A jegybanki kamatvágások hatására a magasabb kamatokat kínáló kevés banki betéti ajánlat is olvadozni kezdett. Mostanra egyetlen maradt 10 százalék felett, és találni még néhányat 8-9 százalék körül. A piac furcsaságait jól mutatja, hogy devizabetétre is magasabb kamatot lehet kapni, mint a bankok többségénél forintra. Körképünkben megnéztük, az újabb jegybanki vágás előtt hol lehet a legmagasabb betéti kamatokat elcsípni.
A pénzintézetek kínálatában a Gránit Banknál választhatunk a legtöbb ajánlat közül, jelenleg itt található az egyetlen 10 százalék feletti kamat is. Az alapkamathoz kötött KamatMax Plusz betét jelenleg 11 százalékos kamatot kínál. A betétlekötési idő ennél a 13 hónap. Ez furcsának tűnhet, de ezzel a Gránit kicselezi a betéti kamatstopot, mert azt csak maximum 12 hónapos lekötésig kell alkalmazni. Ennek a konstrukciónak a jegybanki alapkamathoz kötött a kamatozása, tehát az MNB következő lépése már érinti ennek a hozamát is. Szintén kiemelkedő, közel 10 százalékos kamatot kínál a KamatMax betét, 6 hónapos betétlekötést vállalva 9 százalékos kamatot érhetünk el vele. A kamat fix, a leköthető összeg pedig 50 000 - 19 999 999 forint között van.
A Gránit eBank betétje 8,50 százalékos, a Tripla3 betétje pedig 8,20 százalékos kamattal elérhető, a lekötési idő mindkét esetben 3 hónap. Ugyanennyi időre választható a Pay lekötött betét, 5,15 százalékos kamattal, mind fix kamatozással. A Felemelő betét sávos kamatozással érhető el, 6, 12 vagy 24 hónapra, ezek közül az egyéves kamatozik legjobban, az EBKM 5,45 százalék.
A Cetelem a legmagasabb, 9 százalékos kamatot a két évre lekötött betétekre adja. Az egyéves lekötések esetén jelenleg 8 százalék a kamat, de akkor is 7 százalékkal lehet számolni, ha nem kötjük le a pénzt, ennyit ugyanis a látra szóló kamatra is ad a Cetelem. Ha hosszabb betétlekötési időt választunk, akkor az éves kamat alacsonyabb: 3 év esetén 2,50, 4 év esetén 2,80, 5 év esetén pedig 3,50 százalék.
A Magnet Bank Prizma forint betétje 3 hónapos lekötésre kínálja a legmagasabb, 9,10 százalékos kamatot, 6 hónapra ez az érték 8,30, 12 hónapra pedig 7,02 százalék fix kamatozás mellett. Az Aktív Plusz közösségi betét azonban a jegybanki alapkamathoz van kötve és jelenleg 6,25 százalékot kínál. A következő jegybanki kamatvágás után ez az érték alacsonyabb lesz. Ugyanez a helyzet a Mentor Plusz betéttel is, mely szintén az alapkamathoz kötött. Netbankos lekötésnél a kamat szintén 6,25 százalék ennél a betétnél, a fiókban viszont egy százalékponttal kevesebb, 5,25 százalék. A két évre szóló Hűség betétnél az első kamatfizetési időszakban számolhatunk kiemelt kamattal: 3 hónap után 7, 4 hónap után 7,25 és 6 hónap után 7,50 százalékkal. A második kamatfizetési időszakban a hűség kamat 6,25 százalék, amire a lekötési idő végén további 0,20 százalék kamatprémiumot is ad a bank.
