Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Hogyan takaríts meg a gyermeked jövőjére?

2025-05-17|Frissítve: 2025-05-20

A szülők szeretnének gondoskodni a gyerekeikről, de általában tanácstalanok, hogyan fogjanak hozzá. Az iskoláztatás, az albérlet, az első lakás megvásárlása hatalmas terhet jelent majd a jövőben, és az is aggaszt sokakat, hogyan boldogul a gyerek, ha a kenyérkereső családfővel történik valami. A Bank360.hu szakértőinek tanácsát minden szülőnek érdemes megfogadni. 

  1. Sok kicsi sokra megy

A gyerekek jövőjére érdemes rendszeres megtakarítások formájában félretenni. A gyűjtögetést akár már a gyerek születésekor el lehet kezdeni, az összeget pedig minden évben az inflációval emelni. Havi tízezer forinttal kezdve így a gyerek 18 éves korára már legalább 2-3 millió forintos megtakarítást lehet összeszedni, ami elég lehet arra, hogy a gyerek elkezdjen egy fizetős iskolát, vagy kiegészítse a megélhetését egyetemistaként. Ha befektetjük a pénzt, még többet fialhat, számos bank kínál erre megoldást, a rendszeres megtakarítások ma már sok mobilbanki alkalmazásban is elérhetők.

  1. Használja ki az állami támogatásokat!

Az egyik legjobb megtakarítás a gyerekek számára a Babakötvény. Minden 18 év alatti gyerek számára nyithatnak a szülők Start értékpapírszámlát a Magyar Államkincstárnál, amelynek a számlavezetése díjmentes. Sőt a befizetésekre állami támogatás is jár, amely az adott évi befizetések 10 százaléka, maximum 12 ezer forint. A Babakötvény az egyik legvonzóbb lakossági állampapír, kamata minden évben 3 százalékponttal haladja meg az inflációét, ebben a befektetésben biztosan nem értéktelenedik el a gyerek pénze. Az egyetlen “hibája”, hogy évente maximum 1,2 millió forintot lehet így elhelyezni a számlán. 

  1. Gondoljon arra is, mi történik Önnel!

A gyerek anyagi biztonságában és jövőjében kulcsfontosságú tényező a szülő anyagi biztonsága. Gondolja át, mi lesz a gyerekével, ha a kenyérkereső családfővel történik valami, baleset éri, vagy megbetegszik, és nem tud már annyi pénzt keresni, mint korábban. Különösen az egykeresős családokban nagyon hasznos, ha a kenyérkereső szülő rendelkezik megfelelő élet-, betegség- és balesetbiztosítással, amely valódi anyagi támaszt nyújt a hozzátartozóknak baj esetén. Ha lakáshitellel vagy más nagyobb összegű kölcsönnel rendelkeznek, érdemes elgondolkozni a törlesztési biztosításon is, amely átvállalja a terheket baj - betegség, munkanélküliség, halál - esetén. 

  1. Beszélgessen a gyerekkel a pénzügyekről!

Ahhoz, hogy a gyerek felnőttként a szülőktől kapott támogatást okosan használja fel, arra is szükség van, hogy megtanulja kezelni a pénzt. Ehhez a szülőnek is tanítania kell őt a pénz használatára már kicsi korától kezdve a maga szintjén. Szerencsére számos iskolai program is elérhető már, amelyek segítenek a gyerekek pénzügyi tudatosságának fejlesztésében. 

Az is sokat segíthet, ha mielőbb bankszámlát kap a fiatal, hiszen így szülői felügyelet mellett, de mégis önállóan tudja megtanulni, hogyan működnek a banki tranzakciók. A diákok számára ráadásul számos kedvezmény is elérhető a számlanyitás mellé:

  • a Raiffeisen Banknál a Yelloo számlához 30 ezer forint járhat a számlanyitásért, további 30 ezer forintot pedig a vásárlások után járó visszatérítéssel lehet megszerezni,

  • az OTP Bank a számlanyitásért szintén 30 ezer forintot ad, emellett az ügyfélajánlással is lehet további pénzt keresni,

