• Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Az idén is a tovább élésért harcol a legnagyobb magánnyugdíjpénztár

2025-03-28|Frissítve: 2025-03-27

Március végéig kell érni a 70 százalékos tagdíjfizetési arányt a Horizont Magánnyugdíjpénztárnak ahhoz, hogy elkerülje a kényszerű végelszámolást. Több mint 40 ezer tag 261 milliárd forintja a tét. Az átlagos reálhozam ismét milliós nagyságrendű. 

 

Ismét kampányol a legnagyobb megmaradt magánnyugdíjpénztár, a Horizont. Ahhoz, hogy az intézmény elkerülje a kényszerű végelszámolást, el kell érnie, hogy a tagok legalább 70 százaléka rendszeresen fizessen tagdíjat. Az éves tagdíj 2400 forint a pénztárnál, március 27-ig 68 százalék teljesítette ezt. A határidő március 31., jó lenne addig elérni a 70 százalékot, hogy a következő 12 hónapban ne kelljen izgulniuk a tagoknak. A Telex cikke a Bank360.hu szakértőjének segítségével mutatta be, bemutatta be, miért kell évről évre küzdeni a fennmaradásért, és a hogyan jártak azon kevesek, akik nem léptek ki a magánnyugdíjpénztári rendszerből.  

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) minden hónapban megvizsgálja, hogy az előző hat hónap átlagában a tagok hány százaléka teljesítette a tagdíjfizetést. Ha két egymást követő hónapban azt látja, hogy ez az arány 70 százalék alatt van, akkor végelszámolást kell elrendelnie. Ez azt jelenti, hogy átmenetileg egyszer-kétszer lehet elvileg 70 százalék alatt is az arány, ha az előző és következő hónapokban fölötte van, és így féléves szinten vizsgálva megvan a 70 százalék fölötti átlag. Tavaly a Horizontnál 77 százalékos volt a tagdíjfizetési arány, ami azt jelenti, hogy a mostani 64 százalékkal is még legalább három hónapig el tudják kerülni a végelszámolást, de a hosszabb távú fennmaradáshoz több tagdíjfizető kell. 

A működésre ez nem elég

A magánnyudíjpénztári rendszer 2010-es beszántása után két olyan intézkedést is hoztak, amelyekkel megpróbálták rendkívül megnehezíteni az intézmények fennmaradását. Az egyik ezek közül a minimálisan elvárt tagdíjfizetői arány volt, a másik pedig a működési elvonások limitálása a befizetett tagdíjak 2,5 százalékában. Ez az összeg 2400 forintnál mindössze 60 forint, ami nyilvánvalóan nem elég egy pénzügyi intézmény működtetésére. Ha a Horizont mind a 40 451 tagja fizetne, akkor is alig 2,4 millió forintból kellene kigazdálkodni az éves működést a vagyonkezeléssel együtt. 

Mivel ez lehetetlen, a pénztárak a működésükre külön hozzájárulást kérnek, ami most a Horizont esetében 10 600 forint. Tavaly ezt a hozzájárulást a tagok 62 százaléka fizette be, az idén eddig 52 százaléknál járnak. Ebből a forrásból, amely nagyságrendileg eléri az évi 250 millió forintot, tud valóban működni a nyugdíjpénztár.

Két piaci szereplő maradt

Az MNB már nem közöl adatot többé a magánnyugdíjpénztárakról. Tavaly félévkor jelentek meg az utolsó számok, ezt követően arra hivatkozva, hogy a piac két szereplősre zsugorodott berekesztették az adatközlést. Tavaly két összeolvadás volt a piacon: a Szövetség Magánnyugdíjpénztár beolvadt a Horizontba, az MKB Nyugdíjpénztár magán ága pedig a Budapest Magánnyugdíjpénztárhoz került. 

A nagyjából 50 ezer fős megmaradt magán-nyugdíjpénztári tagság négyötöde van tehát a Horizontnál, az ő vagyonuk eléri a 261 milliárd forintot. Az év végén az MNB adatai szerint 338,8 milliárd forint volt a magánnyugdíjpénztárak díjtartaléka, ez alapján a Budapestnél nagyságrendileg 80 milliárd forint körüli összeg lehet a számlákon. 

Szinte mindenki visszalép

A Telex cikkében Herman Bernadett, a Bank360 szakértője elmondta, hogy a 2010-ben a maradást választó nyugdíjpénztári tagok összességében véve eddig nagyon jól jártak. A jogszabályok alapján két választási lehetőségük van, ha nyugdíjba vonulnak. Az egyik, hogy kérnek egy csökkentett nyugdíjat, amelyet a magánnyugdíjpénztárból kapott járadékból pótolnak ki. Ilyen járadékot csak a Horizont ad, a Budapest Magánnyugdíjpénztárnál erre nincs lehetőség. Ha egy ottani tag járadékot szeretne, akkor át kell lépnie a Horizontba. 

