Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Eddig sem volt könnyű, most még nehezebb lesz hitelhez jutni

2023-02-04|Frissítve: 2023-02-26

Tovább szigorítják a bankok 2023-ban a hitelezési feltételeiket, és arra számítanak, hogy a korábbinál több kölcsön dől majd be. Főleg az autóhiteleknél lehetnek problémák. 

 

Ismét felmérte a Magyar Nemzeti Bank (MNB), mire készülnek a hazai bankoknak a hitelekkel kapcsolatban. A jegybank negyedévente végzi el ezt a hitelezési felmérést, legutóbb az idén januárban kérdezte meg a bankokat. A válaszok alapján a vállalkozások biztosan nem fognak örülni, ugyanis a bankok többsége a következő félévben még tovább szigorítja a hitelfeltételeket, pedig már 2022 utolsó negyedévében is nehezítették a kölcsönhöz jutást a romló gazdasági kilátásokra és iparágspecifikus kockázatokra hivatkozva. 

 

Kellett nagyon az új hitelprogram

 

A vállalatoknál általában a bankok nettó értelemben vett 29 százaléka jelezte, hogy szigorítást tervez, a kkv-nál már nettó 40 százalék mondta ezt. Ez azt jelenti, hogy 40 százalékkal több bank tervez szigorítást, mint amennyi nem változtat, esetleg enyhíti a feltételeket. Utoljára a covid-járvány első hullámában döntöttek hasonlóan nagy arányban a bankok a vállalati hitelek szigorításáról. 

 

A cégeknek viszont kellene a hitel. A forinthitelek és a hosszú lejáratú hitelek iránt ugyan csökkent a kereslet, de a devizahitelek iránt - ezek kamata jóval alacsonyabb lehet - a bankok 70 százaléka, a rövid lejáratú hitelek esetében pedig 31 százaléka számolt be élénkülő keresletről, melyek iránt 2023 első félévében tovább bővülhet a kereslet a válaszadók szerint. Ezt a kormány is észrevette, vélhetően ennek is köszönhetően indult el február 1-jén a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram (BGH). A forinthitelek és a hosszú lejáratú - jellemzően beruházási hitelekért viszont az idén sem fognak tolongani a cégek a bankok szerint. 

 

A lakosság is hoppon maradhat, ha kölcsönre vár

 

Már a tavalyi utolsó negyedévben is több bank szigorított a belső adósságfékszabályain a lakáscélú hiteleknél, az idén pedig újabb hitelintézetek állhatnak be a sorba. A pénzügyi intézmények ugyanis úgy látják: romlik az ügyfeleik hitelképessége, és a gazdasági kilátások is bizonytalanok maradtak. Nyilvánvaló: ha nőnek az élelmiszerárak, a rezsiszámlák, a korábbi jövedelemből nem biztos, hogy ugyanúgy tudnak törleszteni az adósok, mint korábban. 

 

Lakáshitelt egyre kevesebben akarnak felvenni már így is a magas kamatok miatt. Jóformán az összes banknál csökkent a kereslet, és több hitelintézet arra számít, az idén kevesebben akarnak majd lakáshitelt. 

 

A főként személyi kölcsönöket jelentő fogyasztási hitelek feltételein is szigorítottak a bankok már tavaly év végén is, elsősorban a felárak emelkedtek. A hitelintézetek arra hivatkoztak: nőttek a forrásköltségeik, és a gazdasági kilátások is romlottak. 

Mivel az ügyfelek hitelképessége is rosszabb lehet a jövőben, jó néhány bank épp ezért további szigorítást fontolgat. Különösen sok bank tervezi a szabad felhasználású jelzáloghitelek feltételeinek szigorítását. 

 

A csökkenő fogyasztói bizalommal együtt az ilyen hitelek iránti kereslet visszaesését a bankok 80 százaléka érzékelte a negyedik negyedévben, 2023 első és második negyedévében pedig nettó 26 százalékuk számít további keresletcsökkenésre ezen a területen.

 

Több lesz a bedőlt hitel

 

Az MNB Hitelezési felmérése arra is kitért, mit várnak a bankok a már meglévő állománytól, nőhet vagy csökkenhet-e a bedőlések aránya. Egyértelműen minden lakossági hitelezési területen romlást várnak az idén a hitelintézetek, így a lakáscélú, a szabad felhasználású jelzálog-, a fogyasztási és autóhiteleknél, valamint az egyéb hiteltípusoknál is. 

 

A vállalati hitelpiacon is romló portfóliókra számít a bankszektor a kisebb és a nagyobb vállalatok kölcsöneinél egyaránt. Egyes speciális területeken különösen sok bank számít a portfóliók romlására, ilyenek például az üzleti célú ingatlanokon belül a bevásárlóközpontok.

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram
2023-01-23

Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram

A kormány meghirdette 700 milliárd forintos hitelkerettel a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramot. A kkv-k mellett a nagyvállalatok is részt vehetnek benne. A keretösszeget márciusban 1000 milliárdra emelték, 2024-től pedig újabb 200 milliárd forinttal.

Elolvasom
Befagytak a hitelkamatok a bankoknál az enyhe januárban
2023-01-04

Befagytak a hitelkamatok a bankoknál az enyhe januárban

Több mint egy évet kell visszalapozni a naptárban, hogy olyat lássunk, amit 2023 január elején: egyetlen nagybank sem hajtott végre számottevő általános kamatemelést sem a személyi kölcsöneinél, sem a lakáshiteleinél.

Elolvasom
Csúcson a babaváró, mélyben a lakáshitel, csökkent a személyi kölcsön
2023-02-01

Csúcson a babaváró, mélyben a lakáshitel, csökkent a személyi kölcsön

Sokan hitték, hogy itt a vége: úgy vették fel a fiatal házaspárok a babaváró hitelt, decemberben, mintha ez lett volna az utolsó lehetőségük erre. Míg a támogatás minden idők negyedik legerősebb hónapját zárta, addig a lakáshitelek piaca tovább zuhant, és hatéves mélyponttal zárta az évet - írja a Bank360.hu. A lekötött betéti kamatok még tovább emelkedtek.

Elolvasom
Ekkora törlesztőre kapnak személyi kölcsönt az átlagos nyugdíjasok
2023-02-27

Ekkora törlesztőre kapnak személyi kölcsönt az átlagos nyugdíjasok

A bankok 100 ezer forinttól, más pénzügyi szolgáltatók ennél kisebb összegű nyugdíjra is nyújtanak személyi kölcsönt. Most 170 ezer forintos nyugdíjjal kétmilliós hitelt két évre havi 57 ezer forintos törlesztővel lehet felvenni.

Elolvasom