Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Háttér

Nem keresed meg átlagállással az átlagbért? Megmagyarázzuk, miért!

2024-01-28|Frissítve: 2024-11-21

Magyarországon a teljes munkaidőben (8 órában) alkalmazásban állók bruttó átlagbére - a közfoglalkoztatottakkal együtt számolva - 2023-ban 571 182 forint volt, míg egy évvel korábban 499 980 forint - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Az adókedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 393 700 forint volt 2023-ban, míg a kedvezmények nélküli 379 836 forint. A bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 14 százalékot emlekedett egy év alatt, a magas infláció miatt azonban a reálkereset csaknem 3 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Azaz ennyivel ért kevesebbet a fizetésünk 2023-ban, mint 2022-ben.

 

A bruttó átlagbéren kívül többféle, a keresettel kapcsolatos fogalommal találkozhatunk a mindennapokban, mint a már említett nettó bér és reálbér, továbbá a mediánbér és minimálbér. Számba vettük ezeket, alább leírjuk a jelentésüket és azt is, hogy mi a jelentőségük.

emelkednek a magyar fizetések

 

Mi a bruttó átlagbér és a nettó átlagbér?

A statisztikákban leggyakrabban a bruttó átlagbér szerepel, amely a teljes munkaidőben foglalkoztatottak számára fizetett keresetek egy főre jutó átlagát mutatja - még a munkavállalót terhelő adó és járulékok levonása nélkül.

 

Bruttó bér van feltüntetve a munkaszerződésünkben is. Enélkül nem is köthet velünk érvényes munkaszerződést a munkaadó. A bért később is csak közös megegyezéssel, írásban lehet módosítani. (Emelés esetén ezt pótolja az írásbeli közlés.) A bruttó bért 33,5 százaléknyi adó és járulék terheli, a mi bankszámlánkra már csak a levonások utáni, nettó összeget utalja el a munkaadó, ez a nettó bér.

 

2024 márciusában a hazai bruttó átlagkereset a KSH adatai szerint 658 420 forint volt. A nettó átlagkereset azonban jóval kisebb: adókedvezményekkel együtt számolva 452 700 forint, anélkül pedig 437 849 forint volt márciusban. A bruttó kereset összegéből a nettót bárki kiszámolhatja a Bank360.hu bérkalkulátorával, amiben a rá vonatkozó adókedvezményeket (a gyerekek utáni családi adókedvezményt) is figyelembe veheti. A kedvezmények igénybe vételével már a munkáltatótól több havi bért kapunk kézhez.

 

A KSH által közzétett bruttó átlagkeresetben a havi fizetés mellett az eseti kifizetések (prémium, jutalom) is szerepelnek, de a statisztikai hivatal olyan adatot is közöl, amely csak a rendszeres bér (havi fizetést) mutatja.

 

A munkaadó számára létezik egy bruttó-bruttó bér is, ugyanis van olyan közteher, amit a munkaadónak kell befizetnie a bruttó bér alapján. Ezt nem a munkaszerződésben szereplő bruttó bérből vonja le a munkadó, ezért abban nem is szerepel ez az összeg, azonban a munkáltatónak ez jelenti a dolgozója teljes költségét.

 

Sokan keresnek az átlagbérnél jóval kevesebbet 

Magyarországon az átlagkereset dinamikusan növekszik, míg az átlag állampolgár gyakran úgy látja, hogy az ő jövedelme, közel sem növekszenek ilyen ütemben. Ezt részben az átlagbér és a mediánbér közötti különbség magyarázza.

 

Átlagkereset - medián kereset  

A KSH által havonta közzétett átlagbér úgy jön ki, hogy az összes munkavállaló bérét összeadják, és elosztják azt a munkavállalók számával. Ehhez képest a medián keresetet úgy kalkulálják a statisztikusok, hogy az összes munkavállaló keresetét nagyság szerint sorba állítják, és a középső kereset lesz a medián összeg. A medián bérnél ugyanannyian keresnek többet, mint ahányan kevesebbet.  

 

Az átlagkeresetet jelentősen torzíthatja, ha viszonylag kevesen a többiekhez képest nagyon sokat keresnek. A medián összeg azonban közelebb van ahhoz, amit a legtöbb ember tapasztal a nettó keresetében. A bruttó medián kereset 2024 márciusában a teljes munkaidőben foglalkoztatottaknál 510 000 forint volt, ennek nettója a Bank360.hu bérkalkulátora szerint - adókedvezmények nélkül számolva - 339 150 forint volt. Ennél néhány ezer forinttal magasabb - a KSH szerint - az érvényesített adókedvezményekkel számított nettó kereset mediánértéke, 354 500 forint.

