• Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Minden, amit a lakáslízingelésről tudni érdemes

2021-03-05|Frissítve: 2022-01-18

A lakáslízing során egy bank vagy erre szakosodott cég lízingel lakást magánszemélyeknek vagy vállalkozásoknak, vagyis megveszi majd használatra átadja számukra az ingatlant, amiért azok kötelesek havi lízingdíjat fizetni. A lízingdíj a vételár egy havi részlete kamatokkal megnövelve, ebből a szempontból tehát a lízingelés hasonlít a jóval megszokottabb hitelügylethez. Ami a különbséget jelenti, hogy a teljes lízing során a bank tulajdonában marad az ingatlan, csak utána van lehetőség a tulajdonjogra. A törlesztésből ekkor hátralevő tartozást, a maradványértéket ekkor egy összegben lehet fizetni.

 

A lényeges jellemzőkben nem tér el a lakáshiteltől

A gyakorlatban nem jár jelentős különbséggel a lízingelés és a hitelfelvétel. Mindkét esetben eladható az ingatlan, amennyiben a vásárló átvállalja a hiteltartozást vagy a lízingszerződés kötöttségeit. A lakáslízing is előtörleszthető a lakáshitelhez hasonlóan. Habár a lízingelő nem válik tulajdonossá, a használat során mégis igényt tarthat olyan tulajdonosi jogokra, mint az ingatlanból eredő hasznok.

 

Lízingelés során nem csak a bevételek illethetnek meg, hanem az ingatlan terheit is viseljük, és a károkért is felelősek vagyunk, éppen úgy, mintha lakáshitelt vettünk volna fel. A túlzott eladósodás érdekében hozott jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) is éppen úgy korlátozza a havi törlesztőrészletet lízing esetén, ahogy a lakáshitelnél.

 

A lízing fajtái

A lakás lízingelése során tehát a hitelfelvételhez hasonlóan a lakástulajdon megszerzése a cél, csak a tulajdonszerzés időpontja tolódik ki a részletfizetés utánra. A tulajdonszerzés szempontjából két nagy csoportja van a szokásos pénzügyi lízingelésnek:

  • Zárt végű lakáslízing: a lízingelés után mindenképp tulajdonosai leszünk az ingatlannak.
  • Nyílt végű lakáslízing: amikor befejezzük a lízingelést, dönthetünk a lakás tulajdonosi jogáról, a maradványérték megfizetésével kerülhet a saját tulajdonunkba, de el is adhatjuk egy harmadik személynek.

 

Lehetséges más lízingformákat is választani. A további lízingügyletek célja nem egy kinézett ingatlan megvásárlása, hanem a lakás bérlésének egy nem megszokott módja vagy a nem szokványos tőkebevonás. Ezek a lízingfajták jóval ritkábbak a magánszemélyek körében:

  • Operatív lakáslízing: az ingatlan hosszú távú bérlését teszi lehetővé, nem jár a lízingelés végén tulajdonjoggal.
  • Visszlízing: az eredetileg a mi tulajdonunkban álló ingatlant eladjuk a lízingelő cégnek, ezután lízingeljük.

 

Ekkor lehet érdemes lízingre venni a lakást

A lízing sajátosságaiból adódóan a lízingelt lakás néhány esetben jobban megérheti, mint a lakáshitel segítségével vásárolt. Az alábbi különbségek adódhatnak, ha a lízingelést választjuk a hitelfelvétel helyett:

  • Az ügylet végén a tulajdonosi jogokért fizetett maradványérték miatt kisebb havi törlesztőrészlet mellett is lehet lízingelni. Ez a túlzott eladósodást gátló szabályok miatt néhány esetben számíthat, de ne feledjük, ebben az esetben jóval magasabb összeget kell az ügylet végén fizetni.
     
  • Valamivel alacsonyabb önerő is elég lehet, ugyanis a lízingelés esetén nem 80%, hanem 85% lehet a lízingelt összeg forintügylet esetén.
     
  • A lízingelt lakás külön banki engedély nélkül bérbe adható, míg a hitel esetében a legtöbb bank külön kiköti, hogy a bérlőnek írásos nyilatkozatot kell leadnia, hogy tudomásul vette, hogy egy jelzáloghitellel terhelt lakást vesz ki.
     
  • Újépítésű lakások lízingelése esetén, nyílt végű lakáslízingnél az áfára nem kell kamatot fizetni. Ez azért lehetséges, mert az áfát a lízingcégnek is csupán részletekben, a havi lízingdíj arányában kell megfizetni az állam felé, a vételár áfatartalmát még ezelőtt visszaigényelheti.

 

A kamatköltségek nem függenek szorosan a banki környezettől, így a túl magas banki kamatok esetén is jutányosabb a lízing.

 

Jelenleg nem sok érv szól a lízing mellett

Sokáig a lízingelés legnagyobb előnye a banki lakáshitel kamatokhoz képest alacsonyabb költségek és az új lakás áfájának kamatmentessége volt. Jelen környezetben a lízingelés előnye azonban nem érvényesül, hiszen a lakáshitelek kamata is igen alacsony, mindössze 3,96% volt 2020-ban, és az új lakások áfája január 1-től már csupán 5% a korábbi 27% helyett.

 

Ez a lízingelés árelőnyét aláássa, ugyanis a lízingelés pótlólagos költségeit továbbra is fizetni kell. A lízing esetében az illeték fele után kamatköltség is felmerülhet, hiszen az egyébként 4%-os vagyonszerzési illeték felét a lízingcég, felét a lakást lízingelő ügyfél fizeti. A lízingcégek azonban többnyire a lízingdíjban áthárítják ezt az összeget az ügyfélre, aki így kamatostul fizetheti meg a vételár 2%-át kitevő illetékrészt. Szintén jelentős hátrány, hogy a lakás lízingelése esetén nem vehetők igénybe a hitelre vonatkozó állami kamattámogatások.

Promóció

Legfrisebb hírek

Bankon belül szeretne jobb számlacsomagot? Ha online váltana, nem lesz könnyű dolga
2025-04-11

Bankon belül szeretne jobb számlacsomagot? Ha online váltana, nem lesz könnyű dolga

A legtöbb banknál csak a bankfiókban lehet számlacsomagot módosítani. A korszerűtlen, évtizedek óta változatlan számlacsomagok viszont általában drágábbak, az ügyfelek mégsem lépnek a nehézkes ügyintézés miatt.

Elolvasom
Több milliós hitel a nyugdíjpénztártól? Lehetséges!
2025-04-11

Több milliós hitel a nyugdíjpénztártól? Lehetséges!

A nyugdíjpénztárak nem csak az időskori pénzügyi biztonság megteremtésében tudnak segíteni. Még a tagok közül is kevesen tudják, hogy akár több milliós kölcsönt is felvehetnek a pénztáruktól kedvező feltételekkel. Megmutatjuk, hogyan.

Elolvasom
Pár száz forintot kapnak vissza a bankszámlás ügyfelek
2025-04-10

Pár száz forintot kapnak vissza a bankszámlás ügyfelek

Minden bank önkéntesen vállalta, hogy nem hajt végre idén inflációs díjemelést vagy ha már megtette, visszavonja azt. Az ügyfelek átlagosan néhány száz forintot kapnak vissza ezzel, de ennél többet is spórolhatnának, ha tudatosabban választanának bankszámlát.

Elolvasom