Jócskán lekörözte az inflációt a lakásbiztosítások drágulása. Ennél jobban már csak a biztosítók kárráfordításai emelkedtek. Az egy évvel korábbinál ugyan sokkal többe kerülnek a lakásbiztosítások, január óta azonban csökkent a díjuk.
A hazai lakott egyedi ingatlanok teljes körű (ingatlan és ingóság) lakásbiztosításainak éves átlagdíja 16 százalékkal 60,5 ezer forintra nőtt 2024. első félévének végére, miközben a biztosítók kárráfordítása 23 százalékkal emelkedett.
Ezen belül a budapestiek 59,4 ezer, míg a vidékiek 60,7 ezer forintnyi díjat fizetnek átlagosan. A nem budapestieknél viszont a díj átlagosan jóval nagyobb méretű ingatlanra, ám négyzetméterenként számítva 37 százalékkal kisebb biztosítási összegre (a biztosító kártérítési kötelezettségére) értendő – derül ki az MNB 2024 második negyedévi lakásbiztosítás-indexében.
A márciusi lakásbiztosítási kampány hatására országosan átlagosan 24 százalékkal, ezen belül Budapesten 28 százalékkal nőtt az ingatlanok egy négyzetméterére jutó biztosítási összege. Az ingyenes felmondási lehetőség hatására sokan átnézhették az eddigi biztosításukat, és új biztosítással vagy a meglévő módosításával megszüntették az ingatlanuk alulbiztosítottságát, azaz a biztosítási összeget a lakásuk, házuk és az abban lévő ingóságok valós értékéhez igazították.
Az idei második negyedévben az év első 3 hónapjához képest alacsonyabb díjjal lehetett biztosítani egy ugyanakkora (50 millió forint) biztosítási összegű ingatlant. Ezen belül még kedvezőbb, 12 ezer forinttal olcsóbb volt a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosításokra (MFO) jutó díj.
A 3,1 millió állandóan lakott egyedi (nem társasházi) lakásbiztosítás közül 2,5 millió nyújt teljes körű fedezetet. A csak ingóságokra kötött 430 ezer vagyonbiztosítás éves díja 24,6 ezer forint volt júniusban. (Ilyet például albérletek vagy társasházi lakások esetében kötnek, ahol az ingatlanra már van egy másik biztosítás.) A nem lakott, jellemzően vidéki ingatlanokra kötött lakásbiztosítások száma 195 ezer volt.
Az egyes biztosítók ajánlatai akár lényegesen eltérhetnek az átlagdíjakhoz képest. Jövő márciusban is lesz lakásbiztosítási kampány, amikor egy hónapig a szerződéseket szabadon fel lehet mondani évfordulótól függetlenül. A biztosítóváltásra addig is lehetőség van a szerződés évfordulójakor, amennyiben jobb ajánlatot találunk másnál.
Évforduló előtt a biztosító által közölt új dj ismeretében érdemes lakásbiztosítás kalkulátorral összehasonlítani a biztosítók ajánlatait, és ez alapján dönteni arról, hogy megtartjuk a meglévő szerződésünket vagy inkább váltunk egy újra. Ilyenkor célszerű azt is átgondolni, hogy az ingatlanunk és ingóságaink értéknövekedésére tekintettel elég-e a meglévő biztosítási összeg vagy emeljünk, illetve van-e olyan plusz biztosítási szolgáltatás, amit érdemes lenne igénybe vennünk.