Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Már Google-hirdetésben is támadnak a banki csalók: ne dőlj be a trükknek!

2022-02-24|Frissítve: 2023-01-31

Új adathalász módszerrel próbálkoznak csalók: hirdetésekkel tévesztik meg az ügyfeleket, és viszik el őket a hamis banki oldalra, ahol megszerzik az adataikat – figyelmeztette levélben ügyfeleit az Erste Bank. A szükséges lépéseket megtették a hirdetések eltüntetésére, de nem árt résen lenni, ugyanis más bankok nevében is egyre gyakrabban próbálkoznak a csalók.

 

Egy napon belül több nagybank is adathalászok tevékenységére hívta fel az ügyfelek figyelmét, emellett mi is kaptunk további bankok nevében érkező megtévesztő e-maileket, amelyeknek feltehetően az adathalászat volt a célja. Így, miután néhány napja számoltunk be egy megkárosított olvasónk esetéről, ismét a banki csalásokkal foglalkozunk, és azzal, hogy mikor érdemes gyanakodni, ha a pénzügyekről van szó.

 

Hasonlítsd össze az alábbi kalkulátorral az elérhető személyi kölcsönöket! Állítsd be, hogy mekkora hitelösszegre van szükséged, és találd meg a számodra ideális ajánlatot! A kalkuláció ingyenes.

Egyre kreatívabbak a csalók

Az Erste Bank egy új, eddig kevésbé ismert módszerről számolt be közleményében. A módszer lényege, hogy a Google keresőben megtévesztő hirdetéseket helyeznek el, amelyekre rákattintva nem a pénzintézet weboldalára vagy netbankjára mutat, hanem egy adathalász oldalra. Ez kinézetében hasonlít az Erste Bank oldalára, ám nem teljesen ugyanolyan. Ha a gyanútlan ügyfél erre a hirdetésre kattint, akkor a belépési adatait már az adathalászoknak és nem a banknak adja meg. 

 

A cikk írása közben elvégzett keresések alapján az “erste bank” kulcsszóra jelenleg nem jelennek meg fizetett hirdetések, csak organikus találatok (amelyekért nem fizet a weboldal tulajdonosa - szerk.), nem árt azonban óvatosnak lenni, hiszen pénzügyi témakörben számos kulcsszóval kapcsolatban lehet megcsinálni ezt a trükköt. Az Erste Bank megtette a szükséges lépéseket az adathalászokkal szembeni fellépés és a csaló oldalak eltávolítása érdekében.

 

Felmerül a kérdés, hogy miként védekezhetünk a hirdetésben megjelenő csalások ellen. Az egyik lehetőség, hogy a keresőben történő keresések után a hirdetéseket figyelmen kívül hagyva csak az organikus találatokra kattintunk rá. A másik opció, hogy a böngészőben közvetlenül írjuk be a webcímet (például www.bank360.hu).

 

A Magyar Bankholding is adathalász tevékenységre figyelmeztet

A Magyar Bankholding jellemzően telefonon vagy e-mailben keresztül elkövetett csalásokra hívja fel a figyelmet közleményében. A telefonálók általában banki ügyintézőnek adják ki magukat, vagy hamis e-mail üzenetben, a bank nevében keresik meg a számlatulajdonosokat, de akár úgy is érkezhet a megkeresés, hogy nem is állunk szerződésben az adott pénzintézettel. A Magyar Bankholding tagbankjai, a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank arra kérik az ügyfeleket, hogy soha, semmilyen körülmények között ne adják meg banki azonosítóikat, jelszavaikat, számla adataikat e-mailen vagy telefonon keresztül.

 

Mire érdemes figyelni, ha banki ügyintézők keresnek bennünket?

E-mailben történő megkeresés esetén az alábbiakra érdemes figyelni:

 

  • A bankok soha nem küldenek olyan e-mailt, amely azonnali bejelentkezésre ösztönzik az ügyfeleket vagy sürgős intézkedést követelnek.
  • Az adathalász üzenetek tartalma gyakran nehezen értelmezhető és hiányos, nyelvezete magyartalan.
  • A hamis levél tárgya legtöbb esetben „Fizetési felszólítás” vagy „FONTOS”, és azonnali belépést sürget a megadott linken.
  • A bankok sosem kérnek arra, hogy telepítsünk távoli hozzáférést biztosító programot vagy alkalmazást a készülékünkre.
  • Az internetbankba kizárólag a bank hivatalos weboldalán és mobilos applikációján keresztül lépjünk be.
  • Mindig olvassuk el, hogy az egyszer használatos kódokhoz tartozó szövegezés mire ad felhatalmazást, és hogy a kód milyen tranzakció vagy módosítás végrehajtása érdekében készült.

 

Emellett azt is fontos tisztázni, hogy telefonon keresztül soha, egyik bank sem kér sem bankkártya adatot, sem belépési adatokat. Ha esetleg azonosítanak, akkor azt a születési hellyel és idővel, illetve az édesanya leánykori nevével szoktak. 

