10-02 Frissítve: 2023-01-23
10431167

A forgóeszközhitel rövid vagy középtávú célra igényelhető hitel. Amint a neve is mutatja, azt a célt szolgálja, hogy a vállalkozás olyan eszközökre használja fel a hitelt, amelyek rövid távon, nagyjából 1 évig vesznek részt a termelési folyamatban. Például présgépet és traktort nem forgóeszköz hitellel érdemes vásárolni, de alapanyagot már igen.

 

A vállalati hitelt a vállalkozó a majdani bevételéből fogja törleszteni, azaz első sorban likviditási támogatást nyújt szemben a beruházási típusú hitelekkel, ahol a majdani árbevétel-növekményből megy majd a törlesztés. Tipikusan akkor van jelentősége egy ilyen hitelnek, ha a vállalkozás felhalmozza a készleteit, majd a bevétele a termékek értékesítéséből, feldolgozásából később keletkezik.

 

Mire jó a forgóeszközhitel?

 

A forgóeszközhitel hasonló a folyószámlahitelhez a tekintetben, hogy a várhatóan nem egyenletes pénzáramok miatt adódó likviditási problémákat küszöböli ki. Jelentős különbség azonban, hogy a folyószámlahitelt csak akkor lehet felhasználni, ha a vállalkozás folyószámlájáról elfogyott a pénz. Vagyis először el kell költeni a saját forrást, majd jöhet a hitel. A forgóeszközhitel esetében nem így van. A folyószámla egyenlege és a hitel felhasználása nincs összefüggésben.

 

A forgóeszközhitel futamideje lehet akár éven belüli is, de lehet középtávú is. Utóbbi esetben akár 3-5 év is lehet a futamidő, ugyanakkor a Bank360 megfigyelése szerint jellemzően három évben határozzák meg ezt az időszakot a bankok. 

 

Egyszeri és megújuló

 

Típusát tekintve kétféle megoldás jöhet szóba. 

 

Az egyszeri forgóeszközhitel viszonylag egyszerű: a bank folyósítja az adott összeget, amelyből a vállalkozás megvásárolja a kívánt eszközöket, majd törleszti a hitelt. 

 

A rulírozó hitel ennél valamelyest kifinomultabb. Itt egy keretből gazdálkodhat a vállalkozó: amit elköltött, azon összeg után fizeti a kamatot. A keret addig használható, amíg ki nem merül, és mindig használható, amikor az pozitív. Vagyis folyamatosan megújul, ám a hitel feltételeit a bank jellemzően évente felülvizsgálja.

 

Hogy mekkora hitelkeretet kaphat egy cég, előre természetesen nem lehet megállapítani. Ám mivel itt a működéshez szükséges készletek, gyorsan kipörgő eszközök beszerzéséről és azok finanszírozásáról van szó, ezért a vállalkozás bevételeihez érdemes mérni a keretet. 

 

Hol igényelhető?

 

Nem csak piaci alapon, de állami támogatással is kaphatunk forgóeszközhitelt:

 

Az NHP Hajrá keretében legfeljebb 2,5 százalék kamattal lehet igényelni három évre. Forgóeszközhitelként legfeljebb akkora összeget igényelhet a vállalkozás, amekkora nem haladja meg a 
 

  • vállalkozás készletállományának, 
  • a nem lejárt, valamint legfeljebb 30 napja lejárt vevőköveteléseknek, 
  • és a személyi jellegű ráfordításnak
     

az együttes összegét.

 

Az NHP Hajrát kínáló bankok ajánlatai több feltételben is eltérhetnek. Ha erre a kölcsönre van szükségünk, érdemes összehasonlítani az ajánlatokat a Bank360.hu NHP Hajrá Kalkulátorral!

 

A KAVOSZ által kínált Széchenyi-hitelek között is van forgóeszközhitel, rendkívül alacsony kamattal. Maximum 250 millió forint lehet a hitelösszeg, viszont  nem haladhatja meg a vállalkozás 2019. évi bérköltségének kétszerese (2019-ben alakult vállalkozások esetén a működés első két évére becsült bérköltség kétszerese) vagy 2019. évi árbevételének 25 százaléka közül a magasabb összeget. Az ügyleti kamat évi fix 0,2 százalék, a futamidő 2 vagy 3 év.

 

A  Bank360 Széchenyi hitel kalkulátor segítségével szintén könnyedén választhatjuk ki, hogy melyik kölcsöntípus lehet a legnagyobb segítségünkre. A lehető legpontosabb eredményért érdemes megadni a bankszámlahaszánlati szokásainkat is a kalkuláció során.

 

A Magyar Fejlesztési Bank járvány miatt kínált krízishitele szintén használható forgóeszköz-finanszírozásra 1 - 150 millió forint között. Az ügyleti kamat maximum 2,5 százalék. A technológiai és versenyképességi hitelprogram akár ötéves futamidővel is igénybe vehető maximum 300 millió forintig, ami különösen előnyös lehet a kisebb vállalkozások számára, hiszen az ügyleti kamat 0 százalék.

 

Mindig számolni kell 

 

Mielőtt vállalkozásunk hitelt venne fel, mindenképpen utána kell számolni, milyen konstrukció éri meg igazán. Lehet, hogy bizonyos programok támogatott kamatozásúak, de ha nem tudja kihasználni a cég az előnyöket, akkor a támogatás önmagában nem sokat ér. Egy vállalati hitel esetében a rövid távú megtérülés mellett fontos azt is számításba venni, hogy mi a cég hosszú távú terve, és hogy a hitel eredményeképpen milyen mutatókban várható javulás. A vállalati hitelek lényege ugyanis mindig az, hogy a hitelfelvétel révén a cég több, eredményesebb, értékesebb legyen.

 

Promóció

Ne maradj le semmiről, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek

Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text

Születési dátum

bezárás Köszönjük, a választott bank hamarosan keresni fog Téged!
Értékeld a Bank360-at!