A saját otthon megvásárlása nagy fordulópont az ember életében. Azonban a jelenlegi ingatlanárak mellett nem könnyű saját ingatlanhoz jutni. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan segít a lakásvásárlásban is az OTP Egészségpénztár.
Lakáshitel támogatás, egészségpénztári számláról
Ki igényelheti a lakáshitel támogatást?
Olyan egészségpénztári tag igényelheti, aki a hitelt fizeti (adós, adóstárs).
Mennyi a támogatás maximális havi összege?
A havi összege legfeljebb a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér 15 százaléka lehet (2024-ben: 40 020 Ft/hó), de maximum a hitelre kifizetett törlesztőrészlet összege.
Hogyan kerül folyósításra a támogatás? Melyek a kötelező dokumentumok, amiket le kell adni?
A folyósítás történhet saját bankszámlára vagy a hitelt kezelő pénzintézet részére. Az alábbi két lehetőség közül választhatsz:
1. Lakossági számlára történő utalás: A támogatást utalhatják közvetlenül a lakossági bankszámládra. Ehhez azonban szükséges minden hónapban igazolni a törlesztőrészlet fizetését dokumentumokkal (számlakivonat vagy hitelintézet igazolás és pénztári igénylőlap).
2. Pénzintézetnek történő utalás: A másik lehetőség a pénzintézetnek történő utalás. Ez a megoldás számos előnnyel rendelkezik: havi igazolás nélkül és automatikusan törleszted a hiteled. Így elfelejtheted az adminisztrációs feladatokat.
Azonnal felhasználható az egészségpénztári számlára befizetett összeg lakáshitel támogatásra?
Nem: kizárólag egyenleged azon részét használhatod fel támogatásra (pl. lakáshitel támogatásra, iskolakezdési támogatásra vagy születési támogatásra), ami már min. 180 napja elérhető a számládon. Tehát érdemes időben megnyitni a számlát és befizetni rá, ha szeretnéd, hogy az egészségügyi kiadásaidon kívül a lakáshiteledre is több forrásod legyen, egészségpénztári számla által. A 180 napos limit alól a kapott adó-visszatérítés mentesül: itt nem kell várni, hogy 180 napig a számlán legyen ez az összeg, ugyanis ezt akár már azonnal felhasználhatod.
Mire lehet és mire nem lehet felhasználni a támogatást?
Az alábbi esetekben élvezheted a szolgáltatás nyújtotta előnyöket:
- jelzálog alapú lakásvásárlási, lakásfelújítási és lakásépítési hitel,
- munkáltatói jelzáloghitel lakásvásárlásra, lakásfelújításra és lakásépítésre banki közreműködéssel,
- lakástakarékkal kombinált jelzáloghitel lakásvásárlásra, felújításra vagy építésre.
Azonban a következő esetekben nem lehetséges a lakáshitel támogatást igénybe venni:
- pénztártag kedvezményezettje nem igényelheti,
- szabadfelhasználású jelzáloghitel,
- személyi kölcsön és
- lakástakarék (a fentiektől eltérő esetekben).
Ebben a rövid videóban megtekintheted a legfontosabb információkat az OTP Egészségpénztár lakáshitel támogatásáról:
Miért éri meg egészségpénztári számláról is törleszteni a lakáshitelt?
Az extra előny az, hogy az egészségszámlára történő befizetések után 20% adó-visszatérítést kaphatsz, ami 750 ezer forintos befizetés esetén évente akár 150 ezer forintot is jelenthet. Tehát ennyivel több forrásod lehet, egyenlegedet pedig nem csupán az egészségedre (fogászat, gyógyszer, szemüveg, szűrővizsgálat), hanem bizonyos családi támogatásokra is felhasználhatod, mint például a lakáshitel támogatásra.
Ha van adózott jövedelmed, és szívesen élnél az adó-visszatérítés nyújtotta előnyökkel, akkor érdemes csatlakoznod az OTP Egészségpénztárhoz.
Jól jönne az egészségpénztári támogatás?
1. Akkor nyiss OTP Egészségpénztári számlát!
Ezt kétféleképpen is megteheted:
- Online
- Személyesen bármelyik OTP Bank fiókban
2. Fizess be legelőször min. 5 ezer forintot, ami fedezi a kártyadíjat, majd annyit, amennyit szeretnél felhasználni a későbbiekben pl. lakáshitel támogatásra vagy egészségügyi kiadásokra.
3. Használd a számládat:
- Igényeld a lakáshitel támogatást.
- Az elfogadóhelyeken az OTP Egészségkártyáddal fizesd az elszámolható szolgáltatásokat, termékeket (például a Budai Egészségközpontban vagy a Pénztárbolt webshopban).
4. A következő évi adóbevallásodon keresztül igényeld a 20% adó-visszatérítést, ami akár 150 ezer forint is lehet.