  • a Gránit Banknál 40 ezer forintra lehet szert tenni az ügyfélajánlással, 

  • az UniCredit Banknál 35 ezer forint járhat a számlanyitásért, emellett a sikeres ajánlásért is járhat jutalom,

  • az Erste Banknál 40 ezer forintot érhet a számlanyitás, emellett a megtakarításra is próbálják ösztönözni a diákokat,

  • a CIB Banknál a leggyorsabbak EFOTT-bérletet is kaphatnak a számlanyitásért,

  • a K&H Bank 20, illetve 40 ezer forint jóváírást a számlanyitásért, a különböző feltételek teljesítésétől függően, emellett koncertjegyet is érhet az új számla megnyitása,

  • a MagNet Banknál fülhallgatót kapnak a fiatalok a számlanyitásért. 

A diákszámla akciókról itt írtunk bővebben

  1. A tanulás, taníttatás a legjobb befektetés

A gyerek tanulmányaira lehetőleg ne sajnálja a pénzt, mert az a legjobb befektetés, amit egy szülő a gyerekének adhat. Ha be kell osztani a pénzt, akkor a különórák, tanfolyamok, iskolai eszközök legyenek az első helyen, és spóroljanak inkább a nyaraláson vagy a márkás ruhákon. Minél jobban teljesít ugyanis a gyerek az iskolában, annál könnyebben veszik fel egyetemre, pályázik ösztöndíjakra, kollégiumra, ami csökkenti a későbbi anyagi terheket. Arról nem is beszélve, hogy egy jó iskolát végzett fiatal a munkaerőpiacon is könnyebben talál magának jól fizető állás. 

Kapcsolódó címkék

Kapcsolódó cikkek

Így szoktat rá a rendszeres megtakarításra a mobilbank
2025-04-24

Így szoktat rá a rendszeres megtakarításra a mobilbank

A mobilbanki applikációkban is indíthatók már rendszeres megtakarítások. Ezek segítségével hónapról hónapra összegyűjthető a vésztartalék, vagy egy vágyott nyaralás, használati tárgy ára. Vannak bankok, amelyek akciókkal is igyekeznek rávenni az ügyfeleiket a gyűjtögetésre.

Elolvasom
Akár százezer forint is megtakarítható bankváltással
2025-02-06

Akár százezer forint is megtakarítható bankváltással

Van, aki sok tízezer forintot fizet ki évente banki költségekre, mások viszont szinte ingyen intézik banki ügyeiket. 2024-ben a Gránit Bank lakossági ügyfeleinek közel 60%-a költségmentesen tudott bankolni a tartósan kedvező díjaknak köszönhetően.

Elolvasom
Megjöttek a húsvéti pénzek, de mit csináljon velük a gyerek?
2025-05-01

Megjöttek a húsvéti pénzek, de mit csináljon velük a gyerek?

Itt a húsvét, nagyon sok diák kap ilyenkor pénzt a rokonoktól, ismerősöktől. Már a legkisebbeknek is érdemes megmutatni, mit csinálhatnak a megtakarításaikkal. Bankszámlát is lehet nyitni nekik, így megtanulhatnak bankolni, és a szülők is jobban rálátnak arra, mit tesznek a pénzükkel. Öt tipp a gyerekeink pénzügyeihez.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrisebb hírek

Döntött a kormány: maradnak a kamatstopok
2025-06-18

Döntött a kormány: maradnak a kamatstopok

Év végéig meghosszabbítaná a kormány a diákhitelek kamatstopját, illetve a lakáshitelek kamatstopja is marad még fél évig.

Elolvasom
Mekkora lakáshitelre elég a jelenlegi  magyar nettó átlagkereset?
2025-06-17

Mekkora lakáshitelre elég a jelenlegi magyar nettó átlagkereset?

A 2025 áprilisában teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 708 300, míg a nettó átlagkereset 486 500 forint volt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) június 17-én közölt adatai alapján. Mindez azt jelenti, hogy a bruttó átlagkereset 9,8%-kal, a nettó átlagkereset 9,6%-kal, míg a reálkereset 5,2%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Ugyanezen időszakban a keresetek mediánértéke még ennél is nagyobb mértékben, 10,2%-kal emelkedett, elérve a bruttó 564 800, illetve a nettó 392 700 forintot.

Elolvasom