Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Mire használhatom az NHP Hajrát? - 4. rész: Lízingelés

2021-01-04|Frissítve: 2022-01-18

A Bank360.hu részletesen bemutatja a Magyar Nemzeti Bank NHP Hajrá programját, amelynek keretében összesen 2500 milliárd forint forrást helyeznek ki vállalkozások számára. A program során akár 20 milliárd forint hitelhez is juthatnak a vállalkozások 20 éves futamidővel. A kamat mindössze 2,5 százalék.

 

Bemutattuk az NHP felhasználását 

 

A továbbiakban a lízing ügyletek szabályait tekintjük át. 

 

Hitel vagy lízing

Az NHP Hajrát az MNB koordinálja, de a hiteleket a bankoknál lehet igényelni. Azt minden vállalkozás maga dönti el, hogy melyik bankot választja. Emellett az is szabadon eldönthető, hogy banki hitelt vagy lízinget igényel a vállalkozó. Hogy melyik az ideális megoldás, azt minden cégnek magának kell eldönteni, ebben a Bank360.hu is segítséget nyújt. 

 

A szabályozás nem tér ki részletesen a lízing alkalmazására. Ez azt jelenti, hogy amilyen körülmények között a banki hitelt igénybe lehet venni, ugyanazok a szabályok a mérvadóak a lízing esetében is. Annyi kikötést ugyanakkor tartalmaz a szabályozás, hogy ha egy fennálló kötelezettség kiváltásán gondolkodik a társaság, akkor a meglévő lízing konstrukciót csak egy másik lízinggel tud kiváltani. Azaz a lízingből nem lehet hitelt gyártani az NHP keretén belül. 

 

Kikötések

Szintén fontos, hogy az NHP csak a pénzügyi lízinget teszi lehetővé, az operatív lízing semmilyen formában nem fér bele a konstrukcióba.

 

Az operatív és a pénzügyi lízing között az a különbség, hogy az operatív lízing esetében voltaképpen egy bérleti szerződésről van szó, vagyis a lízing lejárata után a lízingelt eszköz nem kerül a vállalkozás tulajdonába. Tipikusan olyan eszközök esetében alkalmazzák az operatív lízinget, amelyek a lízing futamideje alatt elhasználódnak, nullára amortizálódnak. A vállalkozás például a laptopokat ad az alkalmazottaknak, ám ezeket operatív lízing keretében teszi. A lízing futamideje három év, ez alatt pedig a gépeket le is lehet selejtezni.

 

Ez az, amit az NHP nem tesz lehetővé. A hitelek és a lízing esetében is előírás ugyanis, hogy a beruházás révén megszerzett eszközöket a cégnek meg kell tartania. Ez pedig alapvetően ellentmond az operatív lízing működési elvének. 

 

Pénzügyi lízing

A pénzügy lízing kétféle lehet: nyílt és zárt végű. A szabályozás nem tartalmaz arra nézve előírást, hogy melyiket kell választani. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozás a maga szempontjai szerint választhatja meg, hogy nyílt végű vagy zárt végű lízingszerződést szeretne.

 

De mi a különbség a kettő között? Az ügy kimenetele szinte ugyanaz. A lízingcég átadja a kívánt eszközt - ez többnyire autó, de fontos, hogy lehet bármilyen más eszköz, nyomdagép, ipari mosógép vagy gőzturbina is akár. Az eszköz a lízingcég tulajdonában marad, de már a vállalkozás könyveibe kerül. Azaz értékcsökkentést számolhat el utána. 

 

A különbség

Az ügylet végén a zárt végű lízing esetében automatikusan a vállalkozó tulajdonába kerül az eszköz. A nyílt végű lízing esetében pedig eldöntheti, hogy a meghatározott maradványértéken megvásárolja-e vagy visszaadja azt. (Esetünkben - mivel előírás, hogy az eszköz a vállalkozásnál maradjon az ügylet után is - szükséges lesz a vásárlás, de elvileg a lízingszerződés maga nem tenné ezt kötelezővé.)

 

A két lízingtípus között leginkább áfabeli különbségek vannak, emellett fontos, hogy az egyszeri, nagyobb összegű költségek az egyik esetben az ügylet elején, a másik esetben a végén jelentkezik. A vállalkozásnak tehát a maga helyzete szerint kell eldöntenie, hogy melyik megoldás lesz számára a kedvező.

 

Zárt végű lízing

A zárt végű lízing alapvetően termékértékesítés, hiszen már az ügylet elején egyértelmű, hogy az eszköz a vállalkozás tulajdonába kerül. Ez azt jelenti, hogy a tulajdonszerzéshez kapcsolódó illetékfizetési kötelezettséget már az ügylet elején le kell róni. Szintén fontos, hogy ugyanígy kell eljárni az áfa esetében is. 

 

A lízingnek nem része az áfa, ám azt be kell fizetni a költségvetésbe. Ha az ügylet termékértékesítés, akkor már az ügylet elején. Ez az áfa vagy visszaigényelhető, vagy nem, ez függ az eszköztől, a vállalkozás áfabesorolásától és egyéb tényezőktől. Személyautó esetében - hacsak nem kifejezetten személyszállítási célból veszik meg azt, mondjuk taxinak - nem igényelhető vissza az áfa. Ha visszaigényelhető, akkor azt az ügylet elején, egy összegben megteheti a vállalkozás. 

