A CSOK (családok otthonteremtési kedvezménye) egyik hátránya volt, hogy a támogatás első 10 évében nem lehetett vállalkozás székhelyét bejelenteni a CSOK kedvezményezett ingatlanba. 2019. júliustól már a CSOK-os ingatlanokban is lehet vállalkozás székhelye, amennyiben megfelel pár EU-s szabályozásnak.
Egyéni vállalkozást vagy céget is be lehet jelenteni
A júliustól érvénybe lépő új szabályozás szerint be lehet jelenteni egy vállalkozás székhelyét egy ingatlanba, tekintet nélkül arra, hogy arra “hagyományos” vagy falusi CSOK-ot igényeltek. Eddig is rengeteg egyéni vállalkozó, illetve kisvállalkozás tulajdonosa igényelt CSOK-ot, azonban kénytelenek voltak a vállalkozásuk székhelyét áthelyezni a CSOK kedvezményezett ingatlanból, vagy beszüntették a vállalkozói tevékenységet. A korlátozás a cégekre és a KATA-s egyéni vállalkozókra egyaránt vonatkozott.
Júliustól vége ennek a kényszerhelyzetnek, mert a CSOK-ot módosító 152/2019. rendelet 7. § kimondja, hogy:
“Nem minősül a lakáscéltól eltérő hasznosítás tilalma megsértésének az, ha az igénylő a családi otthonteremtési kedvezményből vásárolt vagy épített új lakást a legalább többségi tulajdonában álló gazdasági társaság – ide nem értve a részvénytársaságot –, vagy egyéni vállalkozói tevékenységet folytató igénylő esetében az egyéni vállalkozás székhelyeként bejelenti.”
A rendelet vonatkozó paragrafusai a kihirdetést követő 15. napon, 2019. július 11-én lépnek hatályba.
Feltételek a székhely bejelentéshez CSOK-os ingatlanba
A rendelet azt is rögzíti, hogy a vállalkozást csak akkor lehet bejelenteni, amennyiben megfelel az alábbi feltételeknek:
- A bejelentett cég nem folytat mezőgazdasági tevékenységet, ideértve a mezőgazdasági termékek termelését, feldolgozását és forgalmazását,
- A bejelentett cég nem exportál más EU-s országba,
- A bejelentett cég esetében az elmúlt 3 pénzügyi évben a CSOK támogatás és egyéb csekély összegű (de minimis) EU-s támogatások együttes összege nem éri el a 200 000 eurót. Áruszállítást és közúti fuvarozást végző vállalkozások esetében az elmúlt 3 pénzügyi évben a CSOK támogatás és egyéb csekély összegű EU-s támogatások együttes összege nem érheti el a 100 000 eurót.
- A CSOK kedvezményezett ingatlanra nem vett igénybe más, csekély összegű Európai Uniós támogatást.
Tehát aki megfelel az összes fenti feltételnek, bejelentheti a vállalkozása székhelyét a CSOK-os ingatlanba anélkül, hogy bukná a CSOK támogatást, illetve hitelt.
A csekély összegű (de minimis) EU-s támogatások
A csekély összegű (de minimis) támogatások olyan kisösszegű támogatások, amelyek az Európai Unió vonatkozó rendelkezései értelmében nem befolyásolják az egységes EU-s piacot és nincs versenykorlátozású hatásuk. A CSOK az EU szerint de minimis támogatásnak minősül, ezért nem lehet például más EU-s támogatást felvenni az ingatlanra. A mezőgazdaság, illetve az unión belüli export tevékenység szintén olyan speciális tevékenységi kör, amelyre külön szabályok vonatkoznak.