 

Mi a reálkereset? 

Gyakori érzés, hogy a bankszámlára érkező nettó bérünk emelkedett ugyan, de a korábban megszokott dolgok megvásárlása után, a hó végére kevesebb pénz marad a bankszámlánkon, mint tavaly. A reálbér a fizetésünk vásárlóértékét jelzi, hogy a keresetünkből mennyi terméket és szolgáltatást tudunk venni. Ha nő az infláció (a fogyasztóiár-index), akkor kevesebb árut és szolgáltatást tudunk venni ugyanakkora fizetésből, mint korábban.

 

Ezt megtapasztalhattuk 2023-ban. Miközben a bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 14,2 százalékot emelkedett, a magas infláció miatt - a fogyasztói árak éves szinten 17,6 százalékkal nőttek - a reálkeresetünk 2,9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Ennyivel lett kisebb a fizetésünk vásárlóéréke 2023-ban. (A mélypont 2023 februárjában volt, amikor a reálkereset 19,6 százalékkal csökkent, a fogyasztói árak több mint 25 százalékos növekedése mellett.)

 

A reálkeresetének alakulását mindenki maga is tudja ellenőrizni, ha összeveti a fizetésemelésének mértékét az inflációval.

csökkent a fizetésünk vásárlóértéke

 

Adókedvezmények 

A nettó jövedelmet befolyásolják a különböző adó- és járulékkedvezmények, illetve -mentességek. Ilyen lehet:

 

A 25 év alattiak szja-mentessége 2022-től él. A fiataloknak 2024-ban havi 576 601 forint összegű összevont adóalapba tartozó jövedelemhatárig érvényesíthető a mentesség, ami havonta 86 490 forint adómegtakarítást jelent. (Az e fölötti rész már adózik).

 

A bérjövedelem adókedvezményeit már a munkáltató is figyelembe veheti a nyilatkozatunk alapján, ebben az esetben már a havi utalást is így kapjuk. A másik lehetőség, hogy ezeket az éves szja bevallásban érvényesítjük.

 

Minimálbér és garantált bérminimum

A bérről általában szabadon egyezhet meg a munkaadó és munkavállaló. (A közalkalmazottak esetében a különböző szakmacsoportoknál, beosztásoknál a bért törvény szabályozza.) Van azonban egy olyan alsó határ, aminél a kereset nem lehet kevesebb. Ez a minimálbér és a garantált bérminimum. Ezt az összeget minden munkavállalónak meg kell kapnia. 

 

Az összeg a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek egyezsége, ennek hiányában a kormány döntése alapján születik meg évente. A következő évi minimálbért és garantált bérminimumot mindig előre kihirdetik. A minimálbért végzettségtől függetlenül meg kell kapnia a dolgozónak, a garantált bérminimum legalább középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igényló munkakörökben jár.

 

A minimálbér nemcsak azokra számára lényeges, akik annyit keresnek. A mindekori minimálbérhez képest határoznak meg számos járadékot, állami juttatást. Ilyen például az álláskeresési járadék, a táppénz vagy a nagyszülői gyed

 

Területi és szakmai különbségek

A bérnél sokat számít, hogy a munkavállaló Budapesten vagy kisebb településen dolgozik-e, nő vagy férfi, de leginkább az, hogy melyik szektorban dolgozik. Az alábbi tendenciák jellemzőek:

 

  • A bruttó átlagkereset általában az információ-kommunikáció és a pénzügyi-biztosítási szektorban a legmagasabb, és a szociális ellátás, valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb.
  • A bruttó átlagkereset a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiak esetében közel 20 százalékkal magasabb, mint a nők esetében.
  • Az átlagkereset a szellemi munkát végzők körében mintegy 67 százalékkal magasabb, mint a fizikai munkát végzők esetében. 
  • Az átlagkeresetek az ország keleti részén (Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés és Nógrád vármegyékben) alacsonyabbak, mint nyugaton.

 

A bér jelentősége a hitelfelvételnél

A nettó jövedelmünk nem csak számunkra határozza meg, hogy meddig nyújtózkodhatunk. A takarónk hosszúságát ugyanis ez alapján számolják ki a bankok is a hitelfelvételnél. A jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) dönti el ugyanis, hogy a bérünkhöz képest a különböző kölcsöntípusoknál mekkora havi törlesztőrészletet vállalhatunk, ami korlátot szab a felvehető hitelösszegnek is. A Bank360.hu bérkalkulátorának használatával azt is kiszámolhatod, hogy a nettó béred alapján mekkora hitelt kaphatsz a JTM-szabályok alapján.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Egyre jobban csökken a reálbér, és még csak most jön a neheze
2023-01-04

Egyre jobban csökken a reálbér, és még csak most jön a neheze

Az infláció egyre jobban megelőző a bérek emelkedését: A reálbércsökkenés már októberre 2,2 százalékos volt, és még csak ezután jön a java, hiszen decemberre 25 százalék fölé is mehetett az infláció.

