Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Fegyverpénz nélkül is félmillió forint fölött a bruttó átlagkereset

2022-05-24|Frissítve: 2022-12-23

Az év eleji extra juttatások nélkül is félmillió forint fölött maradt a bruttó átlagkereset márciusban. A bruttó és nettó átlagkereset növekedése is jócskán meghaladja a kiemelkedően magas inflációt.

 

A februári extrém kiugrás után “normalizálódott” a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett bér. Ez alapján márciusra jelentősen csökkent ugyan a bruttó átlagbér összege, de valójában csak arról van szó, hogy az előző hónap sokakat érintő egyszeri, nagyösszegű kifizetései után a statisztika által kimutatott átlagkereset adat visszatért  normál kerékvágásba, ami azért még mindig kiugróan magas növekedést jelent. 

 

2022 márciusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 511 400 forint volt (ez az összeg a “fegyverpénzes” februárban 546 ezer forintot tett ki). A kedvezmények figyelembevételével számolt márciusi nettó átlagkereset 352 200 forint (kedvezmények nélkül 340 100). A bruttó átlagkereset 17,5%-kal, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 18,1%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban. 

 

Az átlagkereset emelkedéséhez elsősorban a már részben előre ütemezett béremelések, a magas nem rendszeres keresetek (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás), valamint a minimálbér és a garantált bérminimum emelése járultak hozzá. A rendkívüli juttatások nélkül számolt rendszeres bruttó átlagkereset 459 700 forint volt, ami szintén sokkal, 15,5%-kal haladta meg az előző év márciusit.

 

A bruttó kereset mediánértéke 394 500 forintot ért el, amely 15,0%-kal magasabb az egy évvel ezelőttinek. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó átlagkereset mediánértéke 273 700 forint volt, 16,5%-kal felülmúlta az előző év márciusit.

 

Az év első negyedévében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél – 508 300, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 519 600 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 338 000, a kedvezményeket is figyelembe véve 349 800 forintot ért el.

 

A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 21,0, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 21,6%-kal nőtt az előző évhez képest. A kiemelkedő növekedést elsősorban a honvédelmi és a rendvédelemi hivatásos állomány hathavi illetménynek megfelelő szolgálati juttatásának kifizetése (fegyverpénz), az egyes előmeneteli rendszerekben előre ütemezett béremelések, valamint a 2022. év eleji minimálbér- és a garantáltbérminimum-emelés magyarázzák.

 

A bruttó átlagkereset az információ és kommunikáció ágban volt a legmagasabb (810 000 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (308 000 forint). A bruttó átlagbér a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiaknál 561 600, a nők esetében 454 200 forint volt, ez a férfiaknál 22,7, a nőknél 18,3%-os növekedést jelent egy év alatt. A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 447 700 forintra becsülhető, 14,3%-kal magasabb az egy évvel korábbinál.

 

A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 449 500, a költségvetésben 431 900, a nonprofit szektorban 483 300 forintot ért el, ami 12,5, 14,6, illetve 33,8%-os növekedést jelent az előző évhez viszonyítva. A nonprofit szektor átlagot meghaladó rendszereskereset-növekedéséhez hozzájárult, hogy 2021. augusztus elejétől számos oktatási intézmény, fenntartójának változása miatt, a költségvetési szektorból ebbe a szektorba sorolódott, így az év első felében még jelentős bázishatás érvényesül.

 

A bruttó kereset mediánértéke 382 000 forint volt, ez 14,0%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó átlagkereset mediánértéke 266 000 forintot tett ki, 15,6%-kal nőtt az előző évhez képest.

 

2022 első negyedévében a reálkereset 11,8%-kal emelkedett, a fogyasztói árak előző évhez mért, 8,2%-os növekedése mellett, azaz az átlagos kereset értéke ennyivel haladta meg a pénzromlás mértékét.

 

A bérnövekedés a hitelfelvételnél is számít

A nettó jövedelmünk emelkedése a hitelfevételi lehetőségeinket is befolyásolja. A jövedelemarányos törlesztési mutató (jtm) dönti el ugyanis, hogy a bérünkhöz képest a különböző kölcsöntípusoknál mekkora havi törlesztőrészletet vállalhatunk. A Bank360.hu bérkalkulátorának használatával azt is kiszámolhatod, hogy a nettó béred alapján mekkora hitelt kaphatsz a jtm szabályok alapján. Itt fontos figyelembe venni, hogy a bankok a rendszeres jövedelmeinket nézik a törlesztési lehetőségeink kiszámításainál. Tehát nekünk is érdemes azzal a bérrel kalkulálnunk, amelyet minden hónapban megkapunk.

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Nem keresed meg átlagállással az átlagbért? Megmagyarázzuk, miért!
2024-01-28

Nem keresed meg átlagállással az átlagbért? Megmagyarázzuk, miért!

Átlagbér - Mennyi ma Magyarországon az átlagbér? Hogyan számolják ki? Mennyi hitelt lehet felvenni áltagbérre? Minden tudnivaló a cikkben.

Elolvasom
A fegyverpénz félmillió forint fölé lőtte az átlagkeresetet
2022-04-26

A fegyverpénz félmillió forint fölé lőtte az átlagkeresetet

Hatalmasat ugrott februárban a havi átlagbér összege. A félmillió forint fölötti bruttó kereset azonban csalóka, azt jelentős részt egyszeri tételek okozták. Ezek nélkül számolva a havi bérnövekedés már csak néhány ezer forint az előző hónaphoz képest. Eközben az országon belül hatalmasak a különbségek a leggazdagabb és legszegényebb régiók bérei között.

Elolvasom
A bérek még mindig tartják a lépést a szárnyaló inflációval 
2022-06-24

A bérek még mindig tartják a lépést a szárnyaló inflációval 

Az év eleji nagy extrapénzek kifizetése után is meghaladta az 500 ezer forintot a bruttó átlagkereset áprilisban. Kérdés, hogy a tovább szárnyaló inflációval tudják-e tartani a lépést a béremelések a következő hónapokban.

Elolvasom
Visszament félmillió alá az átlagkereset, kezdi megenni az infláció
2022-07-25

Visszament félmillió alá az átlagkereset, kezdi megenni az infláció

Kezd elkopni az év eleji nagy béremelések hatása, ezért valamelyest csökkent a bruttó és nettó átlagkereset összege májusban. Még van reálbérnövekedés, de már jelentősen csökken.

Elolvasom