A másik lehetőség, hogy visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe, amit bármikor megtehetnek, akár a nyugdíj vonuláskor, de előtte vagy utána is. Ebben az esetben megkapják a 100 százalékos nyugdíjat (a nyugdíjba vonulás után léptek vissza, akkor visszamenőleg is), és felvehetik az infláció feletti hozamot, vagy más néven reálhozamot. A nyugdíjba vonulók többsége tavaly ezt választotta, a Horizont tagjai közül 869-en léptek vissza az állami tb-be, ők átlagosan 1,66 millió forint reálhozamot vehettek fel. Járadékot mindössze tíz fő kért, így most összesen 56 járadékos tagja van a pénztárnak. 

A reálhozam összege az elmúlt években sokat ingadozott, 2022 előtt jellemzően több millió forintot vehettek fel a pénztártagok, 2022-ben azonban estek az árfolyamok, és az infláció is magas volt, emiatt eltűnt reálhozam nagy része. 

2023-ban ugyan magas maradt infláció, de már a hozamok is jók voltak, tavaly pedig mérsékelt inflációs környezetben teljesítettek kifejezetten jól a nyugdíjpénztárak, ami azt eredményezte, hogy ismét milliós nagyságrendben vihetnek haza pénzt a tb-be visszalépő tagok. 

Kapcsolódó cikkek

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, két szereplőssé válik a piac
2024-04-19

Tovább fogynak a magánnyugdíjpénztárak, két szereplőssé válik a piac

Beolvadás beolvadást követ a megmaradt magán-nyugdíjpénztári piacon. Áprilistól már csak három pénztár működik, júliustól két szereplősre olvad a piac. Az alig több mint 50 ezer pénztártagnak is érdeke a konszolidáció.

Elolvasom
A kockázatos befektetések mentették meg a magánnyugdíjpénztárakban maradtak hozamát
2022-03-23

A kockázatos befektetések mentették meg a magánnyugdíjpénztárakban maradtak hozamát

Rosszul teljesítettek tavaly a magánnyugdíjpénztárak. Az összesített hozamukat az mentette meg, hogy a megtakarított összeg nagy részét a kockázatosnak számító, tavaly nagy nyereséget elérő portfóliókban helyezték el.

Elolvasom
Eljött a fordulat a nyugdíjpénztáraknál, de az anyák adómentessége betehet nekik
2025-02-27

Eljött a fordulat a nyugdíjpénztáraknál, de az anyák adómentessége betehet nekik

Újra nő az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma 16 év csökkenés után. A tagdíjbevételek rekordot döntöttek, a munkáltatók a kedvezőtlen cafeteria szabályok dacára is egyre többet fizetnek, és a hozamok is pompásak lettek.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Lakáshitel
500 000 Ft100 000 000 Ft
2 év30 év
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online
Írd be és válaszd ki, hova utazol!

Legfrisebb hírek

Rengeteg pénz van a lakosságnál, így fektetheti be a mobilbankon keresztül
2025-03-31

Rengeteg pénz van a lakosságnál, így fektetheti be a mobilbankon keresztül

Január végén már több mint 11,3 ezer milliárd forint látra szóló és folyószámlabetét volt a háztartások bankszámláin a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Ezekre a betétekre a bankok jellemzően semmilyen kamatot nem fizetnek, az infláció pedig egyre magasabb, így a pénz csak veszít az értékéből. Az idei évre várt infláció alapján akár 600 milliárd forintot is bukhatnak a háztartások, ha nem kezdenek valamit a folyószámlájukon heverő megtakarítással.

Elolvasom
Négy tipp, hogy ne bukjuk el a folyószámlán álló pénzünk kamatát
2025-03-30

Négy tipp, hogy ne bukjuk el a folyószámlán álló pénzünk kamatát

Soha nem volt még annyi lekötetlen pénz a lakossági folyószámlákon, mint jelenleg. Arra is van pedig számos megoldás, hogyan hozhat ez a pénz is kamatot akkor is, ha nem akarjuk hosszabb dőre lekötni, mert szükségünk lehet rá.

Elolvasom
Sok hitelt vesz fel, de pontosan törleszt a lakosság
2025-03-28

Sok hitelt vesz fel, de pontosan törleszt a lakosság

Ezer milliárd forinttal vett fel több hitelt a lakosság tavaly, mint amennyit törlesztett. A lakáshitelekkel nincs gond, de a folyószámlahitelekkel többen megcsúsznak, amióta megugrott az infláció, és elszálltak a rezsiköltségek.

Elolvasom