Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel: hogy ne érjék meglepetések a törlesztés során!

2021-05-17|Frissítve: 2023-03-26

Az MNB által minősített hiteltermék garantálja a kiszámíthatóságot.

 

Amikor otthonteremtés előtt állunk, számos kérdést szükséges átgondolnunk. Legfontosabb, hogy a kisebb vagy nagyobb átalakításhoz, esetleg új lakás vásárláshoz mennyi pénzre van szükségünk, és ha lakáscélú kölcsönt igényelnénk, a hitelintézetek sorra növekvő kínálatából mi alapján válasszunk. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) célja, hogy tovább erősítse az ügyfelek érdekeinek védelmét, a családok vagyonának biztonságát és a kiszámítható hitelezést. Ezen szigorú kritériumok mentén hívta életre a Minősített Fogyasztóbarát védjegyet. A minősítéssel rendelkező hiteltermékek töretlen népszerűségnek örvendenek a lakosság körében.

 

Lakossági hitelezés: a lakosság érdeke az első

A lakossági hitelezési folyamatokban az elmúlt években jelentős változások történtek. Jóval szélesebb lett a hitelintézetek által kínált konstrukciók köre. A hiteligénylési kedv és a bankok közötti verseny élénkülése egyértelműen az ügyfelek érdekét szolgálja. Fontos azonban, hogy a hitelek számának bővülése mellett a hitelezési feltételek is módosultak, az erősödő szabályozási környezetnek köszönhetően jóval kiszámíthatóbbá vált a hitelfelvétel és a törlesztési időszak.

 

A jegybank adósságfék rendelete 2015. január 1. napjától léptette életbe a JTM, azaz a jövedelemarányos törlesztési mutató alkalmazását. Ez a hitelfelvevő jövedelmének meghatározott arányában maximalizálja az új hitelfelvételkor vállalható törlesztési terheket. Az MNB adósságfék rendelete egy másik mutatószámot, a hitelfedezeti mutatót (HFM) is bevezetett, amely a jelzáloghiteleknél a fedezetek (lakásérték) arányában korlátozza a felvehető hitelek nagyságát. Az adósságfék szabályokkal a jegybank célja, hogy a kiszámítható törlesztőrészletű, fix kamatozású hitelek felé terelje a lakosságot, csökkentve ezzel az eladósodás kockázatát és védve a háztartások fenntartható költségvetési szerkezetét.

 

Az ügyfelek pénzügyeinek biztonságát célzó eszközrendszert az MNB a fogyasztóbarát minősítéssel is bővítette, 2017-ben elsőként a lakáshitelek piacán. A kereskedelmi bankok kínálatába kerülő minősített termékekkel a jegybank célja, hogy a fix kamatterhet jelentő, hosszabb kamatperiódus mellett nyújtott hitelek minél szélesebb körben elterjedjenek, és ösztönözze a hitelek gyors és ügyfélbarát hozzáférhetőségét, valamint a digitalizációt. A fogyasztóbarát védjegyre a hazai kereskedelmi bankok és hitelintézetek pályázhatnak termékeikkel, amelyek akkor kaphatják meg a minősítést, ha megfelelnek a jegybank szigorú kritériumrendszerében foglaltaknak.

 

Fogyasztóbarát lakáshitel: akár új, akár meglévő otthonra

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek igényelhetőek új lakás vásárlásra, építésre vagy már meglévő otthon felújítására, korszerűsítésére, illetve bővítésére, sőt a hitelösszeg akár építési telek vásárlására vagy garázs, tároló építésére, megvételére is fordítható. A jegybank fogyasztóbarát védjegyét elnyert lakáshitelek hosszabb, 5, 10, 15 évre, vagy akár a teljes futamidőre rögzített kamatperiódust, ezzel kiszámíthatóságot ígérnek a törlesztésben A hitelek kedvező árazását támogatja a 3,5 %-os maximális kamatfelár is.

 

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelnél rejtett költségek sincsenek. A folyósításig felmerülő és az előtörlesztéshez kapcsolódó díjak maximális értékhez kötöttek. A folyósítási díj maximum a hitelösszeg 0,75 %-a, legfeljebb 150 ezer Ft lehet, valamint az előtörlesztési díj sem haladhatja meg az előtörlesztett összeg 1%-át.

 

A Minősített Fogyasztóbarát termékek mindegyikére jellemző az ügyfélbarát kiszolgálás és a lehető legtöbb ponton digitális ügyintézés, valamint fontos előnyük, hogy kiemelten gyors elbírálásra is számíthatunk. A hitelkérelem engedélyezéséről vagy elutasításáról a bank az értékbecslés rendelkezésre állásától számított 15 napon belül köteles döntést hozni. Kedvező elbírálást és a folyósítási feltételek maradéktalan teljesítését követően pedig a hitelező legkésőbb 2 munkanapon belül folyósítja az igényelt kölcsönt.

 

A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) és otthonteremtési kamattámogatás mellett is igényelhető Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelnél valóban a fogyasztók érdeke az első. Széleskörű felhasználhatósága miatt is a legjobb választás, ha gyors, olcsó és kiszámítható feltételekkel ellátott hitelt keres. Számoljon a fogyasztóbarát hitelekkel 2021-ben is!

 

A cikk megjelenését a Magyar Nemzeti Bank támogatta.

Promóció

Kapcsolódó címkék

Kapcsolódó cikkek

Eddig is jó volt a minősített fogyasztóbarát lakáshitel, de még jobb lesz
2023-02-06

Eddig is jó volt a minősített fogyasztóbarát lakáshitel, de még jobb lesz

A 2017-es bevezetése óta csaknem 190 ezren vettek fel minősített fogyasztóbarát lakáshiteleket. Ezek hamarosan még vonzóbbá válhatnak, és a kamatok csökkenésekor a kiváltásuk is olcsóbb lesz egy kedvezőbb kölcsönre. 

Elolvasom
Jönnek a kedvezményes zöld lakáshitelek
2023-03-27

Jönnek a kedvezményes zöld lakáshitelek

Hamarosan jöhetnek a zöld fogyasztóbarát lakáshitelek. Áprilistól legalább a kezdeti költségek egy részét el kell engedniük a bankoknak az ilyen kölcsönöknél, ha minősített fogyasztóbarát lakáshitelt választ az ügyfél.

Elolvasom

Legfrisebb hírek

Döntött a kormány: maradnak a kamatstopok
2025-06-18

Döntött a kormány: maradnak a kamatstopok

Év végéig meghosszabbítaná a kormány a diákhitelek kamatstopját, illetve a lakáshitelek kamatstopja is marad még fél évig.

Elolvasom
Mekkora lakáshitelre elég a jelenlegi  magyar nettó átlagkereset?
2025-06-17

Mekkora lakáshitelre elég a jelenlegi magyar nettó átlagkereset?

A 2025 áprilisában teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 708 300, míg a nettó átlagkereset 486 500 forint volt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) június 17-én közölt adatai alapján. Mindez azt jelenti, hogy a bruttó átlagkereset 9,8%-kal, a nettó átlagkereset 9,6%-kal, míg a reálkereset 5,2%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Ugyanezen időszakban a keresetek mediánértéke még ennél is nagyobb mértékben, 10,2%-kal emelkedett, elérve a bruttó 564 800, illetve a nettó 392 700 forintot.

Elolvasom