Mindössze minden 5. magyar gondolja úgy, hogy nem kell nyugdíjasként dolgoznia – derül ki az OTP Nyugdíjpénztár reprezentatív felméréséből. Ráadásul sokan azon sem lepődnének meg, ha 70 éves korukig, vagy még azután is munkába kellene járniuk. Pedig az időskori anyagi biztonságot nem csupán a nyugdíj melletti munkavállalás biztosíthatja, hanem például a nyugdíjpénztári megtakarítás is.
Sok magyar gondolja azt, hogy idős korára is munkára kényszerülhet, mert nem jön majd ki az időskori ellátásából. Csupán a lakosság 20 százaléka gondolja úgy, hogy nem lesz szüksége a nyugdíj melletti munkavállalásra – derül ki az OTP Nyugdíjpénztár megbízásából készült Pulzus felmérésből. A megkérdezettek közül legtöbben (26%) úgy vélik, hogy napi 4 órát kell majd dolgozniuk, de magas azok aránya is, akik napi 8 órás munkavégzésre számítanak nyugdíjasként. A felmérésből megállapítható, hogy azok, akiknek csak pár évük van a nyugdíjkorhatár eléréséig, inkább alkalmi munkában gondolkodnak.
A 40–59 éves válaszadók többsége (26%) teljes állású munkában gondolkodik, 20 százalékuk részmunkaidős foglalkoztatásban. A fiatal válaszadók gondolják legkevésbé, hogy nem lesz szükségük a nyugdíj melletti munkavégzésre (17%), ugyanakkor közel harmaduk részmunkaidőre voksolna időskorában.
Egyre több a nyugdíjas munkavállaló
A KSH legutolsó adatai szerint az elmúlt 10 évben megnégyszereződött az idős munkavállalók száma, 2018-hoz képest pedig jelenleg kétszerannyian, közel 115 ezren dolgoznak a 65–74 éves korosztályban. A nyugdíj melletti munkavállalás oka amellett, hogy a munkaképes egészségügyi állapot javul és kitolódik, a nem megfelelő összegű nyugdíj is lehet.
„Az átlagos állami nyugdíj ma 231 ezer forint, a felmérésünk szerint viszont a megkérdezettek közel fele úgy gondolja, legalább havi 300 ezer forintra lesz szüksége, hogy eltarthassa magát. Ennek eléréséhez időskori munkavégzésre van szükség, vagy pedig már jóval a nyugdíjas évek előtt kell tudatosan elkezdeni az öngondoskodást. A nyugdíjpénztár a megtakarítással töltött évektől és összegtől függően havi többtízezres járadékot biztosít az időskorra, de akár egyösszegben is felvehető a hozammal és adó-visszatérítéssel is kiegészült megtakarítás” – mondta Budai József, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
A felmérés szerint leginkább a fiatalok és a nyugdíjhoz közelálló korosztály pesszimista ezen a téren: a 40 év alattiak 28 százaléka szerint még 70 év fölött is a munkahelyre fognak majd bejárni, a most 60 év körüliek fele pedig úgy gondolja, a jelenlegi nyugdíjkorhatár betöltése (65 év) után is dolgozniuk kell.
„A nyugdíjpénztári termék egy jó megoldás az öngondoskodásra, mely már 16 éves kortól elindítható. Mindenki számára érdemes kihasználni ezt a megtakarítási formát” – tette hozzá Budai József, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
Gondoskodj magadról, gondoskodj a jövődről az OTP Nyugdíjpénztárral!
Hogyan?
1. Legyél az OTP Nyugdíjpénztár tagja. (Tovább az online belépéshez)
2. Fizess be havonta min. 8 ezer forintot a nyugdíjpénztári számládra.
3. Az adóbevallásodban igényeld a 20% adó-visszatérítést, amit a befizetett összegek után kaphatsz, és ami akár 150 ezer Ft is lehet évente (750 ezer Ft befizetésekor).
4. Nyugdíjasként felveheted (a hozammal és adó-visszatérítéssel megnövekedett) megtakarításodat, akár egyösszegben, akár részletekben, de akár a Pénztárban is hagyhatod, hogy a hozam összegével gyarapodjon.