• Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Ezt tudja az ingyenessé váló alapszámla - kinek érdemes megnyitni?

2025-04-09|Frissítve: 2025-04-08

Ingyenessé teszik az egyébként is nagyon olcsó alapszámlát a bankok mindaddig, amíg 4 százalék felett marad az infláció. De mi is ez a fapados bankszámla, ki veheti igénybe és mit kap érte?

 

Megállapodás kötött a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Bankszövetség a lakossági számlaköltségek csökkentéséről. Az ötpontos program részeként a pénzintézetek a jövőben ingyenessé teszik az alapszámlát mindaddig, amíg az infláció szintje három egymást követő hónapban nem csökken 4 százalék alá. Ez azt jelenti, hogy az alapszámla rögtön ingyenessé is válik, hiszen bőven 4 százalék felett van az infláció, és már a kormány is azt várja, hogy 2025-ben átlagosan 4,5 százalékos lesz.

Megnéztük, kinek lehet jó ez a hír, és mit adnak a bankok a nulla forintos alapszámlával.

Mi az az alapszámla?

Az alapszámla egy olyan olcsó bankszámla, amelyet az Európai Unió minden országában, így Magyarországon is elérhetővé kell tennie a bankoknak a lakossági ügyfelek számára. 

Ki nyithat alapszámlát?

Minden olyan magánszemély, akinek még nincs az országban forintos bankszámlája (hivatalos nevén fizetési számlája), vagy a meglévő ilyen számláját felmondja. Egyszerre tehát nem lehet valakinek alapszámlája és egyéb forintos bankszámlája is. Ha a meglévő számlája helyett inkább alapszámlát akar, akkor először fel kell mondania azt. Feltétel az is, hogy rendelkezési joga se legyen az igénylőnek más fizetési számla felett.

Mennyibe kerül az alapszámla?

Az alapszámla alapdíja nem lehet több, mint a megelőző év utolsó napján érvényes legkisebb összegű havi bruttó minimálbér 0,5 százaléka. Ez alapján 2025-ben az alapszámla maximális havi díja eddig legfeljebb 1334 forint lehetett. A bankok többnyire ennyiért kínálják, de akad olcsóbb is, 1160 forintért is elérhető az alapszámla. Ez a csekély összeget sem kell azonban mostantól fizetni érte mindaddig, amíg az infláció egymást követő 3 hónapban 4 százalék alá nem csökken.

Milyen szolgáltatások nyújt az alapszámla?

A jogszabály meghatározza, mit kell a bankoknak kötelezően adniuk az alapszámla díjának fejében. Ezek a következők:

  • egy bankkártya, amivel fizetni lehet és készpénz lehet felvenni bankautomatából vagy a postán
  • egy hónapban magyarországi ATM-ből ingyenesen két készpénzfelvétel, amelynek együttes összege nem haladja meg a 150 ezer forintot, vagy a bank fiókjában lehet felvenni ingyen havonta maximum egyszer 50 ezer forintot
  • a rendszeres utalásokon felül papír alapon vagy elektronikusan ingyenesen legfeljebb havi 4 átutalás lehet lebonyolítani. Az összes utalás összege nem lehet több mint 100 ezer forint
  • díjmentes a forintban történő bankkártyás fizetés
  • díjmentes az alapszámlára forintban történő készpénzbefizetés
  • díjmentes a számlára érkező beszedési megbízás (a rezsiszámlák gyakran így teljesülnek)
  • internetbank és mobilbank szolgáltatás

Mi történik, ha egy alapszámlás túllépi ezeket a kereteket?

Aki az alapszámla havi díjáért garantált szolgáltatásnál többet, illetve nagyobb összegűt vesz igénybe, annak a bank többletköltséget számíthat fel. Erre érdemes nagyon figyelni, mert így könnyen drágává válhat az egyébként olcsó, mostantól pedig egy darabig ingyenes alapszámla.

Bank360Bank360

Kinek érdemes alapszámlát nyitni vagy arra váltani?

Az alapszámla azok számára jó megoldás, akiknek ugyan szükségük van bankszámlára, de azt nem használják gyakran. Nem utalnak róla sokat és nagyobb összegben. Továbbá az egyébként más számlákra is járó ingyenes havi 150 ezres készpénzfelvételbe is beleférnek.

Mennyi vesződséggel jár az alapszámla megnyitása?

Az alapszámlát mindegyik banknál meg lehet nyitni nagyon egyszerűen. Arra azonban számítsunk, hogyha meglévő számlát felmondva nyitunk inkább alapszámlát, akkor az addigi beszedési megbízásokat, rendszeres átutalásokat újra rögzíteni kell. Ezen felül az új bankszámlánkat meg kell adni azoknak, akiktől rendszeresen utalást kapunk - például a munkahelyünknek vagy az államkincstárnak, nyugdíjfolyósítónak.

Lehet-e hitelkeretet kérni az alapszámlához?

Az alapszámlához nem jár hitelkeret. Aki tehát élni akar a normál bankszámlákhoz igényelhető folyószámlahitel lehetőségével, annak ez nem megoldás.

Kapcsolódó cikkek

Sorban jelentik be a bankok a díjaik csökkentését és befagyasztását
2025-04-08

Sorban jelentik be a bankok a díjaik csökkentését és befagyasztását

Sorra állnak elő a pénzintézetek azzal, hogyan mondanak el az idei inflációs díjemelésekről, és fagyasztják be a bankolás és bankszámlák költségeit 2026 közepéig. A tranzakciós illeték 2025. eleji áthárítása azonban megmarad a lakossági bankszámláknál.

Elolvasom
Itt a bejelentés: csökkenti a bankszámladíjait az OTP Bank
2025-04-08

Itt a bejelentés: csökkenti a bankszámladíjait az OTP Bank

Bejelentette az OTP Bank, hogy a lakossági bankszámladíjakban visszaáll a 2024 végi szintre, és kész befagyasztani azokat 2026 közepéig. Összesen csaknem kétmilliárd forinttal csökkenti lakossági ügyfelei banki költségeit.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Lakáshitel
500 000 Ft100 000 000 Ft
2 év30 év
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online
Írd be és válaszd ki, hova utazol!

Legfrisebb hírek

Lízingelt diagnosztika: elérhetővé válik a legmodernebb technológia
2025-04-17

Lízingelt diagnosztika: elérhetővé válik a legmodernebb technológia

A lízingkonstrukciók révén az egészségügyi intézmények, szolgáltatók komolyabb egyszeri befektetés nélkül juthatnak hozzá a legújabb és legmodernebb eszközökhöz. Ez a finanszírozási forma nem csak a betegek és a klinikák életét teszi könnyebbé, de társadalmi szinten is nyerhetünk vele.

Elolvasom
Tovább bővül a lakossági állampapírok kínálata
2025-04-16

Tovább bővül a lakossági állampapírok kínálata

Új, hosszabb futamidejű lakossági állampapírokkal bővül az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) termékpalettája. A módosítás keretében a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) futamideje 3 és 5 évről 4 és 6 évre emelkedik, megjelenik a 3 éves mellett az 5 éves Fix Magyar Állampapír (FixMÁP), valamint 10 éves lesz a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) futamideje.

Elolvasom
Nőni kezdett a bankok feketelistája
2025-04-16

Nőni kezdett a bankok feketelistája

Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma. Összesen 517 ezer aktív mulasztást tartanak már nyilván, 5 ezerrel többet, mint februárban.

Elolvasom