
Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram 2023

Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram 2023
A kormány meghirdette 700 milliárd forintos hitelkerettel a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramot. A kkv-k mellett a nagyvállalatok is részt vehetnek benne. A keretösszeget március elején 1000 milliárdra emelték.
A vállalati hitelezés élénkítése és a recesszió elkerülése érdekében a kormány létrehozza a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramot (BGH) 700 milliárd forintos keretösszeggel. A hitelprogram 2023 februárjában indult. A keretösszeget március elején 1000 milliárdra emelték.
A gazdaságfejlesztési tervek része
Ezzel a kormány 2023-ban már mintegy 3000 milliárd forintnyi, azaz a GDP 4 százalékának megfelelő finanszírozási forrást biztosít a vállalatok számára a Magyar Fejlesztési Bank és az Eximbank hitel- és tőkeprogramjain, valamint a Széchenyi Kártya (SZKP) programokon keresztül. A kis cégeknek továbbra is ez utóbbit ajánlják, a feltételek alapján nem éri meg átlépni az SZKP-ból az új programba.
Különböző célokra használható fel
A BGH-programot lebonyolító Eximbank a vállalatok számára nem csupán export-, hanem valamennyi célra felhasználható forint és euró alapú hitelt nyújt, így beruházási- és forgóeszközhitel is elérhető. A vállalatok méretbeli megkötés nélkül vehetik fel a hiteleket, így a kis- és középvállalatok mellett a nagyvállalatok is hozzáférnek a kedvezményes hitelekhez. A források a hitel méretétől függően kereskedelmi bankokon, vagy közvetlenül az Eximbank keresztül érhetők el, de minden hitelfelvétel mögött az Eximbank által biztosított forrás áll majd.
Segít az NHP-s hitelek refinanszírozásában
A program rendkívüli segítséget jelent a vállalkozásoknak abban, hogy a jelenlegi magas kamatkörnyezetben is olcsó forrásokhoz jussanak, valamint lehetőséget biztosít, hogy a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjában korábban felvett, 2023 során nagy összegben lejáró hiteleiket refinanszírozhassák. Ezek lejáratával a vállalati hitelek refinanszírozási kockázata jelentősen megnő, mivel a korábbi alacsony, 2,5 százalékos kamatszintekkel szemben a magyar vállalatok 20 százalék feletti hitelkamatokkal szembesülnek.
Az Exim és a Gazdaságfejlesztési Minisztérium sajtótájékoztatóján később közölték: 2023-ban mintegy 300 milliárd forintnyi hitel jár le, amelyet még 2020-ban az NHP Hajrá keretében nyújtottak a bankok, de vannak olyan tízéves NHP-s hitelek is ezek mellett, amelyeket 2013-ban vettek fel, és most refinanszíroznának a cégek.
A Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram termékei a futamidő végéig fix kamat mellett lesznek elérhetők, forint hitel esetén jellemzően legfeljebb 6 százalékos, euró hitel esetében jellemzően legfeljebb 3,5 százalékos szinten. A program az energiahatékonyságot javító beruházásokhoz még ennél is kedvezőbb kamatokat kínál.
A BGH program keretében a 700 milliárd forintnyi forrásból 450 milliárdot beruházási célra, 150 milliárdot forgóeszközökre, 100 milliárdot pedig zöld hitelcélokra szánnak. A program hivatalosan 2023. december 15-ig tart, de az Eximnél eleve arra számítottak, hogy addigra bőven kimerülhet a keret, amelyet szükség esetén bővíthetnek. Ez meg is történt, február végén a forgóeszközhitelek, március elején pedig a beruházási hitelek igényléseinek befogadását függesztették fel. Ezt követően a kormány bejelentette március 9-én, hogy a hitelprogram keretösszegét 1000 milliárd forintra emeli.
A Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram a következő alprogramokból áll:
- Baross Gábor Újraiparosítási Forgóeszközhitel (a beérkezett hiteligények alapján február végén felfüggesztették a további kérelmek befogadását)
- Baross Gábor Újraiparosítási Beruházási Hitel (a beérkezett hiteligények alapján március elején felfüggesztették a további kérelmek befogadását)
- Baross Gábor Újraiparosítási Zöld Hitel
- Baross Gábor Újraiparosítási Lízing
- EXIM Export Előfinanszírozó Beruházási Hitel
- EXIM Export Előfinanszírozó Forgóeszközhitel
- Jövő Exportőrei Beruházási Hitel
- Jövő Exportőrei Forgóeszközhitel