Hasonló e-mailek máshonnan is érkezhetnek

A napokban K&H Bank feladót jelezve is érkeztek gyanús e-mailek munkatársunkhoz - a spamszűrőnek köszönhetően az elsődleges beérkező üzenetek közé végül nem kerültek be. A fentiektől eltérően a tárgyban az “Fwd” rövidítés szerepelt, ami azt az érzetet kelti, hogy egy folyamatban lévő levelezés újabb elemét kaptuk meg. Emellett egy félbehagyott regisztrációra, illetve az aktiválás szükségességére hívták fel a figyelmet. Mivel munkatársunk semmilyen kapcsolatban vagy szerződéses viszonyban nem áll a K&H Bankkal, az adathalász próbálkozás egyértelmű volt. De akkor is érdemes körültekintően eljárni, hogyha olyan pénzintézettől kapunk levelet vagy hívást, akinél egyébként a bankszámlánkat vezetjük, ugyanis e-mailben akkor sem kérnek tőlünk semmilyen érzékeny adatot, csak és kizárólag a hivatalos csatornákon keresztül.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Így védekezz az internetes csalás ellen
2019-05-20

Így védekezz az internetes csalás ellen

Ma már szinte bármit kényelmesen házhoz rendelhetünk néhány kattintással, nem is csoda, hogy egyre többen shoppingolnak az online térben. Nem árt azonban résen lenni, hiszen az internetes csalók is felfigyeltek az online vásárlási láz adta lehetőségekre, így egyre többször próbálkoznak kicsalni a vásárlók pénzét valamilyen módon. Ha te is gyakran vásárolsz az interneten, olvass tovább, és tudd meg a Sberbank szakértőjétől, hogy hogyan előzheted meg, hogy áldozattá válj, és mit tehetsz, ha megtörtént a baj.

Elolvasom
7 jel, ami megmutatja, hogy banki csalókkal van dolgod
2022-02-17

7 jel, ami megmutatja, hogy banki csalókkal van dolgod

Szomorú történetet osztott meg velünk egy olvasónk: magát egy hazai bank munkatársának kiadó személy pénzt csalt ki tőle, amiért cserébe gyors hitelfolyósítást ígért neki, amiből nem lett semmi. Mit lehet tenni ilyen helyzetben, és ami még fontosabb: hogyan lehet megelőzni, hogy mi is csalók áldozatává váljunk?

Elolvasom
Az Erste Bank ügyfelei is fizethetnek részletre hitelkártyájukkal
2020-10-01

Az Erste Bank ügyfelei is fizethetnek részletre hitelkártyájukkal

Az Erste hitelkártyás tranzakciók esetében is elérhetővé vált a Mastercard Részletfizetés. Az ügyfelek a boltokban a POS terminálon, a webáruházakban online is választhatják a fizetendő összeg fix részletekben történő kiegyenlítését a vásárlás pillanatában.

Elolvasom
Légy résen, már a Bankszövetség is csalókra figyelmeztet!
2022-02-25

Légy résen, már a Bankszövetség is csalókra figyelmeztet!

Az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a jogosulatlan adatszerzési és csalási kísérletek száma a digitális térben - írja közleményében a Magyar Bankszövetség. Mivel az elkövetési módok folyamatosan változnak, fontos, hogy minél hatékonyabban tudjunk védekezni a visszaélések ellen. 

Elolvasom
Banki csalások: milyen módszerek vannak, és hogyan érdemes védekezni ellenük?
2022-03-21

Banki csalások: milyen módszerek vannak, és hogyan érdemes védekezni ellenük?

Szinte már mindennapossá vált az interneten, hogy a bankok nevével visszaélve próbálják meg csalók az adatainkat vagy/és a pénzünket megszerezni. Cikkünkben összefoglaltuk a leggyakoribb módszereket, valamint azt is, hogyan védekezhetünk ellenük, és mit kell tenni, ha már bekövetkezett a baj.

Elolvasom
Figyelmeztet a bankszövetség: a csalók már ipari méretekben nyúlják le a pénzünket és adatainkat
2022-04-08

Figyelmeztet a bankszövetség: a csalók már ipari méretekben nyúlják le a pénzünket és adatainkat

Külföldön és itthon is egyre kreatívabb módszereket vetnek be a csalók, hogy mások személyes adataihoz és a pénzéhez hozzájussanak. Ráadásul egyre nehezebben felismerhető módszereket alkalmaznak. A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy a Magyar Bankszövetség, már nem az első alkalommal hívja fel a veszélyre az ügyfelek figyelmét. Egy külföldi történeten keresztül mutatják be, hogy amíg személyes érintettsége nem lesz az embernek, nehéz elhinni, hogy a csalók már ipari méretekben dolgoznak a megkárosításunkon.

Elolvasom
Vigyázzon az ilyen telefonhívásokkal! A teljes bankszámláját lenullázhatják a csalók
2023-01-31

Vigyázzon az ilyen telefonhívásokkal! A teljes bankszámláját lenullázhatják a csalók

Szinte iparág épül a bankszámlás csalásokra. A bűnözők banki ügyintézőknek adják ki magukat, és telefonhívásokon, sms-eken keresztül veszik rá a megfélemlített, aggódó ügyfeleket arra, hogy adják meg azokat az adatokat, amelyek birtokában lenullázzák a bankszámlájukat.

Elolvasom