6 híján 1000 milliárd forintnyi babaváró hitelt folyósítottak a bankok 2019 júliusa óta - derült ki a Bank360.hu elemzéséből, amit a Magyar Nemzeti Bank által közzétett folyósítási adatokból készített.
Októberben nagyjából az elmúlt hónapok trendje alapján alakult a fogyasztási hitelezés a jegybanki statisztikák szerint: októberben is a tavasz óta tartó alacsony szinten maradt az új kihelyezett személyi kölcsön volumen. Szemben a személyi kölcsönökkel, a babaváró hitel folyósítását nem vetette vissza jelentősen a koronavírus járvány, októberben is válságállóbbnak bizonyultak.
Minek köszönhető a személyi kölcsönök iránti érdeklődés lanyhulása, miközben a babaváró hitel továbbra is népszerű?
- A személyi kölcsönök folyósítása a THM-plafonra vonatkozó kormányrendelet megjelenését követően időszakosan leállt. Ez a változás nem érintette a babaváró hiteleket, így azokat közel zavartalanul vehették igénybe a házaspárok.
- A babaváró hitel gyerekvállalással kamatmentessé tehető, míg a személyi kölcsönöknél “csupán” számlanyitáshoz vagy jövedelem érkeztetéshez kötött kamatkedvezmények vehetők igénybe.
- A babaváró hitel a személyi kölcsönökkel szemben beszámítható önerőként egy lakásvásárláshoz - erről ebben a cikkben írtunk bővebben.
Mire kell figyelnünk ha babavárót igényeltünk?
Fontos azonban megemlíteni, hogy a babaváró hitelnél olyan tényezőket is szem előtt kell tartanunk a babaváró hitel esetében, amelyek egy sima személyi kölcsönnél nem merülnek fel.
-
Referenciakamat
Ahogy arról már több cikkünkben is részletesen írtunk legutóbb itt, a szerződésben szereplő ügyleti kamatunk nagyságát nagy mértékben befolyásolja a referenciakamat. Alapesetben ha legalább egy gyermek megszületik, akkor kamatmentessé válik a kölcsön. Viszont ha a házasság felbontásra kerül, vagy mégsem születik meg a vállalt gyermek, akkor a felvett kölcsön a szerződésben szereplő ügyleti kamatozású hitelre változik, így a továbbiakban már aszerint fog kamatozni. Emellett pedig az addig igénybe vett kamattámogatást is vissza kell fizetnünk egy összegben. Éppen ezért nem mindegy, hogy mekkora referenciakamatnál írtuk alá a szerződést.
Ennek a mutatónak az alakulása és a visszafizetendő támogatásra gyakorolt hatása látható a lenti ábrán. Ennek értékét havonta teszi közzé az ÁKK, jelenleg 1,67 százalékon áll a mutató. Ez azokra fog vonatkozni, akik januárban tervezik az igénylést, az ehavi igénylők 1,66 százalékos referenciamutatóval számolhatnak.
-
A családi állapot változása befolyásolja a szerződést
Ha az igénylők a szerződéskötést követő években elválnak az hátrányosan érinti a kölcsönt is. Ilyen esetben ugyanis visszafizetési kötelezettség terheli őket, amiről az előző bekezdésben írtunk.
-
Nincs gyermek - nincs kamattámogatás
Ha a szerződésben vállalt határidőn belül nem születik meg az első gyermek, akkor is vissza kell fizetni a jogosulatlanul igénybe vett kamattámogatást, illetve a továbbiakban piaci kamat szerint fog tovább kamatozni a kölcsön.
Segítség a döntéshez
A feltételek illetve a kamat minden banknál megegyezik, mégis javasoljuk egy babaváró kalkulátor használatát, hiszen ebben nemcsak a kamatozást és a törlesztőrészletet, hanem az egyes élethelyzeteket is megismerhetjük.