Elemzés

Az Otthon Start hitel nélkül is kétszámjegyű a lakásár-emelkedés

Google logóÁllítsd be a Bank360-at
megbízható forrásnak!
2025-07-25|Frissítve: 2025-09-01

2025 első negyedévében a fővárosban éves és negyedéves alapon is kétszámjegyű lakásár-emelkedés volt mérhető - ez derül ki a Magyar Nemzeti Bank ma közzétett adataiból. Éves szinten a vidéki városokban is jelentős volt az áremelkedés, a községekben lassult a drágulás mértéke. Az adatok még az Otthon Start hitelprogram bejelentése előtti állapotot tükrözik, az új támogatott kölcsön bevezetése várhatóan még tovább fűti a lakáspiacot. 

Minden település típuson gyorsult a lakásárak növekedési üteme az első negyedévben, kivéve a községeket - írja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss lakásárindex elemzésében. Budapesten a 2024. negyedik negyedévi 3,9 százalékos drágulás után 2025 első negyedévében 11,7 százalékkal nőttek a lakásárak, ezzel a nominális éves lakásár-dinamika 14,1 százalékról 22,3 százalékra gyorsult a fővárosban. 

A vidéki városokban a megelőző negyedévi 2,1 százalékos drágulást követően 2025 elején 6,7 százalékkal emelkedtek a lakásárak, így az éves lakásár-dinamika 13,5 százalékról 13,9 százalékra emelkedett. A községekben a 2024. negyedik negyedévi stagnálást követően 2,2 százalékos lakásár-emelkedés volt megfigyelhető 2025 első negyedévében, ugyanakkor az éves növekedési ütem 16,1 százalékról 10,0 százalékra lassult. 

Egyetlen régió sem maradt ki a drágulásból

2025 első negyedévében valamennyi régióban gyorsuló ütemben emelkedtek a lakásárak negyedéves alapon. A legnagyobb negyedéves áremelkedés Észak-Magyarország városaiban volt megfigyelhető (+9,3 százalék), a dél-dunántúli városokban pedig a 2024 negyedik negyedévi árkorrekció után 8,7 százalékos áremelkedés következett be 2025 első negyedévében. Észak-Alföldön 7,5 százalékkal, Nyugat-Dunántúlon 6,0 százalékkal, Dél-Alföldön pedig 5,2 százalékkal emelkedtek a városi lakásárak az első negyedévben. Pest vármegye városaiban viszont relatíve mérsékeltebb, 2,1 százalékos áremelkedés valósult meg. 

Éves összevetésben a régiók többségében 13–16 százalékos városi lakásár-emelkedés volt tapasztalható, egyedül Pest vármegyében volt egyszámjegyű (+7,8 százalék) a városi lakásár-dinamika, a legnagyobb éves áremelkedés (+16,8 százalék) pedig Dél-Dunántúl városaiban jelentkezett. A lakásárak alakulását országos átlagban bemutató aggregált MNB lakásárindex alapján 2025 első negyedévében negyedéves alapon 7,0 százalékkal nőttek a lakásárak a megelőző negyedévi 2,2 százalékos emelkedést követően. Az éves nominális növekedési ütem az előző negyedévben megfigyelt 14,3 százalékról 15,3 százalékra gyorsult, reál értelemben pedig éves szinten 9,6 százalékkal nőttek a lakásárak országos átlagban.

Szeptemberben indulhat a roham az Otthon Start lakáshitelért

A július elején bejelentett, szeptemberben induló Otthon Start Program maximum 50 millió forint, legfeljebb 3 százalékos ügyleti kamattal felvehető lakáshitelt jelent lényegében mindenkinek, aki nem rendelkezik saját ingatlannal és teljesíteni tudja a kamattámogatott kölcsön feltételeit. A piaci ajánlatoknál jóval kedvezőbb hitel sokak számára jelenthet esélyt az ingatlanszerzésre, ami jelentősen megdobja a keresletet a hitelezhető belterületi ingatlanok iránt, ami várhatóan további dinamikus áremelkedést hoz magával szeptembertől. 

Google logóÁllítsd be a Bank360-at
megbízható forrásnak!

Kapcsolódó címkék

Kapcsolódó cikkek

Kijöttek az Otthon Start lakáshitel részletei
2025-07-21

Kijöttek az Otthon Start lakáshitel részletei

Megjelent a kormany.hu oldalon az Otthon Start hitelprogram jogszabálytervezete. Az alapfeltételek nem változtak: az állam 50 millió forintos, 3 százalékos, fix kamatozású kölcsönt biztosít legfeljebb 25 évre, emellett számos nyitott kérdésre ad választ a tervezet a szeptemberben induló kamattámogatott kölcsönnel kapcsolatban.

Elolvasom
Otthon Start Program – néhány év alatt kinőheti az ingatlan a hitelösszeget
2025-07-15

Otthon Start Program – néhány év alatt kinőheti az ingatlan a hitelösszeget

Az Eurostat adatai szerint a 2024-es magyarországi ingatlanárak 209,5 százalékkal múlták felül a 2015-ös árakat, ami évente átlagosan 13,37 százalékos áremelkedést jelent.

Elolvasom
Kiszámoltuk: ekkora jövedelem kell az Otthon Start Program hitel felvételéhez
2025-07-12

Kiszámoltuk: ekkora jövedelem kell az Otthon Start Program hitel felvételéhez

A múlt héten elhangzott kormányzati kommunikáció szerint szeptembertől válik elérhetővé az Otthon Start Program, amely az első lakásukat megvásárlók számára nyújt majd a piacinál olcsóbb jelzáloghitelt.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Megpihent a lakáspiac: 2026 második negyedévben mérséklődtek a lakásárak
2026-07-27

Megpihent a lakáspiac: 2026 második negyedévben mérséklődtek a lakásárak

Az idei év második negyedévében minden településtípuson mérséklődtek az ingatlanárak – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Lakásárindex című kiadványának legfrissebb számából. A mérséklődés mértéke Budapesten és a vidéki városokban is 0,6% volt, így az éves növekedési ütem a második negyedévre 8,3%-ra, illetve 15,6%-ra lassult. A legnagyobb mértékű emelkedés a Dél-Dunántúl régióban volt megfigyelhető (22,8%), míg a legszerényebb eredményt Budapest érte el.

Elolvasom
Ennyibe kerülnek most a piaci lakáshitelek
2026-07-27

Ennyibe kerülnek most a piaci lakáshitelek

A Magyar Nemzeti Bank újabb kamatcsökkentése ismét felvetette a kérdést, hogy mikor és milyen mértékben jelenhet meg ez a lakáshitelek kamataiban. Az első jelek már láthatók, hiszen egyes bankok megkezdték piaci lakáshitel ajánlataik mérséklését.

Elolvasom
Több tízezer forinttal gazdagodhatnak a diákok: számlát nyitni és váltani is érdemes
2026-07-24

Több tízezer forinttal gazdagodhatnak a diákok: számlát nyitni és váltani is érdemes

Csütörtök este több tízezer leendő egyetemista örülhetett a pontok éjszakáján. Az első szemeszterig még számos teendő vár rájuk, ezek közé tartozik az első bankszámla megnyitása is, ha még nem rendelkeznek vele. Ha pedig már van, akkor is érdemes szétnézni az ajánlatok között, ugyanis szinte minden bank valamilyen akcióval próbálja magához csábítani a fiatal generációt.

Elolvasom