Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Kijött a rendelet: év végéig marad a betétek kamatstopja is

2023-09-26|Frissítve: 2023-12-01

Összeért a hitelek és betétek kamatstopja. Előbbi már eddig is december 31-ig lett meghosszabbítva, az utóbbit pedig egy hétfő esti kormányrendelet tolta ki újabb három hónappal az év végéig. A kamatplafon csak a nagy összegű lakossági betétekre és az intézményi befektetők pénzére vonatkozik.

 

Meg fogja érni az egyéves születésnapját a betétek kamatstopja. A kormány ugyanis hétfő esti rendeletében változtatás nélkül hosszabbította meg 2023. december 31-ig. Eredetileg 2022. november 22-étől vezették be a betéti kamatmaximumot, először 2023. március 31-ig. Ezt aztán először június 30-ig, majd szeptember 30-ig meghosszabbította a kormány, most pedig újabb 3 hónapot adott neki.

 

A kormányrendelet nem általános, mindenkire érvényes betéti kamatstopot határoz meg. Csak egyes intézményi befektetők (nyugdíjpénztárak, lakástakarékpénztárak, biztosítók, befektetési alapok) és a legalább 20 millió forintot elhelyező lakossági ügyfelek látra szóló és legfeljebb egyéves futamidejű betétjeiknek a kamatára vonatkozik a maximalizálás. Az érintett ügyfeleknek, illetve betétekre a bankok nem adhattak magasabb betéti kamatot a 3 hónapos Diszkont Kincstárjegy (DKJ) aukciós átlaghozamának mértékénél. Ez a kamatstop bevezetésekor 12,82 százalék volt, márciusban 14 százalék fölött járt, mostanra viszont 9,29-re süllyedt.

 

A kormány arra hivatkozva hozta, majd hosszabbította meg újra és újra a kamatstopot, hogy a “befektetők kihasználták a helyzetet, és olyan jövedelemre tettek szert, amely a jelenlegi helyzetben nem indokolt, ugyanis kockázatmentesen realizálták akár a 18 százalékos jegybanki irányadó kamatot”. Az MNB irányadó kamata mostanra 14 százalékra csökkent, a monetáris tanács keddi ülésén pedig várhatóan 13 százalékra, azaz az alapkamat szintjére mérsékli. A banki betétek vonzerejét az is rontotta, hogy a kormány július 1-től a betéti kamatokból származó jövedelmekre is kivetette a 13 százalékos szochót a 15 százalékos kamatadón felül.

 

A kormány más eszközzel is gátolta, hogy az intézményi befektetők valamint a gazdag privátbanki magánügyfelek a pénzüket a jegybank magas kamatán fialtassák. A kamatstop márciusi meghosszabbításakor megtiltotta a jegybanki diszkontkötvények vásárlását is mindazoknak, akikre a betéti kamatstop vonatkozott. Ezt a tilalmat azóta is a betéti kamatstoppal együtt hosszabbította, és így tett most is. Az indoklás itt is az volt, hogy “megakadályozza a méltánytalan jövedelemszerzést a jegybank által újonnan bevezetett diszkontkötvényeken keresztül”.

 

Az átlagos lakossági kisbefektetők nemcsak azért nem ütköznek a betéti kamatstopba, mert nincs 20 millió forintjuk, hanem eleve nem kapnak olyan magas betéti kamatot a bankoktól még a legjobb ajánlatokban sem, hogy vonatkozzon rájuk a korlátozás.

 

Ha a jegybank folytatja az év végéig a havi egyszázalékos kamatvágásokat, akkor a betéti kamatstop kikophat a rendszerből, az ugyancsak december 31-ig kitolt, lakossági jelzáloghitelekre és kkv-hitelekre vonatkozó kamatstop sorsa azonban bizonytalanabb. A vállalati hiteleknél feloldhatják januártól, azonban a lakáshiteleknél már eleve többlépcsős megszüntetésről beszélt a napokban a gazdaságfejlesztési miniszter, és ennek az első lépcsője sem okvetlenül január elején lesz.

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Már a lakossági betéteket is megfogta a kamatstop 
2023-07-03

Már a lakossági betéteket is megfogta a kamatstop 

Bevezetése óta először a sima lakossági betétekre is hat a szeptember végéig meghosszabbított kamatstop. Az állampapírpiaci hozamesés miatt a bankok már nem adhatnak 10,5-11 százalékos kamatot a nagy összegű betétekre, márpedig ekkorák a legjobb ajánlataik.

Elolvasom
Újabb három hónapot kapott a betétek kamatstopja
2023-06-26

Újabb három hónapot kapott a betétek kamatstopja

A június végén lejáró betéti kamatstopot további három hónappal meghosszabbította a kormány. A kamatmaximalizálás csak a nagy összegű lakossági betétekre és az intézményi befektetők pénzére vonatkozik, a kisbefektetők viszont egyébként se kapnak akkora kamatot, hogy beleütköznének a kamatplafonba.

Elolvasom
Addig marad a kamatstop, amíg nem lesz 10 százalék alatti alapkamat
2023-05-11

Addig marad a kamatstop, amíg nem lesz 10 százalék alatti alapkamat

Meghosszabbította a kormány a lakáshitelekre és kkv hitelekre vonatkozó kamatstopot június 30. utánra is. Mindaddig fennmarad ez az intézkedés, amíg a jegybanki alapkamat 10 százalék alá nem csökken. Ez legjobb esetben év végére következhet be, tehát valószínűleg még minimum december végéig fennmarad a kamatstop.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Kínai előny, európai fékek: nem egyenlő pályán zajlik az autóipari verseny
2026-02-16

Kínai előny, európai fékek: nem egyenlő pályán zajlik az autóipari verseny

Az európai autóipar egyszerre küzd technológiai kényszerekkel, szigorodó környezetvédelmi szabályokkal és egyre erősebb kínai versennyel. Hanczár Zsolt, az Euroleasing Zrt. gépjármű divíziójának igazgatója szerint a jelenlegi helyzet nem pusztán piaci folyamatok eredménye: a támogatási rendszerek, az uniós szabályozás és a globális ellátási láncok átalakulása együtt nehezítette meg a szektor jövőjét. Az elektromos autók terjedése közben egyre több kérdés merül fel arról is, mennyire fenntartható és gazdaságos az az út, amelyre Európa rálépett.

Elolvasom
Hamarosan indul a lakásbiztosítási kampány - sokaknak mentőöv lehet a váltás
2026-02-15

Hamarosan indul a lakásbiztosítási kampány - sokaknak mentőöv lehet a váltás

Fontos dátum közeleg: márciusban már harmadik alkalommal indul el a lakásbiztosítási kampány, amely során az ügyfelek a szerződés évfordulójától függetlenül válthatnak biztosítást. Az ezzel kapcsolatos tájékoztató levelet február közepéig kellett kiküldenie a biztosítóknak.

Elolvasom
Kihirdették a Mastercard – Év Bankja 2025 verseny győzteseit
2026-02-14

Kihirdették a Mastercard – Év Bankja 2025 verseny győzteseit

Az OTP Bank nyerte a Mastercard - Év Bankja 2025 program fődíját. A magyar bankszektor egyik legrangosabb szakmai megmérettetésén a szakmai zsűri döntése alapján a Daily Banking szegmensben az OTP Bank, az Innovation szegmensben a Gránit Bank, míg a Beyond Banking szegmensben a K&H Bank nyújtotta a legkiemelkedőbb teljesítményt.

Elolvasom