Elolvasom
Bérkalkulátor 2025 Nettó-Bruttó
2021-05-18

Bérkalkulátor 2025 Nettó-Bruttó

Nettó és bruttó bérkalkulátor: Hogyan számoljuk ki a nettó bért? Milyen adókat tartalmaz a bruttó? Milyen kedvezmények vehetők igénybe?

Elolvasom
Új szintre lépett a személyre szabott bérkalkuláció: rendhagyó fejlesztéssel rukkolt elő a Bank360.hu
2021-12-17

Új szintre lépett a személyre szabott bérkalkuláció: rendhagyó fejlesztéssel rukkolt elő a Bank360.hu

Új fejlesztéssel jelent meg a piacon a Bank360.hu pénzügyi aggregátor oldal: a látogatók személyre szabott bérkalkulációt végezhetnek, melynek az eredményét a hitelkalkulációk során is hasznosíthatják. A bérkalkulátor a vállalkozások számára is hasznos eszköz lehet, mivel a munkáltatók kedvezményeit és összköltségét is figyelembe veszi az új fejlesztés.

Elolvasom
Ennyivel nő már decembertől a minimálbér
2023-11-16

Ennyivel nő már decembertől a minimálbér

Megszületett a megállapodás: már 2023 decemberétől 15 százalékkal emelkedhet a minimálbér és 10 százalékkal a garantált bérminimum, ami érvényes lesz 2024-re is.

Elolvasom
Mennyi személyi kölcsönt kaphatok, ha átlagbért keresek?
2023-12-23

Mennyi személyi kölcsönt kaphatok, ha átlagbért keresek?

A kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 14 százalékot nőtt egy év alatt, októberben 375 ezer forint volt. Megnéztük, hogy átlagbérrel mennyi személyi kölcsönt tudtunk felvenni egy évvel ezelőtt, és mennyit most.

Elolvasom
Ennyi kölcsönt kaphatsz a megemelt minimálbérre és bérminimumra 2024-től
2024-01-15

Ennyi kölcsönt kaphatsz a megemelt minimálbérre és bérminimumra 2024-től

A minimálbér 15 és a garantált bérminimum 10 százalékos emelésével nőtt az igényelhető személyi kölcsönök összege is. Most 100-200 ezer forinttal több hitelt kaphatunk azonos futamidővel, mint tavaly. Mutatjuk a bankok ajánlatait 2,7, 3,5 és 3,6 milliós kölcsönök felvételére.

Elolvasom
Tényleg 50 ezer forinttal csökkent januárban az átlagbér? Kiszámoltuk!
2024-03-29

Tényleg 50 ezer forinttal csökkent januárban az átlagbér? Kiszámoltuk!

Hihetetlennek tűnő adat látott napvilágot: januárban nemhogy nőttek volna a fizetések az év elején szokásos béremelések miatt, hanem még 50 ezer forinttal csökkent is az átlagkereset. Megmagyarázzuk, hogyan lehet ez.

Elolvasom
Megváltozott a munkaviszonyod? A NAV máris üzen a mobilodra
2024-05-28

Megváltozott a munkaviszonyod? A NAV máris üzen a mobilodra

A NAV szeme már nemcsak mindent lát, hanem ezt meg is osztja velünk. Májustól már üzen is, ha változik valami a foglalkoztatásunkban, így azonnal megtudjuk, bejelentett-e rendesen az új cégünk.

Elolvasom
Tíz százalékot vertek a béremelések az inflációra
2024-07-24

Tíz százalékot vertek a béremelések az inflációra

Sokkal jobban nőtt a reálbér az elmúlt félévben, mint amennyire visszaesett a csúcsinfláció tetőfokán 2023-ban. Májusban 10 százaléknál nagyobb volt különbség az átlagkereset emelkedése és az éves pénzromlás között.

Elolvasom
Megvan a rendelet: pontosan ennyi minimálbért kell adni 2025-ben
2024-11-29

Megvan a rendelet: pontosan ennyi minimálbért kell adni 2025-ben

A kormány közzétette annak a rendeletének a tervezetét, amelyben kihirdeti a 2025-ben alkalmazandó minimális bértételek részletes összegeit. A minimálbér 9 százalékkal havi bruttó 290 800 forintra emelkedik január 1-től.

Elolvasom