Hatályos a rendelet, amely alapján a zöldkártyát már fekete-fehér alapon is ki lehet állítani.
Az összes gépjármű-felelősségbiztosítással foglalkozó biztosító számára kötelező októbertől a zöldkártya fekete-fehér alapszínű kibocsátása.
Miért fontos, hogy változik a zöldkártya színe?
A nemzetközi egyezmények alapján a zöld szín a zöldkártya érvényességi feltétele. A nem zöld papírra kinyomtatott zöldkártya eddig érvénytelennek számított. Ez azonban változott az új rendelettel.
A színváltás oka, hogy így egyszerűbben kiállítható a zöldkártya. Már most több tízezer olyan biztosított van a Magyar Biztosítók Szövetsége szerint, akik elektronikus úton kapták meg a kártyájukat. Nekik így zöld papír helyett elegendő hagyományosan, fekete-fehér színben nyomtatni, ami nagy könnyebbség lehet például hétvégén, vagy utazás előtt.
Mire jó a zöldkártya?
A zöldkártya a gépjármű biztosítási fedezetének nemzetközi igazolására szolgál. Tehát az itthon megkötött gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés nem csak itthon érvényes, hanem kiterjed az Európai Gazdasági Térség tagállamainak területére, valamint Svájcra és azon további országokra, amelyekkel erről kétoldalú megállapodás született. A zöldkártya kiállítása díjmentes.
Az uniós rendszámtábla is megteszi
Nem csak a zöldkártyával igazolhatjuk, hogy rendelkezünk szükséges kgfb-vel. Az összes uniós tagállam elfogadja a fedezet igazolásául a megkülönböztető országjellel ellátott forgalmi rendszámtáblát is. |
Hol érvényes a zöldkártya az EGT-n kívül?
Nemcsak a gazdasági térség tagjainál, de azokban az országokban is érvényes a zöldkártya, amelyek csatlakoztak a Zöldkártya Rendszerhez. A Magyarországgal határos országok közül jelenleg csak az Ukrajnába való belépéskor kell a zöldkártya. Az országok frissülő listáját itt találhatjuk. Ha olyan országba utazunk autóval, amely csak a Zöldkártya Rendszer tagja és mi nem rendelkezünk érvényes zöldkártyával, az országba történő belépéskor felelősségbiztosítást kell kötnünk az országra érvényes feltételekkel.
Hol igényelhetünk zöldkártyát?
A kártyát annál a biztosítónál igényelhetjük, ahol a kgfb-t kötöttük. A kártyát jellemzően automatikusan kiküldi a biztosító postán vagy e-mailben.