 

A zárt végű lízing esetében tehát a költségek az ügylet indításakor jóval magasabbak. Az áfát egy összegben be kell fizetni, de vissza is igényelhető - kivéve az autó áfáját. Azt kell mérlegelni, hogy egyrészt ki tudja-e gazdálkodni az induló költséget a vállalkozás, illetve vissza tudja-e igényelni az áfát.

 

Nyílt végű lízing

A nyílt végű lízing esetében - mivel itt csak a végén derül ki, hogy az eszköz átkerül a vállalkozás tulajdonában vagy sem - nem beszélhetünk termékértékesítésről. Ez tehát indulásként szolgáltatásnyújtás, vagyis bérlet. Ez azt jelenti, hogy nem kell illetéket fizetni. És az áfát sem kell azonnal befizetni, az áfafizetés apránként a lízingdíj befizetésével keletkezik. Az áfa visszaigényelhető személyautó lízingelése esetében is, hiszen ebben a szakaszban szolgáltatásnyújtásról van szó, nem termékértékesítésről.

 

Fontos azonban, hogy az ügylet lejárta után a szolgáltatásnyújtás termékértékesítéssé alakul. Vagyis ha a vállalkozás megvásárolja maradványértéken az eszközt, ezzel együtt be kell fizetni az illetéket. Emellett az áfát úgy kell tekinteni, mintha terméket vásárolt volna. Ez a személyautó esetében fontos, hiszen ott az áfa nem igényelhető vissza. Vagyis nyílt végű pénzügyi lízing esetében a maradványérték áfája nem jár vissza. A maradványérték összegét a felek szabadon meghatározhatják. Jellemzően ez 10 és 50 százalék között mozog. 

 

Felelős döntés kell

10 százalék alatt az ügyletet könnyen színlelt termékértékesítésnek minősíthetik, hiszen az eszközt lényegében már megvásárolta a cég. 50 százalékos maradványérték felett hasonló lehet a helyzet: ha a vállalkozás gond nélkül ki tudja fizetni az eszköz árának jelentős részét, akkor vélhetően nem szorul finanszírozó bevonására. Ezek az átminősítések főként a személyautók esetében mérvadók, hiszen itt merül fel az áfa levonhatóságának kérdése.

 

Összegezve az NHP Hajrá egyaránt megengedi a hitel és a lízing igénybe vételét, utóbbinál azonban csak a pénzügyi lízing alkalmazható, operatív lízing nem. A vállalkozásnak magának kell eldöntenie, melyik megoldás a megfelelő számára. A zárt végű lízing esetében az ügylet elején kell az extra költségeket befizetni - illeték, áfa -, a nyílt végű lízing esetében pedig a végén - maradványérték, illeték, maradványérték áfája. 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Mire használhatom az NHP Hajrát? - 1. rész: Cégvásárlás
2020-09-27

Mire használhatom az NHP Hajrát? - 1. rész: Cégvásárlás

Sorozatunkban egyenként mutatjuk be a felhasználási területeket, azok jellemzőit és kritériumait. Az egyes hitelcélokhoz eltérő feltételrendszer, hitelösszeg és futamidő kapcsolódik, ebből következően pedig más kizáró okok kapcsolódhatnak hozzájuk. Elsőként azt járjuk körbe, hogy miként lehet cégvásárlásra, azaz részesedés megszerzésére használni az NHP Hajrát.

Elolvasom
Mire használhatom az NHP Hajrát? - 2. rész: Forgóeszközhitel
2020-12-07

Mire használhatom az NHP Hajrát? - 2. rész: Forgóeszközhitel

Sorozatunkban egyenként mutatjuk be az NHP Hajrá felhasználási területeit, azok jellemzőit és kritériumait. Az egyes hitelcélokhoz eltérő feltételrendszer, hitelösszeg és futamidő kapcsolódik, ebből következően pedig más kizáró okok kapcsolódhatnak hozzájuk. Jelen cikkünkben azt járjuk körbe, hogy miként lehet forgóeszközök finanszírozására használni az NHP Hajrát.

Elolvasom
Mire használhatom az NHP Hajrát?
2020-12-03

Mire használhatom az NHP Hajrát?

Sorozatunkban egyenként mutatjuk be az NHP Hajrá felhasználási területeit, azok jellemzőit és kritériumait. Az egyes hitelcélokhoz eltérő feltételrendszer, hitelösszeg és futamidő kapcsolódik, ebből következően pedig más kizáró okok kapcsolódhatnak hozzájuk. Jelen cikkünkben azt járjuk körbe, hogy miként lehet beruházásra használni az NHP Hajrát.

Elolvasom
Mire használhatom az NHP Hajrát? - Hitelkiváltás
2021-02-09

Mire használhatom az NHP Hajrát? - Hitelkiváltás

Sorozatunkban egyenként mutatjuk be az NHP Hajrá felhasználási területeit, azok jellemzőit és kritériumait. Az egyes hitelcélokhoz eltérő feltételrendszer, hitelösszeg és futamidő kapcsolódik, ebből következően pedig más kizáró okok kapcsolódhatnak hozzájuk. Jelen cikkünkben azt járjuk körbe, hogy miként lehet hitelkiváltásra használni az NHP Hajrát.

Elolvasom