Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Eladnál valamit a neten? Most rád vadásznak a banki csalók!

2022-10-09|Frissítve: 2022-10-08

Már nemcsak a vásárlás, hanem az eladás is veszélyes lehet az interneten. A legújabb banki csalásban azokat igyekeznek kifosztani, akik fölöslegessé vált dolgaikat akarják eladni az online piactereken. 


Újabb csalási hullám veszi célba a bankok ügyfeleit, ezúttal olyan gyanútlan eladók a célpontok, akik feleslegessé vált tárgyaikat kínálják eladásra az interneten. A visszaélésen keresztül ugyanis a vásárlónak hitt személy megszerezheti a banki adatokat és a bankszámlán lévő teljes összeget - figyelmeztette az ügyfeleit az OTP Bank, amely le is írta, hogyan próbálják meg a csalók átverni az eladókat. A technika nem bankspecifikus, tehát mindenkinek érdemes vele tisztában lenni vele, hiszen nem csak az OTP ügyfeleit próbálhatják meg így átverni.

 

A csalásban az az újszerű, hogy eddig általában a vevőket támadták az online térben kamu hirdetésekkel vagy/és profilokkal. Most azokra csapnak le, akik az egyre népszerűbb online piactereken kínálják fölösleges dolgaikat. Mivel ők jellemzően nem profi eladók, sokan közülük nem rendszeresen és folyamatosan használják ezeket a portálokat, könnyebb őket becsapni, főleg ha először próbálkoznak eladással egy ilyen oldalon.

 

A csalás menete

  1. A csaló először vevőként jelentkezik, és a megvett dolgot valamelyik ismert csomagküldővel kéri kézbesíteni. Emiatt elküldi a csomagküldő oldal linkjét, ami természetesen hamis. Jellemzően valamilyen széles körben használt üzenetküldő alkalmazás (WhatsApp, Viber) használatával.
  2. A link egy a csomagküldő oldalára kísértetiesen hasonlító oldalra irányít, ahol előbb regisztrálni kell, majd az áldozatot átirányítják egy, internetbank belépő oldalára hasonlító oldalra, ami természetesen szintén hamis, de ha valaki gyanútlan, elhiheti, hogy a hivatalos, biztonságos banki oldalon jár.
  3. A kamu oldalon a belépéshez szükséges összes érzékeny banki adatot bekérik az eladótól (bankszámlaszám, jelszó, internetbanki azonosító, SMS jóváhagyó kód).
  4. Az adatok birtokában az elkövető be tud lépni az áldozat netbankjába, és a kódok birtokában akár a bankszámlán lévő teljes összeghez hozzáférhet.

 

Hogyan lehet elkerülni ezt az átverést?

  • Ne nyisd meg a vásárló által küldött, csomagküldő szolgáltatás weboldalára átirányító linket! 
  • Ne engedj a vásárló nyomásának, nem fog kár érni, ha ilyenkor elállsz az eladástól. Teljesen életszerűtlen ilyen helyzetben, hogy a vevő intézze a postázást, szállítást. Ezt mindig te tedd meg, ez a banki csalás elkerülésétől függetlenül is ajánlható.  
  • Ha mégis megnyitottad a linket, semmilyen banki azonosítóját ne adja meg!
  • Mindig ellenőrizd az egyes számlatranzakciókhoz kapcsolódó banki üzenetek tartalmát, azokat ne automatikusan hagyd jóvá!
  • A bank üzenetei minden esetben tartalmazzák magát a megerősítésre váró műveletet is. Ha olyan üzenetet kapsz, amely nem az által szándékolt műveletet tartalmazza, azt semmiképpen se hagyd jóvá!
  • Minden esetben ellenőrizd az internetes böngésző címsorában szereplő címet, és amennyiben az a legkisebb mértékben is eltér az internetbank belépő oldalának címétől, illetve az magyar bank esetében nem „.hu”-ra végződik, azonnal zárd be a böngészőt.

 

Ha mégis a csalás áldozatává lettél, vagy erre gyanakszol, akkor haladéktalanul jelezd az esetet a bankodnak a telefonos ügyfélszolgálaton, bankfiókban vagy banki mailen. A gyorsaságnak nagy jelentősége lehet, különösen abban az esetben, ha ugyan sikerül a csalóknak kicsikarni belőled a jelszavaidat, de közvetlenül azután mégis gyanút fogsz. 

 

Az adathalászok és banki csalók többi trükkjéről és azok megelőzéséről itt írtunk. A gyors letiltáshoz és bank segítséghez szükséges telefonszámokat pedig itt gyűjtöttük össze.

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Adathalászok ostromolják az új nagybank ügyfeleit
2022-04-26

Adathalászok ostromolják az új nagybank ügyfeleit

Nem múló adathalász támadásokra figyelmezteti az ügyfeleket a Budapest Bankot magába olvasztó MKB. A csalók az egyesülést kihasználva igyekeznek adatokat szerezni a gyanútlan számlatulajdonosoktól.

Elolvasom
7 jel, ami megmutatja, hogy banki csalókkal van dolgod
2022-02-17

7 jel, ami megmutatja, hogy banki csalókkal van dolgod

Szomorú történetet osztott meg velünk egy olvasónk: magát egy hazai bank munkatársának kiadó személy pénzt csalt ki tőle, amiért cserébe gyors hitelfolyósítást ígért neki, amiből nem lett semmi. Mit lehet tenni ilyen helyzetben, és ami még fontosabb: hogyan lehet megelőzni, hogy mi is csalók áldozatává váljunk?

Elolvasom
Banki csalások: milyen módszerek vannak, és hogyan érdemes védekezni ellenük?
2022-03-21

Banki csalások: milyen módszerek vannak, és hogyan érdemes védekezni ellenük?

Szinte már mindennapossá vált az interneten, hogy a bankok nevével visszaélve próbálják meg csalók az adatainkat vagy/és a pénzünket megszerezni. Cikkünkben összefoglaltuk a leggyakoribb módszereket, valamint azt is, hogyan védekezhetünk ellenük, és mit kell tenni, ha már bekövetkezett a baj.

Elolvasom