Március végéig kell érni a 70 százalékos tagdíjfizetési arányt a Horizont Magánnyugdíjpénztárnak ahhoz, hogy elkerülje a kényszerű végelszámolást. Több mint 40 ezer tag 261 milliárd forintja a tét. Az átlagos reálhozam ismét milliós nagyságrendű.
Ismét kampányol a legnagyobb megmaradt magánnyugdíjpénztár, a Horizont. Ahhoz, hogy az intézmény elkerülje a kényszerű végelszámolást, el kell érnie, hogy a tagok legalább 70 százaléka rendszeresen fizessen tagdíjat. Az éves tagdíj 2400 forint a pénztárnál, március 27-ig 68 százalék teljesítette ezt. A határidő március 31., jó lenne addig elérni a 70 százalékot, hogy a következő 12 hónapban ne kelljen izgulniuk a tagoknak. A Telex cikke a Bank360.hu szakértőjének segítségével mutatta be, bemutatta be, miért kell évről évre küzdeni a fennmaradásért, és a hogyan jártak azon kevesek, akik nem léptek ki a magánnyugdíjpénztári rendszerből.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) minden hónapban megvizsgálja, hogy az előző hat hónap átlagában a tagok hány százaléka teljesítette a tagdíjfizetést. Ha két egymást követő hónapban azt látja, hogy ez az arány 70 százalék alatt van, akkor végelszámolást kell elrendelnie. Ez azt jelenti, hogy átmenetileg egyszer-kétszer lehet elvileg 70 százalék alatt is az arány, ha az előző és következő hónapokban fölötte van, és így féléves szinten vizsgálva megvan a 70 százalék fölötti átlag. Tavaly a Horizontnál 77 százalékos volt a tagdíjfizetési arány, ami azt jelenti, hogy a mostani 64 százalékkal is még legalább három hónapig el tudják kerülni a végelszámolást, de a hosszabb távú fennmaradáshoz több tagdíjfizető kell.
A működésre ez nem elég
A magánnyudíjpénztári rendszer 2010-es beszántása után két olyan intézkedést is hoztak, amelyekkel megpróbálták rendkívül megnehezíteni az intézmények fennmaradását. Az egyik ezek közül a minimálisan elvárt tagdíjfizetői arány volt, a másik pedig a működési elvonások limitálása a befizetett tagdíjak 2,5 százalékában. Ez az összeg 2400 forintnál mindössze 60 forint, ami nyilvánvalóan nem elég egy pénzügyi intézmény működtetésére. Ha a Horizont mind a 40 451 tagja fizetne, akkor is alig 2,4 millió forintból kellene kigazdálkodni az éves működést a vagyonkezeléssel együtt.
Mivel ez lehetetlen, a pénztárak a működésükre külön hozzájárulást kérnek, ami most a Horizont esetében 10 600 forint. Tavaly ezt a hozzájárulást a tagok 62 százaléka fizette be, az idén eddig 52 százaléknál járnak. Ebből a forrásból, amely nagyságrendileg eléri az évi 250 millió forintot, tud valóban működni a nyugdíjpénztár.
Két piaci szereplő maradt
Az MNB már nem közöl adatot többé a magánnyugdíjpénztárakról. Tavaly félévkor jelentek meg az utolsó számok, ezt követően arra hivatkozva, hogy a piac két szereplősre zsugorodott berekesztették az adatközlést. Tavaly két összeolvadás volt a piacon: a Szövetség Magánnyugdíjpénztár beolvadt a Horizontba, az MKB Nyugdíjpénztár magán ága pedig a Budapest Magánnyugdíjpénztárhoz került.
A nagyjából 50 ezer fős megmaradt magán-nyugdíjpénztári tagság négyötöde van tehát a Horizontnál, az ő vagyonuk eléri a 261 milliárd forintot. Az év végén az MNB adatai szerint 338,8 milliárd forint volt a magánnyugdíjpénztárak díjtartaléka, ez alapján a Budapestnél nagyságrendileg 80 milliárd forint körüli összeg lehet a számlákon.
Szinte mindenki visszalép
A Telex cikkében Herman Bernadett, a Bank360 szakértője elmondta, hogy a 2010-ben a maradást választó nyugdíjpénztári tagok összességében véve eddig nagyon jól jártak. A jogszabályok alapján két választási lehetőségük van, ha nyugdíjba vonulnak. Az egyik, hogy kérnek egy csökkentett nyugdíjat, amelyet a magánnyugdíjpénztárból kapott járadékból pótolnak ki. Ilyen járadékot csak a Horizont ad, a Budapest Magánnyugdíjpénztárnál erre nincs lehetőség. Ha egy ottani tag járadékot szeretne, akkor át kell lépnie a Horizontba.
A másik lehetőség, hogy visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe, amit bármikor megtehetnek, akár a nyugdíj vonuláskor, de előtte vagy utána is. Ebben az esetben megkapják a 100 százalékos nyugdíjat (a nyugdíjba vonulás után léptek vissza, akkor visszamenőleg is), és felvehetik az infláció feletti hozamot, vagy más néven reálhozamot. A nyugdíjba vonulók többsége tavaly ezt választotta, a Horizont tagjai közül 869-en léptek vissza az állami tb-be, ők átlagosan 1,66 millió forint reálhozamot vehettek fel. Járadékot mindössze tíz fő kért, így most összesen 56 járadékos tagja van a pénztárnak.
A reálhozam összege az elmúlt években sokat ingadozott, 2022 előtt jellemzően több millió forintot vehettek fel a pénztártagok, 2022-ben azonban estek az árfolyamok, és az infláció is magas volt, emiatt eltűnt reálhozam nagy része.
2023-ban ugyan magas maradt infláció, de már a hozamok is jók voltak, tavaly pedig mérsékelt inflációs környezetben teljesítettek kifejezetten jól a nyugdíjpénztárak, ami azt eredményezte, hogy ismét milliós nagyságrendben vihetnek haza pénzt a tb-be visszalépő tagok.