Az Oberbank legkedvezőbb betétje azok számára elérhető, akik legalább 8 millió forintot lekötnek. A kamatok az alábbiak szerint alakulnak:
- 1 hónapos lekötés esetén a kamat 9 százalék,
- 2 hónapos lekötés esetén a kamat 8,75 százalék,
- 3 hónapos lekötés esetén a kamat 8,50 százalék,
- 6 hónapos lekötés esetén a kamat 8,25 százalék,
- 9 hónapos lekötés esetén a kamat 8 százalék,
- 12 hónapos lekötés esetén a kamat 7,75 százalék.
A TOP betéthez azonban elegendő 100 ezer forinttal indítani. 3 és 6 hónapos lekötési időt választva 7,25 százalék a kamat, 9 hónapnál 7 százalék, 12 hónapnál 6,50 százalék, 18 hónap esetén pedig 4,85 százalék.
Az OTP Bank két betétakciót is kínál speciális feltételekkel. A Bónusz forint betét 6 hónapos lekötésre kínál 7 százalékot a 2023. szeptember 5. és 2023. november 15. között lejáró Egyéves Magyar Állampapírok és lejáró Bónusz betétek összegéig. A másik ajánlat a Prémium forint betét szintén fél éves lekötésre nyújt 7 százalékos kamatot. Ennek a feltétele, hogy az ügyfélnek legyen Bázis számlája, ami mellé a Prémium Next szolgáltatást is igénybe veszi. Utóbbinál alapfeltétel a legalább nettó 700 ezer forintos rendszeres jövedelem vagy a legalább 10 millió forintos megtakarítási összeg. Mindkét akciós ajánlatnál legalább 100 ezer forintot kell lekötni.
Érdemes devizabetétet lekötni?
Az elemzők elképzelhetőnek tartják a forint árfolyamának gyengülésére az elkövetkező hónapokban, ami a figyelmet a deviza alapú befektetések felé fordíthatja, illetve a már abban lévő megtakarításokat is tartósan abban tarthatja. A bankoknál általában euróban és dollárban tudunk megtakarítani, de van, ahol több deviza közül is választhatunk. Néhány kivételtől eltekintve azonban érdemi kamatot azonban ezekre a betétekre sem adnak. A kivételeket azok között találjuk, ahol a forintra is értelmezhető kamatot adnak
A Gránit Bank az egyszerű euró alapú betétet az alábbi feltételekkel kínálja:
- 1 hónapos lekötés esetén a kamat 1,45 százalék,
- 3 hónapos lekötés esetén a kamat 1,75 százalék,
- 6 hónapos lekötés esetén a kamat 2,25 százalék,
- 12 hónapos lekötés esetén a kamat 3,25 százalék.
A minimálisan leköthető összeg 350 euró.
Dollárból legalább 500 kell a lekötéshez,
- 1 hónapos lekötés esetén a kamat 3 százalék,
- 3 hónapos lekötés esetén a kamat 3,25 százalék,
- 6 hónapos lekötés esetén a kamat 3,50 százalék,
- 12 hónapos lekötés esetén a kamat 4 százalék.
A MagNet Bank Prizma euró betéte 3 hónapra 1,70, 6 hónapra 2 százalékot kínál. A Hűség betétnél 6 hónapra 0,10 százalék a kamat, a dollárnál pedig 0,25. A Hűség betétnél 0,20 százalékos kamatprémiummal is számolhatunk.
Az OTP Bank jelképes kamatot ad a devizabetétekre, viszont a devizanemekben nagyobb a választék. Az eurónál, a dollárnál, az angol fontnál, a kanadai dollárnál, a norvég és a cseh koronánál, a lengyel zlotynál és az új török líránál bármilyen futamidőt választva 0,05 százalék a kamat. A svájci franknál, a svéd koronánál és a bolgár levánál 0,01 százalék az éves kamat, akárcsak a látra szóló devizabetéteknél.
Az Oberbank ennél azért magasabb kamatot kínál az euró alapú megtakarításokra. Legalább 400 euró egy éves lekötése esetén 2,75 százalék a kamat. Két évre 2, három évre pedig 1,50 százalékos kamat érhető el.